Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]

VREMEPLOV ~ CIKLONA DOROTHY - Žrnovnica & Mosor

Teme i postovi objavljeni u 2005. godini
EXPERT

VREMEPLOV ~ CIKLONA DOROTHY - Žrnovnica & Mosor

PostPostao/la CROMETEO » 14 stu 2004, 20:00

Ciklona stoljeća! :!: :!:

Sve je počelo još prije 10ak dana kad se na mapi ECMWFa «ukazala» velika sredozemna ciklona. To je danima privlačilo moju pažnju.
Tko je došla i subota, ciklona se formirala, produbljivala. Tlak je u subotu na večer pao na 1005hPa. Cijelo vrijeme je bilo toplo s jakim jugom.
U 19.30 odjednom je počela bura. S burom se natopljeno tlo počelo sušiti i izgledalo je da je to to s oborinama. Temperatura je s burom drastično pala, sa 15ak na sami 7°C oko ponoći.
Iza ponoći oborina nije bilo na vidiku, samo umjerena bura, te oblačno.

U 1,30 sam opet pogledao na termometar i bilo je 12°C, dakle znatno je zatoplilo!

Ubrzo mi je postalo jasno i zašto- počela je obilna kiša sa jakom burom, i temperatura je opet počela padati. E tu su bile moje muke, doseglo je 8°C i dalje lagano padalo. Ja sam se mislio jel da čekam šta će dalje biti cijelu noć ili da legnem pa u jutro šta bude. I odlučim se leći, to je bilo oko 2h.
Računao sam da će nedjelja osvanuti oblačna sa slabim oborinama i nekih 10ak stupnjeva.
<idem leć.
Budim se…
6h ujutro. Probudila me jaka grmljavina i čudna lupnjava.
Gledam na digitalni termometar pokraj kreveta kojemu je senzor vani i piše 4,5°C.

Naglo se trijeznim. Nestrpljivo idem prema prozoru, još je polumrak. Gledam prema Mosoru, gledam opet i kužim da ga ne vidim. Pogledam na manje brdo Perun prema jugu, nema ga. Sve bijelo. Držim čvrsto prozor da ga bura ne otrga. Vani je ……….OLUJA STOLJEĆA.

Dižem sve u kući, nitko mi ne vjeruje da vani «padaju sjekire».

Tad sam se spojio na forum i ubrzo nakon je nestalo struje. Do sada još nije došla (19h).

Nas nekoliko se upućuje iz čiste ludosti s autom prema Sitno Gornjem (najviše mjesto na Mosoru, 550m). Na putu vidimo prve prepreke; grane, stabla. Bura puše tako divlje da zanosi auto. Nitko, ama baš nitko osim nas nije na cesti. Sa padalina brda se pojavljuju brojni potoci, slapovi di se nikad ne pojavljuju.

Dolazimo do Sitno Gornjeg, kužim da tamo pada ledena kiša jer pada kiša a sve je zaleđeno.

Idemo do jednog poznanika u njegov topli komin. Vani se situacije pretvara scene iz filmova katastrofe: lete grane, lišće, još se gore smrklo, podmuklo grmi, tlak doseže 996hPa na razini mora. Temperatura pada na -3°C i ledenu kišu zamjenjuje sniježna mećava. Vidljivost je 10 metara.

<kad smo vidili da moramo poći jer će zatrpat ceste vratili smo se u Žrnovnicu. Morali smo još 2-3 sata stati u kući jer su letjele kupe, stupovi, stabla…. Opća katastrofa.
Oko 14h susnježica polako prestaje, vjetar je i dalje isto intezivan. Odlazimo u razgledavanje mjesta. Poplavljena su dvorišta kuća, cestama teku rijeke iz novostvorenih izvora. Dolazimo do centra. Sva stoljetna stabla su srušena, promet je prekinut. Idemo prema crkvi i groblju. Tamo je uništeno jedno od najljepših groblja u Dalmaciji. Visoki čempresi su dolsovno isčupani iz zemlje i rušili su zidove, crkve, grobnice.

Željezne šipke koje bura nije isčupala iskrivila je!!!

Poljoprivredne kulure su gotovo 100% uništene: masline, mandarine… sve je isčupano.

Kasno popodne se pojavljuje i plavetnilo na nebu.

Ovo sad pišem iz studentskog doma, znam da ste željeli izvještaj šta prije.

Eto, ovo je sigurno najbolja oluja koju sam doživio!

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

video:

EXPERT

PostPostao/la Chinook » 14 stu 2004, 20:18

ne znam što da kažem. slike su fascinantne. koja jačina. što bih dao da sam bio tamo i to doživio....

EXPERT

PostPostao/la Ned » 14 stu 2004, 20:23

Moćno, moćno! Nevjerojatno! Ovo je sigurno NAJ ciklona, od kada je foruma!

BURA

PostPostao/la TWISTER » 14 stu 2004, 20:51

da sve to je fascinantno ali mislim da je to naj ciklona šta se tiče dalmacije a za unutrašnjost je bila i koja bolja :wink:

ali rade svaka čast da si to doživio, ja ne znam dali ču imati takvu sreču :wink:
NOVI SLOVENSKI METEO FORUM ZEVS
http://forum.zevs.si/
VREMENSKA STANICA-KOSEZE by twister
http://pljusak.com/koseze/wx.htm

STIŽE NAM ZIMA UZ KOJU ČE ZIMA 1951/52 IZGLEDAT KO PROLJEČE
slika

CUMULONIMBUS

PostPostao/la AdriaticWeather » 14 stu 2004, 21:38

Nevjerojatne slike i nevrijeme! Vas je puno jače pogodilo nego nas u Du. Ogromna je šteta za sva ona stabla. Toliko im treba da izrastu i onda ih jedna bura uništi. Katastrofa! Slobodno možeš reći da si doživio snagu jednaku snazi tajfuna, strah me i reći koje kategorije! Slično je ovdje bilo za prošli Božić kada su padale čak i palme.
Storm Chasers Dubrovnik automatske postaje:
Petka
Gruž
Trsteno

AW Photography

CUMULONIMBUS

PostPostao/la Tuono » 14 stu 2004, 22:44

Super slike i još k'tome, sve doživljeno u živo.

Što se kod mene događalo vidio sam samo na TV i kroz prozor kada je limeni poklopac doletio sa krova u dvorište. Također mi stara javlja da se u njenom vrtu prevrnuo limun i da je polovica plodova popadalo. Da ne govorim u kakvoj je panici i strahu bila.
Ostale štete u gradu vidjet ću sutra na putu za posao.

UREDNIK

PostPostao/la ZW » 14 stu 2004, 22:50

stvarno mi je žao vidjet ta drveća, iščupana, na zemlji... :tuga:
vjetar i nevrijeme je užitak gledati na moru jer more se pjeni, divlja, bjesni, i neće se uništit, more će uvijek ostat...a sve drugo ne može izdržati tu silinu...
sve ove slike su sjajne, ali su i tužne...
što priroda daje, priroda i uzima...

CUMULONIMBUS

PostPostao/la Tuono » 14 stu 2004, 22:53

AdriaticWeather je napisao/la:
..... Katastrofa! Slobodno možeš reći da si doživio snagu jednaku snazi tajfuna, strah me i reći koje kategorije! .....

Naš je meteorolog na radio rijeci rekao da je danas bio dosegnut najviši stupanj 12 po Beaufortovoj ljestvici – ORKAN !!!

UREDNIK

PostPostao/la ZW » 14 stu 2004, 22:57

da, 118 km/h je donja granica za orkan...zato postoje ljestvice orkana, 1-2-3-4-5...ne znam koje su brzine za pojedinu klasu...

hell4mer

PostPostao/la hell4mer » 14 stu 2004, 23:40

Znam da se nisam dugo javljao ali na ovo moram odgovoriti. Evo sad sam pročitao sve pa pišem ovo dok skidam ove filmiće što si stavio.
Ne mogu vjerovati, koja oluja, slike su odlične. Da sam bar mogao biti tamo da osjetim kako je to da doživim tu snagu vjetra. Nisam niti bio svjestan da bura može doseći takve brzine. Svaka čast!

Ali nije mi jasno ovo, zar je stvarno tako jako pirilo??? Geografija mi nije baš najbolja pa se slabo snalazim s tim mjestima na moru ali eto...

http://www.index.hr/clanak.aspx?id=233976

EXPERT

PostPostao/la Chinook » 14 stu 2004, 23:57

AdriaticWeather je napisao/la:
Vas je puno jače pogodilo nego nas u Du.

ma mislim da je najjače pogodilo nas u zagrebu ovdje :lol: :lol: :lol:

EXPERT

PostPostao/la Chinook » 14 stu 2004, 23:58

hell4mer je napisao/la:
Ali nije mi jasno ovo, zar je stvarno tako jako pirilo???

240 km/h. inače, najjači udar bure ikada izmjeren u Hrvatskoj (to je ujedno i najbrži vjetar općenuti izmjeren u Hrvatskoj) iznosio je čak 307 km/h.

hell4mer

PostPostao/la hell4mer » 15 stu 2004, 00:09

Vjetar je napisao/la:
hell4mer je napisao/la:
Ali nije mi jasno ovo, zar je stvarno tako jako pirilo???

240 km/h. inače, najjači udar bure ikada izmjeren u Hrvatskoj (to je ujedno i najbrži vjetar općenuti izmjeren u Hrvatskoj) iznosio je čak 307 km/h.

:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

NEMOGUĆE!

Ne mogu vjerovati! Pa to je skoro ili u rangu s uraganom jačine 5, ako se ne varam???

Pa koliku maksimalnu brzinu vjetra može doseći Bura na Jadranu?

Pa to nije normalno! Stvarno me iznenađuje ova Hrvatska ja mislio da se kod nas ne može dogoditi ništa zanimljivo pa mi svaki put otkrijete koju šokantnu informaciju.

A u kojem je to točno mjestu izmjereno?

TRAMONTANA

PostPostao/la Dorothy » 15 stu 2004, 00:10

slike su fantasticne, dobro da vas nije odnjelo :wink:

sto je na ovoj slici

http://www.freepgs.com/crometeo/os12.jpg

odron zemlje?

EXPERT

PostPostao/la Chinook » 15 stu 2004, 00:11

s vremenom je sve moguće. zato meni i je tako zanimljivo. to je izmjereno krajem prošle godine na Masleničkom mostu. mislim 26.12.2003. ali za točan datum nisam 100% siguran, mislim da Dorothy zna točno.

Sljedeća

Natrag na 2005. GODINA

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]