Derecho: Kopneni uragan
Američki Centar za predviđanje oluja danas je izdao upozorenje za najveći rizik od olujnog nevremena za dijelove država Iowa, Illinoisa, Indiana te dalje prema dolini Ohio. Upozorenja takvog stupnja se rijetko objavljuju. U zoni najvećeg rizika je i Chicago. Današnje upozorenje najvišeg stupnja za Chicago je prvo takvo od 2004.godine. Situacija je opisana kao „osobito opasna“.
Očekuju se snažne grmljavinske oluje s jakom tučom, olujnim i orkanskim udarima vjetra, a izgledna su i snažna tornada. Tijekom noći na četvrtak i u četvrtak će se zona olujnih nevremena proširiti do obala Atlantika. Na udaru snažnih oluja tijekom srijede i četvrtka naći se na desetine milijuna ljudi.
Moguće je da se snažne oluje organiziraju na širem području i formiraju opasnu pojavu tzv. derecho.
Derecho (na španjolskom znači ravno) je naziv za kompleks snažnih grmljavinskih oluja s udarima vjetra od najmanje 93 km/h, a prijeđu udaljenost od najmanje 400 kilometara. Obično takav sistem oluja s olujnim i orkanskim vjetrovima zahvaća područje široko više desetaka kilometara. Derecho se često, zbog štete koju nanese naziva i kopnenim uraganom.
Ovaj vremenski fenomen se javlja uglavnom tijekom kasnog proljeća i ljeta, posebno u svibnju, lipnju i srpnju na Sjevernoj polutci. Ipak, može se pojaviti u bilo koje doba godine i noću i danju.
Jedan od najjačih pojava derecha se na području Sjeverne Amerike dogodio prije nepunu godinu dana, 29. lipnja 2012. godine. Tog lipanjskog dana su se prve grmljavinske oluje oko 10 sati prijepodne razvile nad područjem Indiane i potom se uz daljnje jačanje tijekom slijedećih 13 sati, sve do prvih sati 30. lipnja premještale prema istočnoj obali SAD-a na putu dugom oko 1200 kilometara. U Indiani je izmjeren udar vjetra od 146 km/h, a na obalama New Jerseya udari vjetra su iznosili 130 km/h.
Taj derecho je usmrtio 22 osobe, najviše zbog iščupanih i srušenih stabala. Olujni vjetrovi su počinili veliku štetu. Registrirano je 600 izvještaja o olujnom vjetru i šeti u 11 saveznih država. U jednom je trenutku bez opskrbe strujom, zbog srušenih stabala i dalekovoda ostalo čak 4.25 milijuna ljudi, što je čitava jedna Hrvatska. Mnoga područja su bez struje ostala i slijedećih desetak dana. U Virginiji je bez struje bilo 2.5 milijuna ljudi, što je bio najveći prekid isporuke struje u toj državi uzrokovan nekom nepogodom koja nije uragan.
Kompozicija radarskih snimaka derecha od 29.6.2012. godine. Kompleks grmljavinskih oluja je u desetak sati prešao put od 960 kilometara
Naslovna fotografija. Chicago 29.6.2012.