Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]

AKTUALNE VREMENSKE PRILIKE ~ DOJAVA NEVREMENA

Teme i postovi objavljeni u 2004. godini
EXPERT

PostPostao/la CROMETEO » 21 kol 2004, 22:43

Za vrijeme najjačeg vjetra bio sam na sred rive a ne na marjanu odakle se vide sve brodice na pučini. Ono što sam vidio je da je nekoliko jedrilica bilo pokšeno od strane vjetra o gliseri i čamci su imali manje problema.
Ali sad sam čuo da ljudima na trajektu nije bilo lako, brat moje susjede maloprije ju je nazvao sa broda, kažu da je bio pravi pakao i velika panika.
Valovi se se počeli pojačavati kad sam morao trčati od Marjana. Olujni vjetar je bio isključivo južnih smjerova jer kad je počela kiša vjetar se smirio, Nakon kiše je ovježilo vjerojatno uz neki sjeverac.

EXPERT

PostPostao/la CROMETEO » 21 kol 2004, 22:52

Ma sad tražim i nigdi nemogu naći kako je izgledala ta naoblaka na satelitskoj snimci za dalmaciju. Sad je već naoblak aod 20+h kada je naoblak apobjegla na sjever. Zna li tko link kakav di mogu na sate odredit što otvaram?

EXPERT

PostPostao/la CROMETEO » 21 kol 2004, 23:02

slika

EXPERT

PostPostao/la CROMETEO » 21 kol 2004, 23:49

slika

EXPERT

PostPostao/la Chinook » 22 kol 2004, 06:55

da, baš se vidi da je šire splitsko područje dobilo onu grudu.

BURA

PostPostao/la TWISTER » 23 kol 2004, 09:09

ja mislim da je u frontu išla i manja ciklona jer ako pogledaš da je kod nas bio sjeverni vjetar na udare do 100km/h i kod vas južni recimo na udare oko 100km/h to znači da je bilo razlike 200km/h i mislim da sama fronta ne bi mogla stvorit takve razlike tlaka i vjetra :?

inače crometeo hvala za opis jer sam nisam imao prilike vidjeti nešto slično :wink:

BURA

PostPostao/la TWISTER » 23 kol 2004, 09:20

http://oiswww.eumetsat.org/IDDS-cgi/lis ... ,v=400,p=0

evo crometeo ako si imao ovo u mislima ali mislim da je sličan link več na forumu :wink:

CUMULONIMBUS

PostPostao/la AdriaticWeather » 23 kol 2004, 12:41

Evo i mene tek sad s opisom nevremena u Dbk, nisam u mogucnosti bio se prije javit (ne, nije me bila odnijela pijavica :D )
Nevrijeme je bilo i u Dbk, doduse slabije nego na ostatku Jadrana i mnogo slabije nego ono od neki dan. Crometeo mi je poslao poruke o dogadjajima u Splitu pa sam znao da se to priblaizava (CM, sorry sto nisam uzvratio, nemam ni lipe na mobu :) ). Predvecer je bilo umjereno oblacno s umjerenim jugom. Bilo je vruce i extremno sparno. Vrlo niski stratusi uz obronke brda i tolika vlaga u zraku da je vidljivost bila jedva pola kilometra. Vrijeme kao u sauni, doslovno. Ja sam s prijateljima posao na Porporelu (stijene ispod zidina okrenutih prema jugu). To je mjesto odlicno za promatranje vremena. Do 10 i 30 se vrijeme nije mijenjalo a zatim je uslijedio vrlo stravican prizor. Na zapadu se vidjela vrlo niska pruga oblaka koju su obasjavala svijetla grada. Protezala se u pravcu NE-SW i vrlo przo premjestala prema nama. Oblaci su se velikom brzinom kovitlali sa sjeverozapada i pocelo je sijevati. Prilikom prolaska te fronte naglo je zapuhao olujan sjverozapadnjak uz pad temperature. Prije tog udara more na zapadu je bilo jako bijelo. Znao sam da se radi o olujnom vjetru i kisi pa smo svi skupa pobjegli u grad i sakrili se da ne pokisnemo. Dok smo bjezali pocele su velike kapi i lampalo je sa svih strana. kad smo se skrili pocela je kisa i dalje je puhao vrlo jak sjeverozapadnjak. Sve skupa je potrajalo nekoliko minuta i kisa je prestala ali je ostao puhati jak vjetar. Fronta se brzo premjestila na jug i pocelo se razvedravati. Temp je dosta pala. Tada nas je zvao jedan prijatelj koji se s curom zatekao na vrhu brda Srđ. Slusali su muziku i istrosio se akumulator u autu. Posli smo gore s autom i bio je nevjerojatan prizor gledati u bok odlazecim Cb-oblacima sa nesto vise od 400 metara visokog vrha brda. Steta sto nije digitalac bio uz mene. Nakon toga sve je bilo vedrije a sjeverozapadnjak i bura cijelu noc su bili umjereni do pojacani uz svjeze vrijeme. Za vrijeme nevremena slusao sam mnoge ljude kako pricaju da je pijavica prosla kraj Orebica. Nista vise o tome nisam doznao. Sutradan je letjelo mnogo helikoptera uz obalu jer su rekli da je nastradalo 6 jahti.
Storm Chasers Dubrovnik automatske postaje:
Petka
Gruž
Trsteno

AW Photography

EXPERT

PostPostao/la CROMETEO » 23 kol 2004, 23:32

Hvala twister na linku :wink:
Znam da je bio u prošlom forumu a ja ga nisam snimio.
Evo končane satelitske snimke nevremena 21.08.2004:

slika

EXPERT

PostPostao/la Chinook » 24 kol 2004, 08:42

zanimljivo. kako je buknuo oblak. teško je to prognozirati samo sat dva unaprijed. u 17,30 tek je počeo nastajati iznad mora i vrlo brzo se preselio do obale.

ADMINISTRATOR

PostPostao/la Boky » 16 stu 2007, 21:25

Premješteno iz podforuma AKTUALNE VREMENSKE PRILIKE dana 16.11.2007. godine
:roll: OsloBože bodi! :lol:

Prethodna

Natrag na 2004. GODINA

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]