Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]

VREMEPLOV ~ Ciklona Anita (roditelj pijavica) Du, 24.11.2005

Teme i postovi objavljeni u 2005. godini
TORNADO F2

VREMEPLOV ~ Ciklona Anita (roditelj pijavica) Du, 24.11.2005

PostPostao/la AdriaticWeather » 24 stu 2005, 21:18

53 slike, 4 mb

Ukratko, cijeli dan je nestabilno s čestim prolascima Cb-ova uz kratkotrajne pljuskove, tuču i grmljavinu.

Evo kako je to izgledalo:

Cb-i od jutros.
slika
Poslijepodne sjeverozapadno je prolazilo nevrijeme s jakom grmljavinom.
slika

Oko 15 sati, dok sam nešto radio na kompjuteru (čula se grmljavina i svaki tren sam se spremao u akciju) zvoni mi telefon. Javim se, kad ono tamo brat (kojeg inaće nimalo ne zanima meteorologija) histerično se dere da hitno dolazim vidjet tri pijavice kakve nikad nisam vidio, da požurim jer to nije normalno! Srce mi je počelo lupat, imao sam se onesvijestit, i zaderao sam se: "Gdjeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee???!!!??" Kaže da je na Boninovu i da se otamo vide. Majka mi je umrla od straha jer je pomislila da se nešto dogodilo kad sam se zaderao. Pitala me što je, odgovorio sam samo da sam doma a da on gleda pijavice i izletio ko muha bez glave. Kako mi do Boninova treba 15-ak minuta, bojao sam se da će pijavice nestat i prvo sam se uputio na krov da vidim vidi li se odatle išta. Nije bilo nikakve pijavice osim crnine prema jugozapadu, iza "onog" brda. Kako bi do tog brda treba isto kao i do Boninova, a bolji je pogled, uputih se tamo.

Ovo sam vidio usput:
slika
I nakon par metara dalje, ovo(!):
slika
Mutna je slika, ali desno se vide vrhovi dvije debelih pijavica.

Ko bolesni luđak sam trčao kao nikad do sada u životu i molio da barem jedna od tih pijavica ostane.
Došavši nakon 10-ak minuta na brdo, ukazalo mi se ovo (osim smanjenja rezolucije, slike nisam ni TAKNUO u PS-u pa se ispričavam na slabijoj kvaliteti, ukrivljenom moru i sl.):

slika
Vidjela se jedna iščezla pijavica (desno), više funnel cloud.
slika
slika
Na slici poviše vidi se nastanak druge pijavice (srk po sredini slike).
slika
Ovdje se vidi funnel cloud i taj srk (slika poviše).
slika
Pogled prema jugozapadu (poviše).

Na slikama ispod vidi se razvoj funnel clouda u pijavicu i desno stara pijavica:
slika
slika
slika
slika
slika

Na slici ispod vidi se s desne strane regeneracija stare pijavice i veliki morski srk ispod nje:
slika
slika
Jugozapad:
slika

Ovdje se vidi s desne stranice u punom zamahu stara regenerirana pijavica (srk došao sve do nje!) i razvoj nove:
slika
A onda sam lijevo od ove koja se razvija primjetio razvoj još jedne pijavice:
slika
slika
slika
slika
slika
slika
Ovdje se lijevo već funnel cloud nove pijavice:
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika
Lijevo funnel cloud, u sredini pijavica i desno stara pijavica u raspadanju:
slika
Ista stvar:
slika
slika
slika
slika
slika
slika
slika

Žao mi je što nisam prije stigao jer brat kaže da su gledali tri potpuno razvijene pijavice, a zatim su se dvije spojile u jednu!!! Kaže da mu je prijatelj to slikao mobom pa očekujem te slike sljedećih dana.
U svakom slučaju ni sam ne mogu izbrojati koliko se vidjelo funnel clouda i pijavica u daljini koje se jednostavno na toj udaljenosti s ovim aparatom ne mogu slikati. I s ovim slikama sam razočaran jer je u živo sve ovo izgledalo savršeno. Pijavica je nastajala za pijavicom, nikad ovakvo nešto nisam vidio. Nikad!
Ovo slikavanje je trajalo 20-ak minuta i više mi je dosadilo s tog mjesta slikavat pa sam se uputio direkt na "ono" brdo: :)
slika
Pogled prema NW:
slika
Penjanje:
slika
Ovo je ona crkvica koja se ponekad vidi na mojim slikama (prva pijavica, 28.9.04.):
slika
Grad:
slika
Jugom "isklesano" grmlje:
slika
Sjeverno područje grada:
slika
Crkvica iz druge perspektive:
slika
Ovdje se vidi otok Lokrum i kumulonimbus iza Snježnice (1234 m) koja je puna jučerašnjeg snijega. Nema 40 minuta do nje, a ja još nikada nisam bio tamo :oops:
slika

S brda se od oborina ništa nije vidjelo. Imam slike, ali sam ih zaboravio uploadat. Po povratku se vidjela nova pijavica na jugu na velikoj daljini. Imam sliku, ali zaboravio sam je uploadat. Stavit ću je poslije.
Odlazak s brda:
slika
Po povratku na zapadu se vidjela zavjesa oborina:
slika
Sljedeće slike su s mog krova. Vidi se potop na sjeverozapadu koji je ipak zaobišao grad. Meni je došla malo poslije jaka kiša koje je palo otprilike 30-ak litara, vidjet ćemo ujutro.

slika
slika
slika

U svakom slučaju, ciklona Anita je luda! Jučer olujna bura sa snijegom kraj aerodroma, da je bilo malo hladnije padao bi i kod mene. Lasta je bila bijela. Iza bure naglo je zapuhalo olujno jugo i temperatura se znatno podigla. Danas Cb-ovi s tučom, grmljavinom i mnoštvom pijavica. Za vrijeme pijavica iz onih crnih oblaka je jako grmilo i puhalo je jako jugo. Grmljavina je bila specifična i vrlo duboka. Snimo sam dva filmića, ali tu se ništa ne vidi, jedino se čuje grmljavina. Ovo je vrlo nekvalitetan aparat. Hitno moram nabavit SLR, da sam ga bar danas imao. Ne znam što da kažem, ima previše toga. Još sam u šoku od ovoga što sam vidio. Sljedećih dana ću pomnije analizirati. Za kraj, evo jedne kako tako u PS-u poboljšane slike:

slika

Hvala bratu, jer da ga nije bilo ja (idiot) ništa od ovoga nebih slikao!

TORNADO F2

PostPostao/la AdriaticWeather » 24 stu 2005, 21:26

Dakle, danas je i kod Cavtata bilo pijavica. Samo da napomenem da su ove slikane kojih 30-ak kilometara zapadno od Cavtata. Izgleda da je cijeli grad danas bio opkoljen ovim simpatičnim tornadićima! :)
Storm Chasers Dubrovnik automatske postaje:
Petka
Gruž
Trsteno

AW Photography

TORNADO F2

PostPostao/la IvanZD » 24 stu 2005, 21:31

U živote :shock:

TORNADO F2

PostPostao/la CROMETEO » 24 stu 2005, 21:32

:trese se po podu od srčanog udara:
... a kada dođe zima, i prve pahulje...

TORNADO F1

PostPostao/la NINO » 24 stu 2005, 21:35

polovicu slika sam gledao doma, a polovicu iz bolnice :D

isti simptomi kao i kod crometea

TORNADO F2

PostPostao/la ZW » 24 stu 2005, 21:36

čovječe, mi tu u zagrebu na prste jedne ruke brojimo centrimetre snijega, a ti brojiš pijavice :!:
jedna.druga...treća....xy
ne mogu vjerovati :shock: :shock: :shock: :shock:
:D
:jup:

TORNADO F2

PostPostao/la AdriaticWeather » 24 stu 2005, 21:36

Vjerujte, moglo je biti PUNO bolje! Zakasnio sam pola sata, šteta. Tko zna kad će opet biti prilika gledat spajanje dviju pijavica!!!

Btw, kako brat kaže pijavice su bile sve do mora i VRLO debele. Ovo što sam ja slikao su te pijavice nakon POLA SATA! A temperatura mora je 17°C. Dakle, ne treba više uz pijavice spominjati temperaturu mora. Jednostavno nije pre bitna. Bolje ako je toplije, ali nije presudno. Vani je bilo 12 u moru 17°C. Najbitnija je velika nestabilnost kakva je danas bila. I još se jednom potvrđuje da tuča vrlo često prati ili prethodi pijavicu.
Petka
Gruž
Trsteno

AW Photography

TORNADO F2

PostPostao/la Chinook » 24 stu 2005, 21:39

AW, mogu ti samo čestitati. U jednom danu vidio si pijavica koliko većina ljudi nije vidjela u cijelom životu. Svaka ti čast, bravo, sve pohvale i, iako to nije lijepo, jako ti zavidim. Prekrasno! :shock:

TORNADO F2

PostPostao/la AdriaticWeather » 24 stu 2005, 21:40

Hvala, ali svaka čast vremenu koje je to stvorilo :)
Petka
Gruž
Trsteno

AW Photography

TORNADO F2

PostPostao/la ZW » 24 stu 2005, 21:40

čim smo vidjeli onaj aladin koji je buru zamijenio jugom na južnom jadranu odmah smo znali da bi moglo bit i pijavica ;)
trebali bi u dubrovniku imenovat jednu ulicu ili trg pijavica :D

TORNADO F2

PostPostao/la AdriaticWeather » 24 stu 2005, 21:41

Btw, originali su u velikoj rezoluciji (4 mpix, cca 900 kb), pa ako nekoga zanima šaljem na mail.
Petka
Gruž
Trsteno

AW Photography

TORNADO F2

PostPostao/la AdriaticWeather » 24 stu 2005, 21:42

ZW je napisao/la:
čim smo vidjeli onaj aladin koji je buru zamijenio jugom na južnom jadranu odmah smo znali da bi moglo bit i pijavica ;)
trebali bi u dubrovniku imenovat jednu ulicu ili trg pijavica :D

:lol:
Petka
Gruž
Trsteno

AW Photography

TORNADO F2

PostPostao/la Chinook » 24 stu 2005, 21:45

AW, imaš li možda kakvih saznanja o broju uočenih pijavica prošlih godina?
Je li ove godine izrazito bogata sezona ili se i prijašnjih godina moglo nabrojati toliko pijavica, a zbog silnih fotoaparata sad većina bude dokumentirana.

TORNADO F2

PostPostao/la CROMETEO » 24 stu 2005, 21:45

da ne šalješ pojedinačno pošalji 3 najbolje slike na crometeo@yahoo.com moderatori znaju podatke za taj email
... a kada dođe zima, i prve pahulje...

TORNADO F2

PostPostao/la AdriaticWeather » 24 stu 2005, 21:46

Opet su oblaci s pijavicama išli uz obalu. Pijavice su zaista dugo trajali i rađele se jedna za drugom. Šteta što oblaci nisu išli okomito prema obali. Pijavice su bile blizu, bar bi jedna izašla! :)
Petka
Gruž
Trsteno

AW Photography

Sljedeća

Natrag na 2005. GODINA

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 2 gostiju.

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]