Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]

AKTUALNE VREMENSKE PRILIKE ~ 16.08.2004. - 23.08.2004.

Teme i postovi objavljeni u 2004. godini
UREDNIK

PostPostao/la ZW » 21 kol 2004, 19:05

18.55...dosta je već kasno, no i dalje ima energije za prekrasne oblake, na sjevernom nebu nastaju kumulonimbusi, u 18h Zg imao 26°C...jedan oblak ima tako jak updraft da je vrh sav u paučini (Cb pileus)...nakon par minuta već je progutao tu paučinu i još ide u visinu...vrh tog oblaka je bijel na suncu, a cijeli taj lanac oblaka sjeverno od grada je u vlastitoj sjeni, sivocrna boja

inače je danas ova jugozapadna visinska struja nepovoljna za Zg, ono malo oblaka išlo je mimo grada, barem što se mene tiče (i Maksimira...)
potpuno je tiho, makar je hladan zrak preplavio Sloveniju, i 10ak stupnjeva hladniji...možda je ovaj lanac Cb-ova sjevernije od grada granica zagrebačkih 25 i zafrontalnih 15 C...stvarno je zanimljivo

i naravno, dok ja to pišem, već je 19:05 i počelo je puhat, hladan NE, već se dosta naoblačilo...brrrrr

UREDNIK

PostPostao/la ZW » 21 kol 2004, 19:10

stvari se prebrzo događaju, sa sjeverozapada se jako crni i niski oblaci se valajaju, idem to gledat...

EXPERT

PostPostao/la Chinook » 21 kol 2004, 19:13

jao ljudi, ova fronta je preluda!!!!!!
crometeo mi javlja sms-om da mu stiže ogromna oluja, nešto strašno.
dajte pogledajte što se u slavoniji stvorilo!!!!!!

BURA

PostPostao/la stanko12 » 21 kol 2004, 19:55

na kredarici snjeg...mogao sam tam bit da sam lagao ovim svojim planinarima za vrijeme,demed.u smb grmi ,kisa a Takt je 15.2.
austrijanci bas kazu da ce nedelja,pon i utorak bit ljepsi sa porastom temp do 26 a u srijedu nova fronta
mrzim toplo proljeche,ljeto,juzhinu,dva dana bez oborina,sunce,zhegu,ljetno rachunanje vremena posebno...lista josh u radu...

EXPERT

PostPostao/la Chinook » 21 kol 2004, 20:20

ja ću kasnije našpisati ošširnije. padao je i led, a vjetar je divljao. i sad jako puše. vidio sam u dnevniku već o nevremenu u splitu i slavoniji.....

EXPERT

PostPostao/la Ned » 21 kol 2004, 22:00

Kod mene nažalost NIŠTA! A sve je izgledalo tako obećavajuće, oko 16h se naglo počelo oblačiti sa zapada, zapuhao je jak vjetar. Palo je nekoliko krupnih kapi kiše i onda STOP. Kao da je netko tamo ore dao znak za prekid akcije. Vjetar je prestao puhati, ali su se i dalje na nebu brzo mijenjali prekrasni oblaci (nešto sam i uslikao). Ja sam otišao u Rabac, izgledalo je oko 17h da nova oluja dolazi s juga, u daljini se jako crnilo, vidjelo se nekoliko munja i sve je izgleda otišlo preko Cresa i Lošinja tko zna kamo :( Do sumraka se uspjelo i razvedriti. ETo, fronta je opet zaobišla Istru, ali su barem drugi uživali :)

EXPERT

PostPostao/la Chinook » 21 kol 2004, 22:07

OLUJA 21.08.2004.

U noći s 20. na 21.08. naoblačilo se te je oko 03,30 sati bilo povremenih pljuskova i grmljavine što je potrajalo do otprilike 05,30. Na Sljemenu i u Maksimiru palo je 6, na Griču 5 te na Plesu 4 litre kiše po kvadratnom metru. Prijepodne je bilo pretežno oblačno, a poslijepodne djelomično sunčano. Temperatura zraka poslijepodne je porasla na 26 Celzijevih stupnjeva.

Kasno poslijepodne, s približavanjem hladne fronte, bilo je sve više oblaka. U kratkom vremenu nastajali su kumulusi, a potom i veliki kumulonimbusi koji su se kretali sa jugozapada prema sjeveroistoku uglavnom sjevernije od Zagreba. Mnogi od njih nastali su i nad samim gradom.

Kod mene je taj dio poslijepodneva (17-19 sati) također bio obilježen jakim razvojem oblaka te nastajanjem fronte grmljavinskih oblaka sjeveroistočno od mog područja. Oblaci su izgledali zadivljujuće. Fotografirao sam ih, ali običnim foto-aparatom pa slike ne mogu staviti na forum. Radarska slika cijelo to vrijeme je pokazivala veliku grmljavinsku i oborinsku aktivnost nad središnjom Slovenijom. Hladna fronta kretala se prema Hrvatskoj, ali u smjeru jugozapad-sjeveroistok pa nikako nije zahvaćala zagrebačko područje.

Oko 18,30 sati naglo je zapuhao umjeren do jak sjeverozapadni i sjeverni vjetar uz pretežno oblačno vrijeme. Tek iza 19 sati hladna fronta velikom brzinom krenula je kroz moje područje. Vjetar koji je do tada bio umjeren do jak još je ojačao pa je povremeno imao olujne udare. Kiša krupnih kapi počela je oko 19,30, a ubrzo zatim i umjerena do jaka grmljavina. Nestalo je i struje. Olujnom vjetru, jakoj kiši i grmljavini nakratko se pridružila i tuča. Zrna leda bila su veličine graška do trešnje. Tuča je padala uz kišu pa nije napravila veću štetu. Ubrzo je kiša počela slabjeti, ali vjetar i grmljavina i dalje su bili jaki.
Ostatak večeri bilo je oblačno s povremenom (jakom) kišom, umjerenom grmljavinom i jakim sjevernim vjetrom. Oko 21,30 djelomično se razvedrilo. Sad je poluoblačno i relativno hladno uz povremeno umjeren sjeverac. Temperatura zraka u Maksimiru prije hladne fronte bila je 26 stupnjeva u 18 sati, a u 21 sat izmjereno je 16°C.

Ova oluja bila je dosad najjača ove godine u mjestu gdje ja živim i jedina u kojoj je bilo i tuče. Također je u njoj puhao najjači vjetar ove godine. Grmljavina nije bila osobito izražena, a kiše je, po mojoj procjeni, palo 10-15 L/m2.

EXPERT

PostPostao/la CROMETEO » 21 kol 2004, 22:18

Oko 19h Split i osobito srednjodalatisnke otoke zahvatilo je najveće nevrijeme ove godine. Više u dojavi nevremena.

EXPERT

PostPostao/la Chinook » 21 kol 2004, 22:41

CROMETEO je napisao/la:
Oko 19h Split i osobito srednjodalatisnke otoke zahvatilo je najveće nevrijeme ove godine. Više u dojavi nevremena.

izgleda da smo večeras imali hladnu frontu godine.

EXPERT

PostPostao/la CROMETEO » 21 kol 2004, 22:45

Najbolje je to da u dalaciji nije bila najvljena i totalno me šokiralo, a nisam mogao biti na ljepšoj lokaciji da promatram njen dolazak. Sigurno nešto za dugo pamćenje! Ps maloprije je na tv vjestima rečeno da je na Jadranu noćas izgledno novo nevrijeme :?:

EXPERT

PostPostao/la Chinook » 21 kol 2004, 22:49

CROMETEO je napisao/la:
Ps maloprije je na tv vjestima rečeno da je na Jadranu noćas izgledno novo nevrijeme :?:

to je rekla koordinatorica za spašavanja ili tako nešto, ne znam koliko je ona upućena. ipak ti vjeruje svojim kartama i očima ;)

UREDNIK

PostPostao/la ZW » 22 kol 2004, 00:52

vidiš Vjetre, u samom gradu stvari su bile drugačije, tuče nije bilo, malo kiše i grmljavine, ali nebo između 19 i 19:30 je bilo ludo, sivocrna masa je ključala, bilo je nepovezanih vtloženja u oblacima, sve se miješalo, nije ni jedanput zagrmilo, tada je u gradu bila zona uzlaznih struja a jugozapadna visinska struja je to nosila prema sjeveroistoku i kod tebe je bila izrazita silazna struja sa tučom i jakom kišom i vjetrom...to je na radaru bila jedna crvena jezgra a još je dolazila druga sa juga, međutim ta druga crvena je prošla južnije od grada...kod mene je bila umjerena kiša i tek tada je bilo grmljavine, a zapuhao je umjeren WSW :!:
slika
križić označava Zg :!: :wink:

EXPERT

PostPostao/la Chinook » 22 kol 2004, 06:51

skužio sam po radaru da je grad puno blaže prošao. ja živim točno tamo gdje je na zadnjoj slici onaj crveni dio oblaka, sjeveroistočno od grada. no, svjestan sam i toga da ni kod mene nije bilo najjače, tj. oblak je bio najjači na zapadnom početku Sljemena, a tada je slabio. No, ipak je bilo jučer vrlo zanimljivo :D.

EXPERT

PostPostao/la CROMETEO » 22 kol 2004, 08:41

Dobro jutro svima. Jutros prava jesenska svježina, bilo je 17°C!
Sad je vedro i kojih 20ak stupnjeva. Nebo čisto plavo.

UREDNIK

PostPostao/la ZW » 22 kol 2004, 09:09

meni kod nevremena uopće nije bitno koliko kiše padne, jučer je u gradu stvarno malo palo (aerodrom 6.8, Maksimir 1.2, Grič 0.6, Sljeme 5.2)...jučer su bili fenomenalni oblaci i ja sam zadovoljan :)
ponekad iz jednoličnog sivog sloja padne 20-30 litara i šta?, to je bez veze vrijeme, a jučer je nebo divljalo, ključalo, palo je malo kiše ali je bilo zakon :D
jutros sunčano, nešto visokih oblaka se mota na istoku, 17°C

PrethodnaSljedeća

Natrag na 2004. GODINA

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]