Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]

Brod u oluji

...o raznim vremenskim pojavama, panoramske web kamere, meteo pitanja i odgovori

Moderatori/ce: _Mario92_, mmalta13, snowfalls

JUGO

Re: Brod u oluji

PostPostao/la Rubikon » 19 lis 2014, 06:46

Queen Mary 2, jedan je od najimpresivnijih i svakako među najboljim brodovima koji su ikad plovili svjetskim morima i oceanima. Da ga sad ne hvalim puno, evo link sa Wikipedije u kojem je sve o tom brodu rečeno.

http://hr.wikipedia.org/wiki/RMS_Queen_Mary_2

Čini se ipak da Majka Priroda nema baš previše razumijevanja za englesku brodograđevnu tradiciju pa je i tog kraljevskog ljepotana počastila orkanskim nevremenom po kojem nije bilo nimalo bezazleno plovit. Naša sam nekoliko interesantnih videa na youtube o nekoliko jakih oluja koje su taj brod strefile na svom transatlantskom vijađu. Ništa od prikazanog nije za brod bilo pogibeljno, nijednom nije bila neka kritična situacija. Ali kad se brod od 300+ metara ovako bori s morem, onda je to stvarno prizor za koji vrijedi odvojit nekoliko minuta. :thumb: :resp: :tornado:

JUGO

PostPostao/la Rubikon » 27 lis 2014, 12:14

Daj đikanu brod u ruke i mnoge će službe imat dinamičan dan. :ljub: :tup:

JUGO

PostPostao/la Rubikon » 05 stu 2014, 22:17

Evo jedna prigodna, taman po mjeri Benjamina. Moga bi lako sutra i Hektorović ovako put Visa. :tornado: :thumb:

JUGO

PostPostao/la Rubikon » 05 stu 2014, 22:26

Bogami, i za ovi posal triba bit posebno blesav! Osobno, ne bi nikad iša ovo radit, ali bit na brodu ka snimatelj, u svaka doba, pa da je i jače more. :slin: :slin: :tornado: :tornado: :resp: :resp: :zakon: :zakon:

JUGO

PostPostao/la Rubikon » 11 stu 2014, 21:26

162 metra dužine ne jamči nikakvu udobnost kad se brod nađe u forci 12 bofora uz more od priko 10 metara. Svako minut-dvi naiđe pokoji val za koji bi bilo korisnije imat planinarsku opremu nego brod. Gledajući ih ovako kako dolaze stvarno izgledaju ka planine. I to sa mosta ovog broda koji je sigurno 20 metara nad morem. kako bi to tek izgledalo iz nekog lajbota :?: :jez: :slin: :thumb:

JUGO

PostPostao/la Rubikon » 11 stu 2014, 23:38

Jedan od najdramatičnijih videa na youtube ove tematike. Brod Ruske Obalne straže izlazi na hitnu intervenciju po orkanskom vjetru i valovima višim od 6-7 metara. :jez: :slin: :slin: :tornado: :tornado: :thumb: :thumb:

kristian_zg

PostPostao/la kristian_zg » 12 stu 2014, 12:32

Svaka mu čast. Za ovako što zbilja treba imat muda :zakon:

STUDENT

PostPostao/la cipro » 12 stu 2014, 21:54

Danas popodne je i Petar Hektorović napravija lipi bordiž prema Splitu.

slika
AMP Vis - Podhumlje https://pljusak.com/meteo.php?stanica=podhumlje

Ne spavajte, o otoci naši,
Lijepi vrti morem plivajući.

Antun Mihanović A.D. 1835

JUGO

PostPostao/la Rubikon » 12 stu 2014, 23:11

Zanimljiva mu je ova đita od Tatinje do Livke. :shock: Ja sam ima priliku prolitos po olujnoj tramuntani, iz Splita priko Maslinice , okolo Šolte ić s njim do Visa. Sva auta ricana, ali isto kad je otvorija puntu Drvenika Velog, lipo nas je valjalo sve dok nije uplovija u Višku valu. :thumb:

JUGO

PostPostao/la Rubikon » 13 stu 2014, 10:52

Ne znam di je ovo snimljeno ni kad, ali nije ni važno. Ali je dobro, predobro!! :thumb: :slin: :slin: :resp: :resp: :zakon: :zakon:

https://www.facebook.com/video.php?v=10153403072989815

JUNIOR

PostPostao/la jd4755 » 13 stu 2014, 15:23

Njemu je to smiješno a mogao bi pući popola kao šibica,samo da se poklope razmaci valova,mislim da je onaj naš brod prije podosta vremena tako prošao.

JUGO

PostPostao/la Rubikon » 13 stu 2014, 16:39

jd4755 je napisao/la:
Njemu je to smiješno a mogao bi pući popola kao šibica,samo da se poklope razmaci valova,mislim da je onaj naš brod prije podosta vremena tako prošao.

Ako misliš na Pulu, nije jer Pula i dalje plovi. Vjerovatno misliš na Berge Istru i Berge Vangu, dva bulk-oil carriera blizanca koji su izgrađeni u Uljaniku. Jedan je nestao na Pacifiku, južnokinesko more, nadomak Filipina u siječnju 1976, pod nerazjašnjenim okolnostima a drugi nedugo nakon njega, moglo bi se reći, repriza. U vodama Južne Afrike, studeni 1979.
Po ondašnjim medijima se povlačila teza u nasjedanju broda na vrhove velikih valova i vjerovatnom puknuću trupa. Ali dva puta isti scenarij za dva ista broda istog brodara, a ostalima nikome ništa? Osim toga, brodograditelji iz Uljanika su oštro demantirali takva naklapanja jer su brodovi građeni tako da su mogli puknuti i na tri dijela, i opet bi svaki dio samostalno plutao na površini. Ali nikad nije pronađeno ništa od njih.

slika

slika

slika

slika

E, da..Berge Istri je na porinuću kuma bila drugar'ca Jovanka Broz.

slika

STUDENT

PostPostao/la cipro » 13 stu 2014, 21:19

jd4755 je napisao/la:

S dužnim poštovanjem kolega, ostavi ti more mornarima. Da je uvik bonaca i moja baba bi navigavala.
Petar Hektorović je brod dug 92 m. Sad zamisli kolika bi morala biti amplituda vala i njegova visina?
BTW ni šibice više nisu što su nekad bile, ako izuzmemo neslomljive parafinke. Sjećah ih se?

Lijepi ti morski pozdrav & NHF slika
AMP Vis - Podhumlje https://pljusak.com/meteo.php?stanica=podhumlje

Ne spavajte, o otoci naši,
Lijepi vrti morem plivajući.

Antun Mihanović A.D. 1835

JUNIOR

PostPostao/la jd4755 » 13 stu 2014, 22:33

Nemam nikakve veze s morem i mornarima samo se sjećam kad su ti brodovi nestali da se pričalo da su puknuli i potonuli bez ikakvih tragova,kakve parafinke ja se sjećam kremena.

JUGO

PostPostao/la Rubikon » 15 stu 2014, 09:57

Ovaj Talijan se na vrime vratija natrag u sigurnost luke. Mudar potez jer ovo ipak nije brod za ovako teško more. Ali, mišljenja sam da je u naslovu malo predimenzionirano stanje mora na 9 !? Mislim da bi kod stvarnog stanja mora 9 ovaj lukobran bija iskopan iz temelja. A sve nakon toga u ovoj luci bi bilo... :ave: :ave:

PrethodnaSljedeća

Natrag na VRIJEME I VREMENSKE POJAVE

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]