Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]

VREMEPLOV ~ Ciklona "Dorothy" - Izvještaj iz DBK

Teme i postovi objavljeni u 2004. godini
TORNADO F2

VREMEPLOV ~ Ciklona "Dorothy" - Izvještaj iz DBK

PostPostao/la AdriaticWeather » 14 stu 2004, 20:16

Ovu ciklonu najprije je u subotu (13.11.) obilježilo jako do olujno jugo s povremenom kišom, a zatim vrlo nagli prijelaz vjetra na orkansku buru. To se dogodilo u nedjelju (14.11.) oko 3 sata ujutro i bilo je popračeno obilnom kišom, jakom grmljavinom i naglim padom tlaka zraka i temperature s 18 na 10°C. Tijekom nedjelje bura je puhala slabije nego na početku, ali je u noći opet pojačala s čestim orkanskim udarima.

Slijedi foto story od subote poslijepodne do nedjelje poslijepodne :arrow:

NAPOMENA: Slikama sam smanjio kvalitetu i jedna ima prosječno 20 kb, ali pošto ih je više od 30, otvaranje će biti dosta usporeno. Lako je moguće da se neke uopće ne otvore. Tada samo na takve slike kliknite desnom tipkom i na "show picture" jer sve su slike tu i sve su otvorive!

Kad sam u subotu poslijepodne slikavao ove slike jugo se smirilo i bilo je umjereno do pojačano, ali su ostali 3 do 4 metra visoki mrtvi valovi.

slika
Valovi se razbijaju od stijene.

slika
slika
Pjena ide 10-ak metara u visinu.

slika
Val se razbija o stijenu uz ogromnu buku, a meni se ruke tresu zbog povremenih naleta vjetra i slike su mutne. Radi se o tome da sam zbog mraka morao staviti dugu expoziciju pri kojoj ostaju zabilježena i najmanja pomicanja aparata. Zato su mnoge slike mutne.

slika
slika
slika
Ovo sam požalio što sam slikavao jer se ovaj val na slici popeo sve do mene i kompletnog me okupao. Sreća da mi je aparat otporan na vodu.

slika
Nakon toga sam se udalio od ruba...

slika
slika
Kompletna plaža pod morem.

U noći je jugo ponovno pojačalo na vrlo jako i oko 21 sat počela je obilna kiša. Nekoliko sati poslije, uz jaku kišu i grmljavinu jugo je okrenulo na olujnu buru s orkanskim udarima. Impresivno je bilo gledati kako bura lomi komade valova mrvog mora od juga.

slika
slika
Bura je do jutra oslabila ali je i dalje imala povremene olujne, a na nekim lokacijama i orkanske udare.

slika
Morski dim ili srk, bila je često viđena pojava.

Prošetao sam kroz luku Gruž i došao ispod dubrovačkog mosta. Taj most premoščuje rijeku Omblu, a područje Obmle je jedno od lokacija gdje se mjeri najjača bura na Jadranu (tako piše u knjizi Vrijeme na Jadranu), a u to i vjerujem jer sam u Mokošici živio 12 godina. Ponekad tamo bura ima vrlo jake udare a da u samom Dubrovniku vjetra gotovo i nema.

Za sljedeće 4 slike sam koristio digitalni zoom - pogled izvan luke Gruž:

slika
slika
slika
slika
Na ovim slikama se vidi da je bura koja dolazi iz područja rijeke dubrovačke orkanska.

Kad sam došao do obale rijeke to se i potvrdilo. Hodanje je postalo teško izvediva radnja, a dok sam slikavao sljedeće 4 slike morao sam leći na haubu od nekog auta jer me vjetar umalo doslovno odnio!

slika
slika
slika
slika

slika
slika
Ovdje se vjetar nešto smirio pa sam pobjegao s ovog mjesta i odlučio posjetiti sam most!

Do ulaza na most pješice mi je trebalo kojih pola sata i na moje veliko razočaranje u to vrijeme je bura počela polagano slabiti.

slika
Kad se otvorio pogled na most, sve mi je bilo jasnije da će biti poprilično opasno hodati tim područjem jer je buka koja je otamo dolazila bila zastrašujuča!

slika
Most je bio zatvoren za većinu vozila, a policija je zaustavljala one rijetke aute koji su stizali s druge strane. Buka je bila poput mlažnjaka na aerodromu!

slika
Dok sam bio tamo kojih 15-ak minuta, bura je konstantno puhala 129 km/h, samo je u jednom trenutku nakratko oslabila na 124 km/h. Pretpostavljam da je išlo preko 150 dok nije počela slabiti.

slika
Kad sam htio ići preko mosta, policajac mi je to zabranio i rekao da je njega tamo vjetar umalo odnio a ima 140 kg. Zato sam za kraj slikao još ove dvije slike:

slika
slika
Čekao sam da se pojave srkovi kako bi slike bile spektakularnije, ali vjetar je toliko oslabio da se oni kroz nekoliko minuta koliko sam čekao nisu pojavili.

slika
Pri povratku, nebo se opet naoblačilo, a na zapadu je provirivalo zalazeće Sunce.

slika
Još na kraju da dodam kako je bura dok pišem ovo znatno pojačala. Oblačno je i temperatura se još snizila.

Dorothy je Dubrovniku od subote poslijepodne do nedjelje poslijepodne donjela 71 litru kiše po metru četvornom i..........još nije gotovo! :wink:
Zadnja izmjena: AdriaticWeather u/na 14 stu 2004, 21:38, ukupno mijenjano 1 put/a.

TORNADO F2

PostPostao/la CROMETEO » 14 stu 2004, 20:20

odlično, onih par slika sa brodicama na buri su mi fascinantni! :shock:

TORNADO F2

PostPostao/la Chinook » 14 stu 2004, 20:26

sjajno!

TORNADO F2

PostPostao/la Ned » 14 stu 2004, 20:34

Svaka čast AW!

TORNADO F1

PostPostao/la TWISTER » 14 stu 2004, 20:54

i meni se najviše svidjaju one brodice kad te skoro odnjelo :lol:
NOVI SLOVENSKI METEO FORUM ZEVS
http://forum.zevs.si/
VREMENSKA STANICA-KOSEZE by twister
http://pljusak.com/koseze/wx.htm

STIŽE NAM ZIMA UZ KOJU ČE ZIMA 1951/52 IZGLEDAT KO PROLJEČE
slika

TORNADO F2

PostPostao/la Tuono » 14 stu 2004, 22:26

Mene najviše impresioniraju oni srkovi koje sam i ja gledao cijelog dana na Kvarneru ali sa sigurne udaljenosti, sa balkona i kroz dvogled. :D

TORNADO F2

PostPostao/la ZW » 14 stu 2004, 22:53

srkovi su mi odlični...baš me zanima jl ima srkova kod nas na Jarunu... ;)

a onakvu brodicu ima moj stric i jedanput sam bio u toj ljuski na buri...to je adrenalinska bomba bit na vjetru i valovima... :twisted: :twisted:

STORM

PostPostao/la Dorothy » 15 stu 2004, 00:18

dobre su slike a jos je bolje sto ti je aparat ovaj puta prezivio! ( a i ti)

Peter Tattum

PostPostao/la Peter Tattum » 16 stu 2004, 18:20

That's some windstorm you had there, guys...Brilliant set of photographs!!

Thanks for posting some of them on net-weather. :D :D :D :D

From looking at the charts, the high-pressure might stay around awhile too. There could be some more Buras, Boras and Mistrals around in the next couple of weeks... :shock:

TORNADO F2

PostPostao/la Tuono » 16 stu 2004, 18:39

Peter Tattum je napisao/la:
That's some windstorm you had there, guys... :shock:

Yes, we realy had. The strongest hit of bura was 215 km/h on North Adriatic near Rijeka :shock:

TORNADO F2

PostPostao/la AdriaticWeather » 16 stu 2004, 18:48

240 km/h at island of Pag :wink:
Storm Chasers Dubrovnik automatske postaje:
Petka
Gruž
Trsteno

AW Photography

TORNADO F2

PostPostao/la Tuono » 16 stu 2004, 19:14

AdriaticWeather je napisao/la:
240 km/h at island of Pag :wink:
Yes, you are wright but it's always on N.Adr. :? .
And the windmills there were stoped and could not produce the elecricity due to such strong wind.

HURRICANE

PostPostao/la Boky » 16 stu 2007, 16:03

Premješteno iz podforuma VREMEPLOV dana 16.11.2007. godine
:roll: OsloBože bodi! :lol:

Natrag na 2004. GODINA

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 2 gostiju.

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]