Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]

AKTUALNE VREMENSKE PRILIKE ~ DOJAVA NEVREMENA

Teme i postovi objavljeni u 2004. godini
cumulonimbus

PostPostao/la cumulonimbus » 10 lip 2004, 14:22

Terminološko pitanje:
Koja je razlika izmedju
OLUJE, NEVREMENA I NEVERINA?

EXPERT

PostPostao/la CROMETEO » 10 lip 2004, 15:15

Pa stvarno ne znam točno, to bi Dorothy znala sigurno. Vjerojatno se radi o intezitetu vjetra i svim popratnim stvarima koje idu uz to, ali po rangu sigurno je najjača oluja, pa nevrijeme, pa neverin.
Neverin se nekako vezuje uz Jadran kad iznenada se nebo zacrni i počme jak vjetar s grmljavinom.
Nevrijeme je klasičn grmljavinska epizoda sa dosta oborine, vjetra i gromova.
Oluja bi bila nešto jako veliko, povezano sa dubokom ciklonom nikako samo sa frontom po mome mišljenju. :?: :roll:

cumulonimbus

PostPostao/la cumulonimbus » 10 lip 2004, 15:35

Ono nevreme, koje je slabilo iduči prema jugoistoku, je istočno od Maribora OJAČALO! Extremne oborine se kaže na našem radaru. Ima li Varaždinca ovdje, kad naših Štajerca nema?

EXPERT

PostPostao/la Chinook » 10 lip 2004, 15:40

cumulonimbus je napisao/la:
Terminološko pitanje:
Koja je razlika izmedju
OLUJE, NEVREMENA I NEVERINA?

sve je to isto, kako u svakodnevnom govoru tako i u meteorološkim terminima koji se svakodnevno upotrebljavaju u našem području. oluja i nevrijeme su jedno te isto, a neverin se naziva oluja na moru uz jak vjetar i grmljavine, dakle, isto što i oluja na kopnu.

UREDNIK

PostPostao/la ZW » 10 lip 2004, 16:09

krenimo od početka:

hrv. pljusak=slo. ploha=engl. shower
hrv. pljusak s grmljavinom= slo. nevihta=engl. storm (thunderstorm)
problemi su sa slo. moćna nevihta i engl. severe storm, hrv.=?
za pomoć uzet ću slovenski, odnosno engleski prijevod hrvatske vojno-redartstvene akcije "Oluja" 1995. god koju slovenci prevode kao nevihta (čuo sam to više puta na dnevniku) a na CNNu to prevode također kao storm - to znači da je hrv. oluja=slo. nevihta=engl. storm
ostaje nam moćna nevihta, odnosno severe storm, i ja bih uzeo da je to nevrijeme, kao jači stupanj od oluje

no sve je to jako relativno, tu u Zg se naprimjer uvijek govori "sprema se nevrijeme", rijetko kad čujem "sprema se oluja, ili, bila je oluja", možda je u drugim krajevima hrvatske oluja korištenija riječ...

jebada je i što DHMZ ne koristi te izraze kao stručne, tih izraza nema na njihovim inetrnet stranicama, dok slovenski meteoroloski zavod (agencija) koristi izraze ploha, nevihta, moćna nevihta - tako kad DHMZ napiše pljusak kiše, slov. napišu ploha; naš pljusak s grmljavinom slov. napišu nevihta; a moćna nevihta tako rijetko se događa da nisam siguran kako to kod nas glasi (možda ovih dana dobijemo priliku za usporedbu)

oluja je više termin za vjetar, olujni vjetar počupao stabla, a ne nevremenski vjetar (ta riječ i ne postoji!)
Zadnja izmjena: ZW u/na 10 lip 2004, 16:30, ukupno mijenjano 1 put/a.

EXPERT

PostPostao/la Chinook » 10 lip 2004, 16:19

jako sam uzbuđen :D
veliki kumulonimbus se približava i čini se da ide točno prema meni!!! već je crno nebo i vrlo je sparno, uskoro bi se mogla čuti udaljena grmljavina. na radaru se ocrtava jaki oblak koji je dosegnuo maksimalnu vrijednost :!:

TRAMONTANA

PostPostao/la Dorothy » 10 lip 2004, 19:51

za oluju - treba imati olujan vjetar, ostao nije bitno
zato imamo 'oluje' 'pjescane oluje' 'windstorm' itd

neverin ili nevera - tako obicno nazivamo nevrijeme koje se s mora priblizava obali (kod nas), medjutim izraz se prosirio na raze pojave (Cb-e s pljuskom) i u zaledju, valjda uz pomoc studenata iz Dalmacije i nas koji ljetujemo na Jadranu

nevrijeme obuhvaca oba ova pojma plus jos ponesto (vrlo opcenit pojam, prakticno svaku kisu mozemo nazvati nevremenom)

kod nas za razne vremenske prilike koristimo razlicite nazive, ali se terminologija razlikuje od mijesta do mijesta, tako da je moguce da jedan te isti izraz ne podrazumijeva istu stvar u dva susjedna sela

BURA

PostPostao/la TWISTER » 11 lip 2004, 17:12

kod nas na iztoku zemlje več nastaju jača nevremena sa tučom ali mislim da ovo neče stiči do Lj. ili još gore Lj če stiči sutra ujutro kad ne bude tako vruće.

EXPERT

PostPostao/la Ned » 11 lip 2004, 18:07

Na krajnjem istoku Slovenije je kao i jučer, ozbiljno nevrijeme. Radar se crveni. Polako sve to ulazi u Hrvatsku.

Evo kako je to izgledalo u 17.40
slika

TRAMONTANA

PostPostao/la Dorothy » 11 lip 2004, 19:38

jedan debeli oblak je presao preko Zagreba. nadvio se onako sa zapada i trebao se samo malo spustiti i razmahati, a on je samo presao na istok i sa zapada vec sija sunce
:?: :shock: :roll: :?:

rodjendanski koncert radija 101 je odgodjen zbog prognoziranog nevremena
voditeljica na radiju je pokusavala iz Ankice Stojanovic izvuci bilo kakvo upozorenje - bezuspjesno

EXPERT

PostPostao/la Ned » 11 lip 2004, 19:43

Nedaju se naši prognostičari! Koje upozorenje? Gledao sam večeras snimke oluje iz Njemačke na RTLu (Njemačkom). Na našem RTLu govore o sunčanom vremenu u Portugalu uz istovremenu sličicu oblaka i kiše i grmljavine iznad Portugala :?:
Evo kako je danas izgledala Europa u 14h. Baš smo lijepo okruženi. Nema nam spasa. Sutra je "Dan poslije sutra" :?: :roll:

slika[/img]

EXPERT

PostPostao/la Chinook » 11 lip 2004, 19:55

Ned je napisao/la:
Na krajnjem istoku Slovenije je kao i jučer, ozbiljno nevrijeme. Radar se crveni. Polako sve to ulazi u Hrvatsku.

Evo kako je to izgledalo u 17.40

Ned, ona dva oblaka su se spojila u jedan i prošla Hrvatskim zagorjem i Međimurjem. kod mene 18 km SI od Zagreba bilo je umjerene grmljavine i umj. SI vjetra te par kapi kišice.

EXPERT

PostPostao/la Ned » 11 lip 2004, 20:00

Ajde, barem nešto, ja već danima nisam vidio poštenog oblaka.
Bit će više sreće sutra!

EXPERT

PostPostao/la Chinook » 11 lip 2004, 20:12

i ja se nadam za noćas i sutra....
pogledajte koga zanima RC Bilogoru ANIMACIJU gdje se lijepo vidi kako je oblak išao prema zagrebu i tada ga je izgleda Medvednica zaokrenula malo na sjever :(

EXPERT

PostPostao/la CROMETEO » 11 lip 2004, 23:00

Pa ovo u Podravini je STRAŠNO, pa osim potopa to je sigurno tuča.
Pogledajte ove podatke:
Bilogora SE 24 22 66 1014.6 0.2 grmljavina,
prašinska oluja, olujni vjetar
Bjelovar W 07 17 95 1016.0 - grmljavina s tučom
Ako vjetar puše 24 m/s koliko je to km/h (ipak sam ja pravnik)???

I slika govori sama za sebe:
slika

PrethodnaSljedeća

Natrag na 2004. GODINA

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]