Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]

AKTUALNE VREMENSKE PRILIKE ~ DOJAVA NEVREMENA

Teme i postovi objavljeni u 2004. godini
EXPERT

PostPostao/la Ned » 28 srp 2004, 15:09

Samo ti pričaj i dalje sve ovako detaljno :D

TRAMONTANA

PostPostao/la Dorothy » 02 kol 2004, 10:34

odlican opis nevremena AW! samo ti i dalje tako pisi!

BURA

PostPostao/la TWISTER » 09 kol 2004, 15:33

nova prognoza:

naši su stavili upozorenje za mogučnost jačih nevremena danas navečer

pogledajte što stiže iz austrije :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :twisted: :twisted: :twisted:

BURA

PostPostao/la TWISTER » 09 kol 2004, 16:14

ps: zašto su aktualne vremenske prilike za ovu dobu zaključane :?:

dana je 9.8.04 a ne 10.8.04 :lol: :lol: :lol:

EXPERT

PostPostao/la Chinook » 09 kol 2004, 16:18

twister je napisao/la:
ps: zašto su aktualne vremenske prilike za ovu dobu zaključane :?:

dana je 9.8.04 a ne 10.8.04 :lol: :lol: :lol:

radimo tjedne aktualne prilike, danas je zapoceo novi tjedan. :)
ispravit cu naziv starog....

BURA

PostPostao/la TWISTER » 11 kol 2004, 08:33

Vzhod Slovenije zajelo neurje
Celje/Slovenj Gradec - Koroško, Štajersko in Prekmurje je danes pozno popoldne zajelo hudo neurje. Toča je uničila precej avtomobilov, neurje je odkrivalo strehe, dež zalival kletne prostore, ponekod pa so se sprožili tudi zemeljski plazovi, ki so zasuli ceste.

O škodi zaenkrat na regijskem centru za obveščanje še ne poročajo, dežurne ekipe so še vedno na terenu, opozarjajo pa, da je mnogo cestišč zalitih z vodo.

Zemeljski plaz, ki ogroža objekt

V občini Radlje ob Dravi se je sprožil zemeljski plaz, ki ogroža en objekt. V občini Podvelka so se sprožili trije plazovi, tako da so ceste na določenih območjih popolnoma neprevozne. Iz Libelič v občini Dravograd pa poročajo o toči, ki po prvih podatkih ni povzročila večje škode.

Močna toča v Prekmurju

V Prekmurju je bilo najhuje v občini Rogašovci, od koder poročajo o močni toči in o nalivu. Toča je zajela tudi občini Cankova in Puconci.

Na mariborskem območju je precej težav v občini Selnica ob Dravi, kjer je zemeljski plaz zasul cesto; podobno naj bi se po podatkih regijskega centra za obveščanje zgodilo tudi v občini Oplotnica.

Na celjskem območju je najhuje v Slovenskih Konjicah, kjer je zalitih precej kleti, dve hiši sta razkriti.

Združitev neurij na mariborskem območju

Po napovedih regijskega centra za obveščanje se neurje premika proti Hrvaški. Sicer pa naj bi se prvotno eno neurje premikalo od Slovenj Gradca, drugo pa z območja Prekmurja, obe neurji pa sta se združili na mariborskem območju. (STA)

EXPERT

PostPostao/la Chinook » 11 kol 2004, 09:24

NEVRIJEME NA ZAGREBACKOM PODRUCJU 09.08.2004.

Vec rano poslijepodne radarska slika ukazivala je na dolazak razvijenih grmljavinskih oblaka u sredisnju Hrvatsku. Slovenski meteorolozi su u prognozi od 16 sati upozorili na mogucnost jakog nevremena. U to vrijeme na nebu su se vec vidjeli udaljeni vrhovi olujnih oblaka koji su se jos nalazili nad Austrijom. Dva olujna oblaka usla su oko 17 sati u Sloveniju i tamo napravila velike stete. Ta dva oblaka su se kod Maribora spojila i udruzila u jedan veliki oblak debljine 12 kilometara. U 18 sati nevrijeme je zahvatilo Medimurje i Hrvatsko zagorje te se nastavilo kretati prema jugu-jugoistoku.

Nastala je cijela fronta olujnih oblaka koja se protezala od Ljubljane u sredisnjoj Sloveniji pa sve do Virovitice u zapadnoj Slavoniji. Najjaca jezgra oluje kretala se upravo prema Zagrebu. U Zagrebu se oko 18 sati pocelo sa sjevera crniti nebo, ali je jos sjalo sunce. Kako je vrijeme odmicalo bilo je sve tamnije i oko 19 sati zacula se i prva grmljavina. Nebo se potpuno smracilo i zapuhao je vrlo jak sjeveroistocni vjetar. Oko 19,30 naglo je poceo jak pljusak i dalje uz grmljavinu koja nije bila osobito jaka. Vjetar se tada smirio. Do 20 sati padala je jaka kisa uz povremenu grmljavinu. Tada se prolazno smirilo da bi oko 20,20 ponovno nekoliko puta zagrmilo uz kraci pljusak. Kisa je potpuno prestala padati oko 20,45 sati.

Prema informacijama koje sam cuo na radiju u gradu je vjetar srusio 8 stabala od kojih su dva pala na osobne automobile. Jedan od automobila potpuno je unisten. Vatrogasci su u nekoliko podrumskih stanova ispumpavali vodu, a pomagali su i u ciscenju srusenih stabala. Dogodilo se i nekoliko kvarova u opskrbi strujom. Kod mene je na cesti bilo vecih nanosa zemlje i kamenja, a vjetar je susjedi iscupao stablo jabuke, a mojoj mami unistio dosta cvijeca. Prema internet podacima Gric i Maksimir dobili su (samo???) 6, a Sljeme 9 litara po kvadratu.

Taj sustav grmljavisnkih oblaka premjestao se dalje prema jugu i postupno od Siska slabio te se na kraju oko ponoci raspao nad sjeverozapadnom Bosnom.

BURA

PostPostao/la TWISTER » 12 kol 2004, 09:24

jučer sam čuo na vjestima, da je najgore nevrjeme bilo na području Slovenske Konjice na istoku zemlje, kdje je bila tuča veličine GOLF LOPTICE i da je palo i preko 20cm tuče. govori se o šteti u miljardama tolara jer ima skoro svaka kuča razbijenu strehu a i vjetar nije izustao!!!

i ovo nije trajalo 15min nego skoro sat vremena! :shock:

EXPERT

PostPostao/la CROMETEO » 14 kol 2004, 09:22

14.8.04
5h u jutro. Sve nas u kući budi iznenadna munja koja je opalila u krugu od 500m. Poslijetoga uslijdio je silovit pljusak pomješan sa sitnom krupom.
Gromovi su udarali stvarno blizu tako da se sve treslo.
Sve skupa je trajalo oko pola sata u palo je točno 30mm kiše.

CUMULONIMBUS

PostPostao/la AdriaticWeather » 14 kol 2004, 11:27

Ovdje je jutros oko 9 i 30 bilo jako nevrijeme. Zbog nekoliko slika otvorio sam poseban topic na vremeplovu.
Storm Chasers Dubrovnik automatske postaje:
Petka
Gruž
Trsteno

AW Photography

EXPERT

PostPostao/la CROMETEO » 14 kol 2004, 16:28

Satelitski snimak za vrijeme nevremena u Dubrovniku:

slika

EXPERT

PostPostao/la Chinook » 14 kol 2004, 17:31

ljudi moji sta ja gledam na sjevernom i sjeveroistocnom nebu :!:
koji razvoji kumulonimbusa. pravi ogromni zreli olujnjaci. i radar potvrduje. vidim one nad madraskom koji ce uci nad Baranju i ove nad Medimurjem. nazalost, slikao sam ih samo sa obicnim fotoaparatom.... :(

EXPERT

PostPostao/la CROMETEO » 21 kol 2004, 22:13

Ovako. Iz žrnovnice sam krenuo za Split oko 14h. Doma sam ostavio da mi se pune baterije za digitalac jer iako je reklo na prognozi vedro za Dalmaciju nadao sam se da će spomnuta fronta ipak okrznuti u noći dalmaciju pa da snimim koju munju.
Več sam prije odlaska napisao na forumu da je prvo bilo vedro pa poplava cirusa, zatim altokumulusa.
Na putu za Split primjetio sam da su se i iznad otoka i iznad planina počeli razvijati kumulusi.
Velim, ništa neobično. I tako sam đirao s frendom po Splitu, da bi naposljetku završili u kafiću oko 17h.
Tada sam primjetio da kao da se svjetlost naglo smanjila, nekako mi je bilo prerano da je sunce zašlo. Dignem se, pogledam na zapad ono lijepa crnina prekrila cijei zapad i jugozapad.
Iako je izgledalo obećavajuće za koju kap kiše nisam ni slutio šta slijedi.
Pomislio sam da bi mogao promatrati nadolazeću crninu sa Marjana pa smo ja i fend otišli na Marjan odakle sam lijepo vidio sve 4 strane svita, osobito se ima lijep pogled na more srednje Dalmacije.
Onda se počelo ozbiljnije crniti sa čak 3 strane istovremeno: sa istoka, juga i zapada. U 18h iako je bio dan počele su se viditi munje u daljnini. Najljepše je izgledalo nebo na jugozapadu. To su bili oblaci onakvi kakve je AW objavio prije par dana na forumu. Ma čak ovaj moj frend koji je išao sa mnom mi je rekao da sada shvaća zašto vrijeme može interesirati ljude. Nakon što se čitavo nebo zacrnilo, na jugu se oblaci počeli izlgedati ovako:
slika
To je ona zelenkasto plavkasto siva boja koja toliko zastrašujuće izgleda i vjerujte nebo je izgledalo točno tako da će svakog trenutka pojaviti se pijavica iz oblaka. baš kad me je frend pita a di je vitar ako je ovo nevrime počelo je umjereno jugo. S vjetrom se očito moglo vidit kako se more počelo uzburkavat i valovi su sve snažnije pljuštali o obalu. Zatim je potpuno nestao jugoistok horiznota (Biokovo), te jug (Brač i Hvar). Točno se vidilo kako se crta kiša (doslovno slapovi s neba) približava. sve više samom Splitu. Tada sam shvatio da bi bilo pristojno pobjeći s Marjana do auta koji je bio u centru grada. Počele su prve krupne kapi kiše, a ja sam sa svojim anemometrom izmjerio jedan udar juga od 68km/h. More se jako diglo pa je 20cm falilo da dođe do rive. Onda veliko finale:
Taman sam prelazio preko rive, onda je udio orkanski vjetar: lomi palme, diže štandove, turisti istovremno bježe glavom bez obzira i jako uživaju pri tom, sasvim se smrklo kao u sred noći. Tlak je pao na 1004hPa. Taman kad sam došao do auta opalio je pola satni pljusak koji se onda pretvorio u kišu i slabio u slabljenje vjetra.
zaboravio sam naglasiti da sam očima vidio kako vjetar odnosi brodice s pučine, a one sretnije su na vrijeme pobjegle u luke, bilo je zanimljivo gledat sve te brodice kako bježe u luku, vjerujte osjetio sam dramu na vlastitoj koži.
Nikad neću prežalit šta nisam imao digitalac jer mislim da bi slike bile drama, i da ne bi morao radit do kraja života kad bi ih prodao!!!

EXPERT

PostPostao/la Ned » 21 kol 2004, 22:17

Sad sam vidio na TVu slike iz Splita. Kažu da ima puno akcija spašavanja duž čitavog Jadrana, a jedna je osoba poginula u nevremenu, ali nisu rekli gdje??

EXPERT

PostPostao/la Chinook » 21 kol 2004, 22:38

Crometeo, uh. jesi vidio brodice kako vjetar diže ili ih nosi na vodi? to kad je zapuhao najjači vjetar i dalje je bilo jugo ili nešto drugo? kakvi su bili valovi???

PrethodnaSljedeća

Natrag na 2004. GODINA

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]