Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]

VREMEPLOV ~ Pijavice i funnel cloudi kod Dbk, 17.01.

Teme i postovi objavljeni u 2007. godini
TORNADO F2

VREMEPLOV ~ Pijavice i funnel cloudi kod Dbk, 17.01.

PostPostao/la AdriaticWeather » 17 sij 2007, 19:09

Ovo stvarno nisam očekivao. Jutros je izgledalo sumnjivo prema zapadu. Vidjelo se da ima Cb-a iznad mora. Išao sam do frenda, a poslije sam namjerno išao na jedno mjesto odakle se vidi pučina da vidim ima li što zanimljivo na moru. Kad ono tamo pijavica, u svoj svojoj ljepoti :shock: I to dosta blizu obale. Puhalo je pojačano jugo, a oblaci su, klasnično kad su pijavice u Dbk, išli iz pravca SE i to glavninom morem duž obale. Zato je kiša padala uglavnom samo iznad mora. Nisam imao aparat i potrčao sam prema doma po njega. Dok sam uzeo aparat i došao (40-ak minuta) do hotela Palace, odakle se more lijepo vidi, pijavice više nije bilo. Opet sam mislio da sam propustio sve i iscrnjačio se, jer već je bilo i previše situacija da nisam imao aparat da slikam pijavicu..

Ovakav je bio pogled prema SW:
slika

Međutim, već nakon možda 15-ak minuta, nisam siguran točno, stvorila su se dva funnela.
Jedan iza Grebena prema NW:
slika

slika

Drugi u smjeru SE:
slika

slika

Tada je počela ludnica. Funneli, i to u parovima, su se stvarali na sve strane, ispod baze oblaka prema NW, SW, i SE. Sve ih nisam ni slikao.

Ovi su se stvorili 15-ak minuta nakon onih poviše:
slika

Brzo nakon prvog stvorio se i drugi...
slika

slika

a zatim i treći funnel :) Ne znam jeli se dobro vidi, ali lijepo je more prašilo ispod ovog desnog.
slika

slika

slika

Nakon nekoliko minuta, kad je jedan već nestao, preostala dva su se spojila i ugasila.
slika

Nije dugo trebalo čekati za sljedeću turu. Na SW se stvorio ovaj funnel i prerastao u pijavicu koja je prošla kraj otoka Sv. Andrija.
slika

slika

slika

slika

slika

slika

Približava se Sv. Andriji.
slika

slika

slika

Ovdje je to već kompletna pijavica, koja se zbog oborina ne vidi baš najbolje, ali proteže se sve do mora. Vidi se i srk ispod.
slika

Ova pijavica produžila je dalje prema NW i postala gotovo nevidljiva zbog oborina, a zatim nestala.

Međutim, nisam ni trepnuo, a već se nova munjevito brzo stvorila ispod baze oblaka prema SW. Tako je brzo nikla da njezin rast nisam uspio ni popratit fotkama :) Juhuuuuuuuuuu! :lol:
slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

Došla je vrlo blizu kopna, ako ne i na njega, i počela slabiti.
slika

Tada sam morao krenuti doma, iako mi je to bilo vrlo teško, jer ovako su izgledali novi oblaci koji su dolazili iz SE :)
slika

Dakle, nešto potpuno neočekivano. Tek sam je jutros nanjušio i isplatilo se poči i provjeriti :) Uvjeti za slikavanje su bili k-a-t-a-s-t-r-o-f-a. Konstantna slaba kiša, jako jugo koje nosi kišicu po objektivu, ionako slaba vidljivost kakva već jest po južini, slikavanje uz manjak svijetla na 150 mm iz ruke itd. Imam još slika, a ove su samo reportaže radi, bez ozbiljnije obrade. Sreća imam i RAW-ova pa ću ovih dana iz toga pokušat nešto kvalitetnije izvući.
Ne znam, šokiran ovim danom. Opet klasična pijavičasta situacija ne razočarava, a ta je: Cb-i u nizovima idu duž obale iz SE prema NW, pojačano jugo, visoka vlažnost, osobito pod utjecajem jadranske ciklone. Ove jeseni nije bilo tih situacija i pijavica, ali svi znamo kakva je bila jesen :) Što bi bilo da se ovakvi uvjeti ostvare kad je more 25°C, a ne 15 :) Stvarno neočekivano za kraj siječnja. Još je zanimljivo da nije grmilo, kao i to da su pijavice nastajale isključivo kad bi prolazile pored grada, a zatim nestajale. Sve. Ja to objašnjavam tim da jedino u tom području nema otoka. Prije grada je Lokrum i još par otoka, a nakon grada Elafiti. Iako pijavice nastaju i u otočnim arhipelagima, ovdje im izgleda otoci ipak ne pogoduju :) Šteta što kiša nije zahvatila grad, ali nema veze :) Jedino mi je žao one prve pijavice, koja je bila slična zadnjoj, ali dosta bliže obali. Šteta što je nisam slika. Ma nema veze :)

TORNADO F1

PostPostao/la Mia77 » 17 sij 2007, 19:17

WOW :shock: ...AW ovo je super...drago mi je što si uživao u ovom dešavanju i što si uspeo sve ovo slikati da i mi uživamo, makar i u slikama...extra..svaka čast :zakon:
Kad hoćeš nađeš način, kad nećeš, nađeš razlog.

...ili jesi ili nisi...

TORNADO F1

PostPostao/la TAĐIKI » 17 sij 2007, 19:25

:shock: :shock: :shock: SUPER, koje si sreče da si jih tolko ulovio u fotoaparat :P :P
Ja to bo ja!

slika slika

TORNADO F2

PostPostao/la Chinook » 17 sij 2007, 19:27

isuse, prekrasno, aw, hvala na fotkama :jup:

TORNADO F2

PostPostao/la AdriaticWeather » 17 sij 2007, 19:31

Hvala, možda poslije ubacim još koju, popunio sam cijelu karticu :lo:
Storm Chasers Dubrovnik automatske postaje:
Petka
Gruž
Trsteno

AW Photography

TORNADO F2

PostPostao/la CROMETEO » 17 sij 2007, 19:34

A šta reć. Napokon si došao na svoje. Svaka čast naš najbolji tornado hunteru :D :D :D

Pre predobro, materijala na tone a sad imaš pravu opremu!

Neka uđe u zapisnik da si ulovio pijavice na skoro 1030hPa u sred anticiklone :!:

U koliko sati točno je to bilo jer ću objaviti u vijestima?

slika
... a kada dođe zima, i prve pahulje...

TORNADO F2

PostPostao/la AdriaticWeather » 17 sij 2007, 19:36

Tnx :D
Tamo sam došao oko 12 i 15, otišao oko 14, ili 14: 15 sati.
Storm Chasers Dubrovnik automatske postaje:
Petka
Gruž
Trsteno

AW Photography

TORNADO F2

PostPostao/la Snigoljubac » 17 sij 2007, 19:51

AW kralju...svaka čast :zakon: imaš nos za neke stvari nema šta :D :D :zakon: :zakon:

STORM

PostPostao/la Gost » 17 sij 2007, 20:00

:zakon: :zakon: :zakon:

TORNADO F2

PostPostao/la Ledeni » 17 sij 2007, 20:03

:zakon:
Zakon!
Mogu misliti kako ti je srce lupalo :)
Ovo je moja kuća

TORNADO F1

PostPostao/la propalica » 17 sij 2007, 20:05

bravo sretnice, znaci sad je 11. mjesec, to sam si i mislio :lol:

TORNADO F2

PostPostao/la Zvone » 17 sij 2007, 20:08

Zbilja impresivno :!: Da mi je jednom doživjeti tak nešto. A još gledam naslov teme, datum, pa mi ništa nije jasno...kako, od kud... :resp:

TORNADO F1

PostPostao/la GORAN » 17 sij 2007, 20:14

fenomenalan "ulov" još usred siječnja, bravo majstore
:zakon: :zakon: :zakon: :shock: :shock:

TORNADO F2

PostPostao/la ALEN » 17 sij 2007, 20:59

:D

Svaka čast! Bravo AW :D

TORNADO F2

PostPostao/la ZW » 17 sij 2007, 21:40

a jbg :lol:

:zakon:

Sljedeća

Natrag na 2007. GODINA

Trenutno korisnika/ca: Nema prijavljenih korisnika/ca. i 5 gostiju.

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]