Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]

VREMEPLOV ~ Nevrijeme, 14.08.04.

Teme i postovi objavljeni u 2004. godini
TORNADO F2

VREMEPLOV ~ Nevrijeme, 14.08.04.

PostPostao/la AdriaticWeather » 14 kol 2004, 11:45

Jutros je Dubrovnik zahvatilo najjace nevrijeme ovoga ljeta. Sve je pocelo laganom grmljavinom oko 8 sati, fronta je prosla oko 8 i 30 a sve se smirilo oko 10 i 30.

slika
Slika snimljena oko 8 i 15. Grmljavina i zacrnjenje na zapadu.

slika
Pogled prema sjeverozapadu oko 8 i 30.

slika
Tada se sa zapada ogromnom brzinom poceo valjati oblacni zid.

slika
slika
slika
slika
Kad su Cb dosli iznad mene uslijedio je orkanski NW vjetar...

slika
NW vjetar je zapuhao vrlo naglo i velikom snagom. Prema onome sto sam vidio nema sumnje da je povremeno prelazio brzinu od 150 km/h!

slika
slika
slika
Olujni vjetar i jaka kisa.

slika
Jedna od posljedica nevremena.

Jaka kisa nije padala dugo, a nakon toga umjerenim intezitetom oko 30 minuta. Do 10 i 30 je bilo oblacno s jakim NW vjetrom i slabom kisom koja bi tek povremeno jacala. Nakon nevremena u vise navrata su se cule sirene hitne pomoci i policije ali jos ne znam o cemu se tocno radi. Sada (11:40) je pretezno oblacno s jakim NW vjetrom i bez kise. Povremeno se probija Sunce.
Zadnja izmjena: AdriaticWeather u/na 16 kol 2004, 09:54, ukupno mijenjano 1 put/a.

TORNADO F1

PostPostao/la stanko12 » 14 kol 2004, 14:09

uf,impresivno
mrzim toplo proljeche,ljeto,juzhinu,dva dana bez oborina,sunce,zhegu,ljetno rachunanje vremena posebno...lista josh u radu...

TORNADO F2

PostPostao/la CROMETEO » 14 kol 2004, 14:44

Genijalno. Ja sam baš žalio da je ovo "moje" jutrašnje nevrijeme došlo dok je bio još mrak. U svemu je bilo slično kao i ovdje ali je u potpunosti izostao vjetar!

TORNADO F2

PostPostao/la Chinook » 14 kol 2004, 15:09

CROMETEO je napisao/la:
Genijalno. Ja sam baš žalio da je ovo "moje" jutrašnje nevrijeme došlo dok je bio još mrak. U svemu je bilo slično kao i ovdje ali je u potpunosti izostao vjetar!

jeli to bilo isto nevrijeme koje je kasnije stiglo u dubrovnik?

TORNADO F2

PostPostao/la CROMETEO » 14 kol 2004, 15:16

Da, to je hladna fronta koja je išla obalom jutros.

TORNADO F2

PostPostao/la AdriaticWeather » 14 kol 2004, 19:32

Cudi me da je izostao vjetar. Zato je u vas makar kise bilo poprilicno! :wink: U Dbk samo 8 litara. Za vrijeme nevremena primjetio sam vrlo gustu zavijesu oborina koja je prolazila sjevernije od grada i steta sto ga nije zahvatila. Neka mjeta su izgleda dobila i mnogo vise od 8 mm.
Storm Chasers Dubrovnik automatske postaje:
Petka
Gruž
Trsteno

AW Photography

TORNADO F2

PostPostao/la Chinook » 15 kol 2004, 00:18

CROMETEO je napisao/la:
Da, to je hladna fronta koja je išla obalom jutros.

mislio sam dal je to bilo bas iz istog oblaka, ali vi nemate radar pa mozda ni ne znate....otkud vi u Dalmaciji crpite radarske slike?

TORNADO F2

PostPostao/la CROMETEO » 15 kol 2004, 00:43

Odnikud. Nema radara na jugu.

TORNADO F2

PostPostao/la ZW » 15 kol 2004, 15:49

Crometeo, i bolje vam je bez radara, vjeruj mi...inače biste bili ovisnici ko ja i Vjetar :wink:

TORNADO F2

PostPostao/la Chinook » 15 kol 2004, 17:48

ZagrebWatcher je napisao/la:
Crometeo, i bolje vam je bez radara, vjeruj mi...inače biste bili ovisnici ko ja i Vjetar :wink:

tocno!!! kako me taj radar zna nekad rasp....to je nesto strasno!

TORNADO F2

PostPostao/la CROMETEO » 15 kol 2004, 19:19

Hm, možda ste u pravu, ovako je sve pitanje izmenađenja. Radar bih ipak volio gledat u haldnijoj polovini godine kad se očekuju oborine.

TORNADO F1

PostPostao/la TWISTER » 16 kol 2004, 08:45

da Crometeo, raduj se jer mi se RADARUJEMO i to je puno teže :lol:

da samo pomislim kad se nešto sprema, ja sam svakih 10min na telefonu i gledam onaj mali radar na onom malom ekrančiču.

za 5-7 godina več ču biti sasvim čorav... :wink:

AW baš sam ljubomoran na ono tvoje nevrjeme, barem si bio toliko dobar da si barem slike sa nama podjelio :wink:

TORNADO F2

PostPostao/la AdriaticWeather » 16 kol 2004, 09:58

Ne moras biti ljubomoran Twister, sigurno ce i Ljubljana uskoro dobit nesto! :wink: Ionako cu ja bit ljubomoran na snjegove kod vas zimi! :)

btw, stavio sam jos jednu sliku - u nevremenu slomljena grana na Pilama.
Petka
Gruž
Trsteno

AW Photography

TORNADO F1

PostPostao/la TWISTER » 16 kol 2004, 10:24

AdriaticWeather je napisao/la:

btw, stavio sam jos jednu sliku - u nevremenu slomljena grana na Pilama.

uf dobro da si to napisa jer mi se več činilo da sam malo munjen jer je prije nisam vidio... :?

TORNADO F2

PostPostao/la AdriaticWeather » 16 kol 2004, 13:33

Ovo sam kopirao s Index.hr stranice, a bilo je i u Jutarnjem...:

U SUBOTU ujutro se ispred Lokruma odvijala dramatična borba za spas dva velika cruisera te 2600 putnika na njima, a panika je vladala i na terasi Ville Dubrovnik gdje su gosti gledali kako se krma ogromnog cruisera približava hotelu.

Dubrovnik je u subotu ujutro zahvatilo jako nevrijeme koje je u pola sata, koliko je trajalo, izazvalo paniku među turistima i Dubrovčanima.

Jak vjetar, koji je nepredvidljivom brzinom mijenjao smjerove, s udarima koji su na mahove iznosili i do 73 čvora (oko 135 km/h), strašna kiša i nekoliko pijavica, između Lokruma, obale i Dubrovnika učinili su uzavrelo grotlo u kojemu su brodovi izgledali poput igračaka, piše Jutarnji list.

Vjetar je bio toliko jak da je pomaknuo brod Armonia, dugačak 251 m, na kojem se nalazilo 2200 putnika, s mjesta na kojem je bio usidren, te ga počeo okretati, nakon čega je brod nošen vjetrom krenuo prema hotelu Villa Dubrovnik i u jednom se trenutku nalazio samo 15-ak metara od hotela, piše Večernji list. Pri pokušaju izvlačenja iz teške situacije Armonia se zatim zapetljala sa sidrom jedrenjaka Club Med 2 na kojem je bilo 440 gostiju.

"Bilo je gadno. Brod Armonia krmom je pokupio bove ispred Ville Dubrovnik koje su postavljene na 30-ak metara od obale, a u jednom je trenutku udaljenost između dva broda bila samo 20-ak metara. Minimalna udaljenost bi između dva tako velika broda morala biti oko 150 metara", rekao je za Jutarnji list lučki kapetan Marijan Budisalić, koji se nalazio na jedrenjaku Club Med 2.

Nakon što je Armonia izbjegla havariju nasukavanja, piše Jutarnji list, zapetljanih sidara Armonia i Club Med 2 izvukli su se na otvoreno more gdje su se manevrirajući raspetljali, a zatim vratili na sidrište.

"Svi možemo biti presretni jer je izbjegnuta katastrofa, drugi Titanic. Vjerujte mi da je krmom brod bio na 10-ak metara od obale, a kad su vidjeli kojom se brzinom približava, među gostima je nastala užasna panika" - komentirala je događaj direktorica Ville Dubrovnik Nada Marić koja smatra da nije normalno da se tako ogromnim brodovima dopušta sidrenje na 30-40 metara od hotela, prenosi Jutarnji list.

"Bio sam s obitelji na doručku, a ono što se počelo događati ispred naših očiju bilo je kao na filmu. Činilo se da brod leti prema nama, a bio je na tako maloj udaljenosti da je samljeo konopce s bovama ispred hotela. Sekunde su nas dijelile od tragedije" - rekao je Goran Ivanišević za Jutarnji.

Zamjenik gradonačelnice i predsjednik Upravnog vijeća Rezervata Lokrum Srećko Kljunak izjavio je za Jutarnji kako je zbog počupanih dovoda struje, telefona i vode, za Lokrum sezona vjerojatno završena, procijenivši da će zbog toga Lokrum trpiti štetu od 30.000 eura dnevno. Kako se radi o najboljem dijelu sezone, prema Kljunkovim riječima, lokrumski će ugostitelji i Rezervat Lokrum od obiju brodarskih tvrtki tražiti odštetu. Obje brodarske tvrtke su na traženje Lučke kapetanije dale jamstvo od po 100.000 eura za nadoknadu štete, jer bez toga nisu mogle napustiti sidrište.

Kljunak je dodao kako mu nije jasno zašto je Kapetanija brodovima dala dozvolu da se usidre budući da se u uvjetima kad vremenska prognoza najavljuje neverin brodovi sidre u gruškoj luci.

slika
Petka
Gruž
Trsteno

AW Photography

Sljedeća

Natrag na 2004. GODINA

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 2 gostiju.

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]