Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]

Prognoza oluja prema radiosondaži

...o raznim vremenskim pojavama, panoramske web kamere, meteo pitanja i odgovori

Moderatori/ce: _Mario92_, mmalta13, snowfalls

JUGO

Re: Prognoza oluja prema radiosondaži

PostPostao/la mecava » 10 kol 2019, 19:12

Super, probat ću onda i to ubaciti.

Što se tiče samog koda, pretipkao sam to sad u Jupyter Notebook koliko sam stigao. Mislim da su stvari dosta jasnije, a i može se vidjeti kako sam postavljao granice za određene parametre. Evo link: https://github.com/dsesar4/Sounding_analysis/blob/master/Sounding_analysis.ipynb

Ovo na Githubu još nije završna verzija, plan je to još malo srediti. :D

Edit: Sad je sve skupa prilično sređeno. Na kraj sam dodao smjer kretanja oluja (prilično točno funkcionira) te upozorenja za određeni tip nevremena. Sve skupa je analizirano za 7.7.2019. Bez obzira znali kodirati ili ne, vjerujem da uz ovu temu i Github link možete dosta naučiti. Barem ja jesam. :D

Ubacit ću uskoro i Python verziju na Github. Diskusija nije zatvorena, ako vas nešto zanima pitajte. :wink:

Hvala Mario još jednom za sve. :resp:
What happens in the Arctic, doesn't stay in the Arctic.

JUGO

PostPostao/la mecava » 13 kol 2019, 19:28

Evo da ne zaboravim analiza za današnju (prilično nezgodnu) sondažu:

slika

U stvari samo vrlo izražen shear (0-6 km) od čak 27 m/s donosi ozbiljnije bodove.

Evo i za ovu zadnju verziju modela analiza situacije s prošle stranice, datum 17.6.2008. kad je po mojem mišljenju bilo relativno slično kao danas.

slika

U ovakvoj situaciji treba biti oprezan, može biti da sam prekonzervativan s prognozom običnih grmljavinskih pljuskova na samoj fronti, možda ipak bude izraženije, pogotovo jer bi se s nailaskom fronte parametri ipak trebali popraviti.

Kao što je vidljivo, stavio sam dosta jak boost za kategoriju ''no storms'' kad su ove ostale tri oko ili ispod granice koja daje malu šansu za nevremena, pa je zato danas za nju signal tako izražen.

Još jednom vas za bodovanje upućujem na link iz prošlog posta, ako vas zanima kako je točno računato. :D

Btw: Ubacio sam tamo na Github i analizu radara pa i na to možete baciti oko, o tome više sutra kad ulovim vremena. :D

CUMULONIMBUS

PostPostao/la radoznali » 13 kol 2019, 19:37

Da, s obzirom na nezgodan izostanak parametara biti će ovo zanimljiv test. Pratit ćemo koliko će sama fronta uspjeti povratiti izgubljene parametre, izgubljene poradi sjeverca odnosno bure. S tim u svezi je bolji shear, ali i izbacivanje dijela nestabilne mase iz unutrašnjosti ... borba dva različita procesa.

CUMULONIMBUS

PostPostao/la radoznali » 13 kol 2019, 23:36

Mećava, mislim da ne bi bilo loše još malo pojačati šansu za grmljavinske pljuskove odnosno severe storms u slučaju izraženog sheara unatoč lošim parametrima ali uz nailazak fronte. Danas smo imali slijedeću situaciju po parametrima 12z. Zagreb loše,Sarajevo dobro,Szeged vrlodobro, Budimpešta loše.
E sada kako vidim rezultate kakvi bi trebali biti; Zagreb prednost grmljavinski pljuskovi pa no storms, Sarajevo prednost severe storms pa grmljavinski pljuskovi. Budimpešta prednost grmljavinski pljuskovi pa severe storms, Szeged prednost severe storms pa supercells.
Zagreb neće pokupiti dio ostatka nestabilnog zraka iz BiH dok je Budimešta dobila malo "preljevanja" od Szegeda. Szeged ima šanse da dobije konkretnije nevrijeme tijekom jutra jer je od navedenih postaja očuvao najkvalitetnije parametre tijekom današnjeg dana!

JUGO

PostPostao/la mecava » 14 kol 2019, 10:34

Kao prvo, pogledom na popodnevnu prognozu ispada da je sve skupa jako dobro skinuto, noćas je bilo nešto pljuskova i grmljavine, osobito u okolici grada, ali većinom je prošlo mirno. Vjerojatno je trebao biti nešto jači signal za Thunderstorms, ali treba uzeti u obzir da je ovo sondaža od podneva. :wink:

Drugo, @radoznali slažem se s tobom da bi trebalo uvesti da se uz izražen shear i približavanje fronte dodatno pojača signal za Thunderstorms, ali pojačao bi ga malo i za Severe storms. No, tu je jedan prilično veliki problem. Kako na temelju sondaže reći da se približava fronta? Treba uzeti u obzir da se sve što ovaj model uzima u izračun nalazi u ove dvije tablice: http://weather.uwyo.edu/cgi-bin/sounding?region=europe&TYPE=TEXT%3ALIST&YEAR=2019&MONTH=08&FROM=1312&TO=1312&STNM=LDDD.

Ti slobodno daš prijedlog kako se iz sondaže ''vidi'' da dolazi fronta, može čak i kroz usporedbu s okolnim sondažama. :D

Dalje, evo analiza za Szeged jučerašnju 12z sondažu (koja je po meni također baš loša):

slika

Ovo je skroz u redu jer na tom području u idućih skoro 12 sati nije bilo gotovo ništa.

Evo i Skew-T za istu lokaciju, prije svega u oko upada ogroman CIN. Ne znam na temelju čega bi se davao signal za superćelije? Tamo je i shear bio slabiji nego ovdje (cca 16 m/s).

slika

Sarajevo nažalost nemam dostupno na stranicama od Wyoming University-a, a Budimpešta i Beograd imaju jednako katastrofalne sondaže kao i Zagreb pa to ne bih ni analizirao. :mrgreen:

S obzirom na PP, ajde pliz malo detaljnije objasni ako imaš volje i vremena kako bi i za što pojačao šanse za oluje. :D

CUMULONIMBUS

PostPostao/la radoznali » 14 kol 2019, 13:57

Sinoć je prošla linija zapadnije od Szegeda (smjer prema Budimpešti),a prijepodne sjevernije je bilo razvoja. Znači thuderstorm je po meni trebalo prevladavati. Ne možeš gledati samo tu točku radiosondaže već u nekom polumjeru 100-150 km simo-tamo. Pogotovo za ovo područje gdje ima relativno malo postaja sa poznatom radiosondažom.
Kako ubaciti frontu u izračun ne znam, vjerojatno iz satelitske slike definirati njen položaj te smjer kretanja pa onda pojačati (plus bodovi) za određeno područje LI te CAPE u odnosu na zadnju sondažu. Ali svakako bi njen neposredni utjecaj trebalo nekako valorizirati.

TRAMONTANA

PostPostao/la Pulsar_ » 18 kol 2019, 13:21

Da, 100-150km je područje sa kojim se može pokriti analiza sondaže. Tesko je napraviti da se automatski uračunava fronta. Nismo bas geografski tako jednostavni, a ne moze se znati ni brzina i smjer kretanja fronte, pa da se uzme sa ciljanih sondaža odakle najčešće dolazi hladna fronta i u uslovu upiše opseg razlika nekih parametara izmedju dva mjerenja, tipa pad T i rosište, sto bi uključilo onda jačanje vrijednosti za nevrijeme.
Jedino preostaje ljudska korekcija u tim slučajevima.

JUGO

PostPostao/la mecava » 19 kol 2019, 14:59

Mislim da jedino dolazi u obzir gledati modele i što oni kažu. Na Ivanovim kartama su navedene tablice, ali nisu dostupne:

http://meteoadriatic.net/WRF-NMM-4km-tablice

Čuo sam se s njim i nadam se da će to srediti. Onda bi se prema tome dala raditi dugoročnija prognoza za znatno šire područje.

JUGO

PostPostao/la mecava » 24 kol 2019, 15:15

Današnja prognoza prema podnevnoj sondaži, prvo Zagreb, a ispod Zadar.

slika

slika

JUGO

PostPostao/la _Mario92_ » 24 kol 2019, 15:38

Ne sviđa mi se što dobivaš tolike postotke za superćelije za danas.
Shear od 10 m/s ne bi smio uopće dati šansu za superćelije. Ispod 12 m/s bi po meni to trebalo biti 0% :wink:

Po petogodišnjoj statistici koju sam radio (2010. - 2014.) nisam zabilježio ni jednu superćelije pri Shearu manjem od 12,5 m/s.
U kategoriji od 12,5 do 15 m/s je bilo samo 11,8 superćelija (6%) od ukupno 197 superćelija. Ispod 12,5 m/s niti jedna.

slika
Periodically, nature will in a kind of a psychotic fit, go completely randomly mad.

Prethodna

Natrag na VRIJEME I VREMENSKE POJAVE

Trenutno korisnika/ca: mecava i 1 gost.

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]