Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]

Snig u Splitu 25.2. - 1.3.2018

...pišite o najzanimljivijim iskustvima koje ste imali u vezi s vremenom, objavite fotografije

Moderatori/ce: Soldier, dixi

JUGO

Snig u Splitu 25.2. - 1.3.2018

PostPostao/la Karlitos ST 98 » 04 ožu 2018, 23:26

"Da nešto razjasnimo - snijeg u Zagrebu je padalina, dok je "snig-u-Splitu" (izgovoreno u dahu, bez pauza) neka sasvim druga kategorija, koja najmanje veze ima sa meteorološkim prilikama.

Ova neuobičajena situacija koju mladi i stari prešutno priželjkuju čim se živa u termometru spusti ispod brojke 5, sa sobom nosi prometne kolapse (autobusi uspješno dovedu putnike do prve uzbrdice), zatvorene škole, odgođene ispite, neradne dane, scene poput grudanja bankara u odijelima ispred banke, nenaplaćivanja fotokopiranja uz riječi "danas je besplatno, pa je snig" i upozorenja sa svih lokalnih stanica da se ne izlazi van osim ako to nije nužno. No naravno da je nužno, nužnije nego iti jedan drugi dan. Jer snig treba taknit, pomirisat, prožvakat, osluhnit. Pa se vade iz podruma stare daske i rolete, koje taj dan dobiju sasvim novu svrhu, smišljaju se nove olimpijske discipline, u neadekvatnoj odjeći i obući se prave anđeli u snigu, oni opremljeniji izvuku i skije za napravit đir po rivi, a barem jednu grudu bace i oni sa umjetnim kukovima i štapovima. Jedan dan se pokaže prekratkim za sve čemu bi se splitski um dosjetio. Jer obično već sljedeća noć donese kraj te čarolije.

Zašto je sve to tako, teško je "tuđem čoviku" objasnit, kao i mehanizam koji Split ima da od svega napravi ludilo.
"

Mislim da je ovo najbolji citat za poceti ovu reportazu. Iako sam doslovno dan prije prvog dana padanja bio u probijanju Likom i Bosnom kroz snijeg koji je bio visi od metra u prosjeku, ovaj dogadaj Sniga u Splitu sam docekao pun uzbudenja i veselja. Iako se realno radi o doslovce jednom jedinom centimetru, to je bio velik dogadaj. :D

Prvi dan padanja Sniga bio je 25.2.2018. Kad su prve pahulje pocele prolijetati vec je euforija bila do kraja navijena. Snijeg se nije bas primao u gradu ali je u okolici (Solin, Klis, Sitno...). Sutradan 26.2.2018. opet snijeg, ovaj put znatno jaci i dugotrajniji. Temperatura oko -3c. Pao cijeli centimetar - koji je izdrzao do 1.3. kada je opet pred juzinu i kisu ponovno snijeg jos najjacim intezitetom zabijelio vise djelove samog grada. To je cak 5 dana sa snijegom u Splitu (sluzbeno sa pokrivacem 3 dana).

Dan 1. - 25.2.2018.

Snijeg je poceo usred dana i potrajao par sati. Lijepo je padao, slab do umjeren. Ipak, pouceni kaosom iz 2012. zimske su se sluzbe pripremile i dobar dio grada je bio posut sa soli. Vec s padanjem aktivirala su se dodatna posipanja ulica ralicama. Iako nikakvog akumuliranja taj prvi dan nije bilo, promet je tekao usporeno, na radiu i na portalima se pozivalo na oprez, savjeti ostajanja kod kuce i iscekivalo se proglasenje snjeznog dana - dan kada cijeli grad ode na godisnji odmor, stariji se zavale u svoje tople fotelje a mladi vani smisljaju nove olimpijske discipline :llooll: :ljub: U pekarama je jos dan prije ranim jutrom pokupovan sav kruh pa oni koji su olako shvatili upozorenja mu morali kvalitetno istraziti grad u potrazi za tom osnovnom namirnicom.

Ovako je izgledao vrhunac padanja snijega tog dana :mrgreen: Kako god kome izgledalo, ovo za nas Splicane puno znaci :D

slika

Poslije fotkanja u centru grada idem u zalede Splita, iznad Klisa na prijevoj Kocinje Brdo pa jos malo iznad do 500mnv. Iako je ovdje temperatura puno pogodnija i svakoj ahuljici je osigurano primanje - nije neka idila zbog jake bure koja tjera hladnocu u kosti...

slika

slika

slika

Dan 2. - 26.2.2018.

Jutro docekujemo s temperaturom u minusu, oko -2 do -4c. Cekaju se samo oborine. Iako modeli nisu bili bas optimisticni bio sam uvjeren da ce opet biti snijega... i tu krecu oni gusti koje Splicani imaju. Nema radarskog smetala tako da su oci stalno uprte u nebo, prate se oblaci, njihove nijanske, oborinske zavjese na horizontu mora, okolnim brdima i planinama i ceka se. I eto ti ga tamo oko 13h krece... naravno taj pocetak je popracen s velikim uzbudenjem i radosti, navija se za jacanje i sto duze trajanje padanja. Odmah izlazim na teren i uzivancija pocinje. Puno je to jace neko dan prije, a zbog adekvatne temperature lijepi se za bas sve :ljub: To je bila cista uzivancija, umjeren snijeg koji je potrajao do veceri pri cemu se formirao pokrivac. Te prekrasne momente u Splitu steta je trositi na mobitele internet i slicno. Setam i vozam se gradom i uzivam.

slika

Zimska idila po SpliCki :ljub:

slika

slika

Lipo je da je pa snig, dabogda pa i dogodine! :lol:

slika

Zima u trajektnoj luci :ljub:

slika

Eh, ovo ja zovem pogledom :D

slika

Zima u gradu na moru...

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

Pada, lipi se, divota...

slika

slika

slika

Ma kakvi pingvini s Madagaskara :var:

slika

slika

slika

slika

Bacvice

slika

Marjan i pogled na Split

slika

slika

slika

slika

Poslije smo se zaletili do Kastela. A tamo pravi masovni skup ljubitelja ljetnih guma :llooll: Vise snijega nego u Splitu, bilo je zapuha, sve ceste zaledene, cak dobrim djelom i sama magistrala. Na mjestima je bilo i pravih vijavica. Prometni sudari i montiranja lanaca na svakom uglu...

Magistrala u Kastel Sucurcu

slika

Dan 3. i 4. - 27. i 28.2.2018.

Stabilno vrijeme, lagano topljenje snijega od strane Sunca. Hladno uz minimalac od oko -5c. 28.2. sam na Kozjaku nailazio na zapuhe od skoro pola metra ali zato je na osuncanim mjestima gotovo sav bio okopnio.

Dan 5. - 1.3.2018.

Jako dinamican dan. Ujutro oko 7:40 pocinje snijeg, nakon noci s temperaturom u minusu, do pocetka padanja temp se dize u pozitivu i tlo pruza dobar otpor primanju novih pahulja. Ipak za sat dva snijeg u intervalima znatno jaca i temperatura ponovno privremeno pada pa se i snijeg hvata za tlo - zapravo u kako kojem djelu grada. Najbolje su s ovim prosli najvisi djelovi grada iako nije bila granica postavljena bas striktno po nadmorskoj visini. Ponovno su zabijelili Sucidar, Visoka, Kampus... a zabijelili nisu kvartovi uz more. Za razliku od prethodnih sansi, ovaj put i Zrnovnica dobija nesto malo brasna. Kastela pak oviom promjenom ostaju vecinom uskracena za snijeg. Nakon brzog prelaska snijega u kisu opet sam se zaletio na Kocinje Brdo...tamo dosta gust snijeg i lagana idila s 3-4cm na putu. Iako je sve bilo kratkog daha, padanje u Splitu je bilo najjace upravo ovog zadnjeg dana, bas je bio gust gledati u prave krpice kako padaju :jup: Kako je to u tom trenutku izgledalo s prozora jednog prosjecnog Splicanina dobro opisuje post Ivana tijekom vrhunca padanja tog dana :llooll: :zakon: :resp:

ivan123 je napisao/la:
lancuni padaju nemos disat od inteziteta cenat je vec tu sve je bilo vanka temp pala na 0.9 st :jup: :jup: :ljub:

Taj dan sam ima nesto vise posla na fax-u pa sam slikavao samo tu i tamo mobitelom... evo samo od Kocinjeg Brda

S nadvoznjaka, Visoka

slika

Klis - Kocinje Brdo

slika

slika

I to je to od mene... iako sam izgubio volju za pisanjem reportaza u zadnje vrijeme ovo jednostavno mora biti zabiljezeno u vremeplovu. Ispricavam se sto nema kvacica na slovima, nije mi to po volji ali mora biti tako jer djelom mi je pokvarena tipkovnica pa nemam nekih znakova...
Uvik' ɐɹʇuoʞ ! Takva sorta, kad je nije, kad nije je je

JUGO

Re: Snig u Splitu 25.2. - 1.3.2018

PostPostao/la SiempreLocco » 05 ožu 2018, 00:55

:zakon: :zakon: :zakon:

Kapa doli!! Vrhunski Karlitos!! Svaka čast na ovome...
...

MAESTRAL

PostPostao/la dasan » 05 ožu 2018, 01:21

Split je stvarno lijep bilo po ljetu bilo po snijegu :resp:

JUGO
Lokacija: Kongora, Tomislavgrad (910m/nv), Herceg-Bosna (BiH)

PostPostao/la Soldier » 05 ožu 2018, 10:39

odlična reportaža Karlo! Bravo. Ovako bi trebalo svako godine barem 4 puta biti u Splitu, da su zime normalne.
„Sve ovdje žudi u visine. Vran i Čvrsnica dotiču nebo. I ljudi. Sve stremi u visinu. Svatko bi da nadmaši sebe. Možda se ljudi ugledaju u ove nebotične planine. Komu je uzor Mijat i Tomislav, mora gledati uvis, u daljinu.“

Oborine u 2019. (Kongora):

Siječanj:250mm
Veljača: 190mm
Ožujak: 100mm
Travanj: 186mm
Svibanj: 400mm
Lipanj: - 121mm
Srpanj: -mm
Kolovoz: -mm
Rujan: -mm
Listopad: -mm
Studeni: -mm
Prosinac:-mm

JUGO

PostPostao/la Krešimir » 05 ožu 2018, 11:52

Bravo, vrhunski :jup: :jup: :zakon:
VAIK LUDLO !!

EXPERT

PostPostao/la CROMETEO » 06 ožu 2018, 02:46

Tek sad vidim ovo, kako si ovo majstorski odradio [HEAVY BLACK HEART]️
Ja još imam PTSP od prva dva dana. Split - 1, Žrnovnica +5,. i to ne zbog nekog klina nego fena. Sutra je bio minus ali opet bez oborina. Od samonauđivanja spasila me samo činjenica da sam radio po cile dane.
Duševne rane sam ličio u Dubravi kasno navečer sa zapusima sniga priko pola metra.
Ono u četvrtak nikako nije bilo brašno, to su bile krpe koje budu jednom u 5 godina. Nažalost taj snig s jugom (kakva čast doživit ga) pada je na +1 i +2 pa puno primanja nije bilo.

Poslano sa mog SM-G955F koristeći Tapatalk
... a kada dođe zima, i prve pahulje...

EXPERT

PostPostao/la Ned » 06 ožu 2018, 22:25

Predobra reportaža :jup:
The snow comes down so fast and thick, you can actually watch it pile up, and you can even hear it

BURA

PostPostao/la RoR » 11 ožu 2018, 11:28

Vrhunski sumirano i detaljno odrađeno! :thumb:
Ubio bih za Nobelovu nagradu za mir. . .

TRAMONTANA

PostPostao/la PaStaSad » 13 ožu 2018, 14:20

:jup:
:resp:
Bravooo i prekrasnoooooo.........
:kava:
Swedski rekordi
Tmin -52,6 Vuoggatjålme, Lappland 2 februari 1966
....PaStaSad....
Tmax 38,0 °C Målilla, Småland 29 juni 1947.

ADMINISTRATOR

PostPostao/la Lukeni » 06 tra 2018, 23:49

U Kaštila ga je bilo više :ble: :resp:

Natrag na VREMEPLOV

Trenutno korisnika/ca: / i 2 gostiju.

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]