Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]

VREMEPLOV ~ Ciklona Coldbringer u Du, 16 i 17.11.2005.

Teme i postovi objavljeni u 2005. godini
TORNADO F2

VREMEPLOV ~ Ciklona Coldbringer u Du, 16 i 17.11.2005.

PostPostao/la AdriaticWeather » 18 stu 2005, 00:43

Promjena vremena započela je naglim jačanjem juga na umjereno i jako, tijekom dana 16.11. s olujnim udarima. Približavala se hladna fronta i bilo je sve tmurnije. Oblaci su se spustili na 200 m. Išao sam slikavat valove čisto zato jer je to prvo jače jugo ove godine. Zimi se slikava jedino po orkanskom :twisted:

Sljedeće slike su iz jedne uvale u koju se provlače valovi juga. Tu volim slikavat jer blizu živim i ako valovi nisu dovoljno veliki da se ne peglam na drugi kraj grada :)
S obzirom na jačinu juga, ipak sam bio malo iznenađen ovim grdosijama:

slika
slika
slika
slika
slika
slika

Nakon slikavanja na tom mjestu, u iščekivanju fronte, šetao sam prema Starom gradu, koji je udaljen oko 10-ak minuta. Primjetio sam da prema zapadu više nije bilo niske naoblake i pogled je bio ovakav:
slika

Vrijeme se vrlo brzo zacrnjivalo i naglo je u 3 popodne postajalo kao da je noć. Uhvatila me nekakva jeza. Sljedeće slike su svega par minuta nakon prethodne. Osim smanjenja rezolucije, apsolutno ništa nisam radio u PS-u. Fronta se vrlo brzo premještala prema jugoistoku.
slika
slika
slika
slika
slika
Pogled prema istoku:
slika
U jednom trenutku učinilo mi se da vidim pijavicu, ali zbog šume i brzog premještanja oblaka morao sam otrčati na drugo mjesto s kojeg je dobar pogled i udaljeno je par minuta. Čim sam tamo došao i otvorio mi se pogled prema moru vidio sam samu završnu fazu pijavice iza otoka Lokruma i crninu od morske prašine koja je prskala. Oblak se vidno vrlo brzo rotirao u tom području, isto kao i morska prašina, unatoč velikoj udaljenosti, oko 2 km. Kad sam slikao sljedeću sliku već se sve jedva vidjelo. Još se vidi samo malo morske prašine i vršak funnel clouda:
slika
Na slici ispod sam malo povećao kontrast da vidite o čemu govorim jer se teško skonta.
slika

Uglavnom, ostao sam sleđen kad sam to vidio, a i užasnut što nisam prije došao. Ipak, da sam znao šta mi sutra slijedi, bio bih sretan što sam slikao barem te ostatke :)

Na valove sam potpuno zaboravio i čekao još 10-ak minuta nebi li vidio još kakvu pijavicu, ali ništa.
Ulio je pljusak uz vrlo jak sjeverozapadnjak...
slika
...i morao sam se skloniti u obližnju šumu:
slika

Nakon ove fronte se vrijeme smirilo, a zatim i potpuno razvedrilo. Oko ponoći se opet naglo naoblačilo uz grmljavinu i olujan jugozapadnjak. Bio je i kratkotrajan pljusak pa se i to smirilo.
Sutradan, 17.11., već izjutra bilo je vrlo nestabilno. Naglo su bujali Cu i Cb oblaci na sve strane. Dan prije mi se aparat potpuno istrošio, a punjač je krepao pa nikakvu foto digitaliju nisam imao uzase. Ionako sam bio full u poslu i sve sam promatrao tek usput. Ok 13 sati sam u Lapadu imao servis kompjutera, baš u jednog prijatelja. Krenuo sam lijepo lagano pijehe tamo, oko 15-ak minuta hoda. Bilo je sve crnije i lagano je grmilo sa zapada. Počela je slaba kiša i zbog sve intenzivnije grmljavine odlučih poči ipak do Uvale, na mjesto s kojeg se pruža dobar pogled prema zapadu i morskoj pučini. Da, imao sam što vidjeti. Ni više ni manje nego fantastična pijavica i 2 (dva) funnel clouda!!! Bio sam pre sretan, ali i pre tužan i užasnut. Nije bilo aparata. A u glavi su mi samo odzvanjale riječi kad sam omalovažavao mobitele s kamerama. Ali, što je tu je. Pijavica je trajala 15-ak minuta. Ovo nevrijeme je, za razliku od onog dan prije, bilo vrlo sporo pokretno. Istok je još bio dosta vedar pa je pijavica u svom gornjem dijelu bila bijela sa nekakvom sivom nijansom. Ma predivna! Baza oblaka je bila vrlo crna i svako pola minute bi jako za grmilo. Na sjeverozapadu se vidjela zavjesa oborina. Sve se polagano približavalo. Kako ništa nisam slikao, evo bar ću crtežom pokušati dočarati kako je to izgledalo, budući imam sliku tog područja :)
slika
Kako je kiša nakon 20-ak minuta ojačala, pognute glave otišao sam dalje za poslom. U prijatelja sam došao za koji minut i ubrzo je počela jaka tuča. On ima aparat i nešto sam uspio slikati:
slika
slika
slika
Tuča je dugo padala i bila je vrlo jaka. Sloj na tlu bio je dubok 10-ak cm. Bila je i na Dnevniku reportaža - Stradun bijel kao da je mečava, a u moru plutaju komadi leda. Tuču je zamijenio olujni pljusak koji je trajao 15-ak minuta i u tom vremenu je palo 40 litara. Dosta prostora je poplavljeno, a vatrogasci su sve do večeri intervenirali svako malo.
Evo nekoliko slika nevremena kad se odmaklo na jugoistok:
slika
slika
slika
Prolazno razvedravanje na zapadu:
slika
I ostaci tuče ispred moje zgrade:
slika

Nakon ovoga zapuhala je jaka bura uz pad temperature, ali s nije razvedrilo, osim privremeno. Iznad mora intenzivno sijeva i čuje se grmljavina, a tu i tamo padne pokoja kap kiše.

Za kraj, evo Aladina na kojem se lijepo vidi ona brza fronta koja je kod mene došla 16.11.
slika

TORNADO F2

PostPostao/la Ned » 18 stu 2005, 00:49

predivno...ti si pravi srećković :)
The snow comes down so fast and thick, you can actually watch it pile up, and you can even hear it

TORNADO F2

PostPostao/la CROMETEO » 18 stu 2005, 00:50

Majko mila. Kako možeš bit sritan da živiš u Dubrovniku. Neman riječi bilo šta da kažem je suvišno. Sliku su jeza, sad mi je puno lakše jer sam osjetio malo tvog adrenalina od jučer i danas, svaka čast

:zakon: :zakon: :zakon: :zakon: :zakon: :zakon: :zakon: :zakon: :zakon: :zakon: :zakon: :zakon: :zakon:
... a kada dođe zima, i prve pahulje...

TORNADO F1

PostPostao/la meteofil » 18 stu 2005, 00:54

Nevjerojatno dobre slike AW :shock: ..što bi tek bilo da si je(ih) uspio uhvatit :shock:

TORNADO F2

PostPostao/la ZW » 18 stu 2005, 00:55

lijepa priča, joj samo da je jedna slika, ipak potrudio si se nacrtat :jup:
a ovaj aladin mi je skroz lud, nisam nikad vidio takav zoran prikaz fronte :!:

TORNADO F2

PostPostao/la AdriaticWeather » 18 stu 2005, 00:58

Hvala svima. Ali moram se i frendu zahvalit jer mi je posudio aparat. Doduše slikao sam samo ove zadnje slike, ali moglo je biti svašta. Sad se moarm bacit na sređivanje svog :)
Storm Chasers Dubrovnik automatske postaje:
Petka
Gruž
Trsteno

AW Photography

TORNADO F2

PostPostao/la Chinook » 18 stu 2005, 01:03

super!
ni ja nisam nikad vidio ovako frontu na aladinu.

TORNADO F2

PostPostao/la Tuono » 18 stu 2005, 09:50

Odlična reportaža, prekrasne slike i opisi. Dok sam čitao i gledao uslikano imao sam osjećaj
kao da se i sam nalazim u središtu zbivanja. Bravo !!!

CUMULONIMBUS

PostPostao/la Stefan1 » 18 stu 2005, 23:58

wow sjajno,svaka cast,pa koliko si ti do sada video pijavica,3-4...
u svakom slucaju ako neko nadje sliku te pijavice nek okaci.

TORNADO F2

PostPostao/la AdriaticStorm » 19 stu 2005, 02:26

AW Svaka ti cast, fotografije a i cijela reportaza ti je genijalna. BRAVO!!!
:zakon: :zakon: :zakon: :zakon:

HURRICANE

PostPostao/la Bismarck » 19 stu 2005, 03:50

BRAVO , LIPO, CARSKO ! :wink:
Želim sniježnu bajku od više od 50 cm snijega i jutro oko -20 stepeni, a prije toga brutalni kaos na cestama sa jako mnogo sniiigaaaa !

NIMBOSTRATUS

PostPostao/la DoctorBura » 19 stu 2005, 11:55

nevjerojatno, imao si šta gledat, ježim se kao da sam ja to doživio dok čitam tvoj tekst i gledam slike...

STORM

PostPostao/la Beus » 19 stu 2005, 13:03

:shock: :shock: SUPER SLIKE :shock: :shock:
BRAVO
LJUDE NE RAZDVAJA SMRT VEĆ NEDOSTATAK LJUBAVI!
KAD NARASTEM BIT ĆU TELEVIZOR

TORNADO F1

PostPostao/la levant » 20 stu 2005, 16:44

čovjek ostane bez teksta na ovako zaista nevjerojatnim slikama.
stvarno baš si pravi srećković jer na tom tvom području čovjek od jedne obične fronte može svašta očekivat.
imao si i jakog juga,super ljepih olujnih oblaka,pijavice,tuču.........
BRAVO :jup: :jup: :jup: :jup:

TORNADO F2

PostPostao/la AdriaticWeather » 20 stu 2005, 18:36

Thnx :D btw, zaboravio sam napisati da je u Lapadu izgorio jedan stan od udara groma. Prilikom udara groma došlo je do samozapaljenja kućanskih aparata. Nitko nije bio doma i skoro je sve izgorilo. Ima slika u Dubrovačkom vjesniku. Šteta 100 000 kn.
Storm Chasers Dubrovnik automatske postaje:
Petka
Gruž
Trsteno

AW Photography

Sljedeća

Natrag na 2005. GODINA

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 2 gostiju.

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]