Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]

Dogodilo se na današnji dan

...pišite o najzanimljivijim iskustvima koje ste imali u vezi s vremenom, objavite fotografije

Moderatori/ce: Soldier, dixi

ADMINISTRATOR

Re: Dogodilo se na današnji dan

PostPostao/la Lukeni » 10 sij 2019, 23:19

Te zime san bija u Beogradu i znan da se nisan moga vratit jednog vikenda doma kad san planira jer je bija obustavljen željeznički promet preko Like i Unskom prugom priko Bosne. Pa san kombinira autobus - avion. Splitski aerodrom je bija zatvoren zbog bure pa san sa Surćina odletija za Dubrovnik a od Dubrovnika autobuson doma.Mislim da je bila Veljača. SS :arrow: Pa novi hladni val od 8.2. do 24.2.

To je jedna prispodoba.

Iste te godine točnije odma iza Silvestrova vrača san se iz Bohinja za Zagreb pa kad san vidija da ima više sniga u Zagrebu nego na Bohinju osta san par i nešto više dana u ZG.(Mislim da sam na radiju čuja da je u Splitu na novu godinu pada snig ali nisan siguran jel to ta godina) SS :arrow: Na Griču je 12.1. bilo -17°C.
Jep i na Zrinjevcu. Tad sam bio gore. Nije mi bilo zima dok nisan vidija koja je fibra. Pobiga san u prvu birtiju a iz nje po zatvaranju taksijen u topi stan.
I onda san odlučija prije povratka u Beograd poč na dan dva doma.

SS :arrow: Još jedna snježna ciklona 14-15.1. sa oko 7 cm snijega.

Vlak je kasnija u polasku 3 sata a padale su krpetine u ZG. Kroz Liku i Gorski Kotar minus trista, sniga metar. U Otriću poviše Knina bilo je metar sniga. Na toj železničkoj stanici zbog leda zakazala je skretnica pa je na moj putnički vlak naletija teretni otpozadi. Sreča u nesreči šta je u putničkom vlaku bilo cca. deset putnika i svi na šanku vagon restorana koji je bija bliže lokomotivi.Ogromna materijalna šteta.Poginuo vozač lokomotive teretnoga vlaka. U nas dosta posjekotina i trauma ali bez težih posljedica. Ja prošao sa potresom mozga. Krenuo iz ZG oo 13h (tebao u 10 i nešto) kuči stigao nakon 29 sati od polaska.
Nije baš na današni dan ali to je bila meteozima za prste polizat na ovm prostorima i izgubit glavu ako putuješ.

Iman još prispodoba iz te zime vezanih uz vrijeme ali bolje ne. Ove su najpristojnije i najbezazlenije. :twisted:

ADMINISTRATOR

PostPostao/la SnowStorm » 11 sij 2019, 23:08

Zanimljiva sjećanja Lukeni :D

A evo još malo osamdesetih, i bez pretjerivanja savršene ciklone, u rangu Samuela i druge "sestre" iz siječnja 2003.
Jedna od onih ciklona koje su bile najavljivane više dana prije i koja nije iznevjerila.

10.1. subota, i zbog univerzijade predzadnji dan ranijih školskih praznika, koji su inače bili 3 tjedna kasnije. Snijega naravno nema :lol:
Cijeli dan umjereno do pretežno oblačno, tamni stratocumulusi jure nebom, vjetar slab, ali toplo, popodne +2°C.

Oko, 19, 20 sati jače se naoblačilo i počeo je padati slab do umjeren snijeg srednjih pahulja, tempa oko 1°C, većina se ne prima na tlu, tek ponegdje. Zapuhao slab do umjeren sjeveroistočnjak.
Iza 21 sat počelo se bijeliti na većini površina, ali je snijeg još mokar, tempa oko 0.5°C
Oko 22,23 sata snijeg jača i ima ga 2-3 cm, i počinje se bijeliti i cesta što znači da je tempa na nuli.

Ujutro 11.1. u nedjelju oko 9 sati, umjeren i jak snijeg, umjeren sjeveroistočnjak, snijega ima 12-13 centimetara i temperatura je u 7 sati bila -4°C.
Cijeli dan je padao umjeren, a osobito kasno popodne i navečer i jak snijeg, izmjenjivale su se srednje i krupne pahulje oko 2 cm u promjeru, uz umjeren i jak sjeveroistočnjak koji je radio zapuhe, prava mećava.
U 13 sati temperatura je pala na -7°C uz oko 15-20 cm snijega, a oko-10°C je bilo u večernjim satima.

Do ponedjeljka ujutro na prvi dan škole nakon praznika, palo je oko 35-40 cm snijega kod mene, u zapuhima i više.

slika

slika

slika

slika

slika

CUMULONIMBUS

PostPostao/la stormbringer » 11 sij 2019, 23:36

Karta totalno dočarava kako bi trebao izgledati zimski setup, a ne ovo što imamo ove zime. Skandi AC, hrpa hladnoće i sve normalno u skladu s godišnjim dobom.
Zagreb Maksimir
Stanje do 20. 08.:
Kolovoz: prosjek 2001. - 2018.:
Dani s +20.0: 20/30
Topli dani: 18/24
Vrući dani: 08/11
Vrlo vrući dani: 0/2
Tople noći: 3/2
Osunčavanje DHMZ: 165/261h (63%)
Oborine DHMZ: 35.3/87.0 mm (40%)

UREDNIK

PostPostao/la ZW » 11 sij 2019, 23:41

Pitaj Bugare, Grke i Turke je li ovo dobar zimski setup :P

TRAMONTANA

PostPostao/la Pulsar_ » 11 sij 2019, 23:53

Hahhaha... Oni mogu pisati o ovoj godini za 30g.
Stvarno opuštajuće čitati. Što se mene tiče možete nastaviti...
SS, samo nađi godinu da nije SSW :P
Kada se gledaju ove krate, to izgleda tako jednostavno, a vidimo koliko se zna komplicirati... :zidd:

UREDNIK

PostPostao/la ZW » 11 sij 2019, 23:58

Baš to... koliko je samo znalo ovako dubokih ciklona otići preko Alpa na sjever... a mi bili i ostali u toplom sektoru... moglo je npr. biti tako i te 87. i onda bi bilo hebeš SSW to nama ništa ne donosi...
SSW je globalni, odnosno poluglobalni :D fenomen, a gdje će u konačnici "naša" ciklona otići, dal u naše ili kod susjeda dvorište to nitko ne zna, lutrija je to... 500 km ljevo desno gore dolje za planet je jedan piksel a nama razlog za rezat žile ili rezat pršut :P

TRAMONTANA

PostPostao/la Pulsar_ » 12 sij 2019, 00:10

Da. Danas se krenemo hvatati za hiljadu nekih signala da nam se poklope i opet problemi. Klima se promijenila dosta, nebitno sada koji su uzroci.

ADMINISTRATOR

PostPostao/la SnowStorm » 12 sij 2019, 00:51

SB, baš to, savršen zimski setup.

Pulsar, drago mi je da ti je zanimljivo. :)
Za ovu ciklonu i siječanj 87. nisam znao da je bio SSW, ali iz karata se može naslutiti. Ako imaš podatke o njemu bilo bi ih zanimljivo vidjeti.

ZW je napisao/la:
Baš to... koliko je samo znalo ovako dubokih ciklona otići preko Alpa na sjever... a mi bili i ostali u toplom sektoru... moglo je npr. biti tako i te 87. i onda bi bilo hebeš SSW to nama ništa ne donosi...
SSW je globalni, odnosno poluglobalni :D fenomen, a gdje će u konačnici "naša" ciklona otići, dal u naše ili kod susjeda dvorište to nitko ne zna, lutrija je to... 500 km ljevo desno gore dolje za planet je jedan piksel a nama razlog za rezat žile ili rezat pršut :P

X
A pogledaj kako je zanimljiv nastanak ciklone.
Sve je krenulo sa malom ciklonicom u jet struji kod Azora, 2 dana ranije.

slika

kod nas pregršt hladnoće

slika

Pa 24 sata kasnije mala ciklona kod Portugala

slika

I zrela ciklona koja je još u zapadnom sredozemlju kada u Zagrebu već počinje padati konkretan snijeg.

Može se reći da je Skandi AC i ogromna hladnoća nad srednjom europom jedan od razloga zašto ciklona nije pobjegla u Alpe ili presjeverno.
Ovakve razlike u temperaturi u sklopu sredozemnih ciklona su kod nas baš rijetke, češće ih znamo viđati oko Kanade, Islanda, Skandinavije...

slika

JUGO

PostPostao/la mecava » 12 sij 2019, 16:07

Strava, 990 hPa zapadno od Sardinije i ovdje kreće snijeg koji s približavanjem ciklone samo pojačava, nema prave južine. Fantastičan položaj sustava, za nas mislim da bolje ne može, sve je u kilometar kako treba. :lol:

Lijepe analize, pogotovo SS. :ljub:
What happens in the Arctic, doesn't stay in the Arctic.

UREDNIK

PostPostao/la ZW » 14 sij 2019, 23:19

Ceres :ljub: . :D
Jest da nas je koštao i još ga otplaćujemo... al je vredilo.

JUGO

PostPostao/la mecava » 15 sij 2019, 00:19

Ajme već je šest godina prošlo. :shock:

Nikad neću zaboraviti to krkanje prijepodne 14.1. Ekstremno jak snijeg na već postojećih 30-40 cm. Strava kakav dan je to bio, sve se poklopilo. :zakon:

BURA

PostPostao/la blizzard » 16 sij 2019, 00:58

ZW je napisao/la:
Ceres :ljub: . :D
Jest da nas je koštao i još ga otplaćujemo... al je vredilo.

Čita sam aktulne od tad i citiram samog sebe od 14.1.

Citat:
Ova zima je definitivno zaslužila čistu peticu na Zg području. Dva rekordna sniga i više nego dovoljna da se zanemari svo bljutavilo koje je vladalo oko i u međuvrimenu. Samo Samuel je donio više sniga nego sve ove tri zime skupa koje sam proveo u Zg, a sad uključivši i Ceresa ni 20 takvih zima ne bi bilo dovoljno da donesu jednako onome šta su ove dvi ciklone dale.
Hladnoće je u tjednu nakon Samuela bilo sasvim solidno, period Božić-Nova Godina su prikrile magle umjetnom, a ni sad nakon Ceresa ne bi tribali izostat niski minimumi.

Ureka sam nas s ovim. :jez: :jez: :jez: :llooll: :llooll:
Go fast, Be good, Have fun

JUNIOR

PostPostao/la suzuki_Ši » 21 sij 2019, 23:47

http://mok.hr/nostalgija/item/27847-na- ... S88iddZu4M

Dogodilo se na današnji dan, udar topline u Šibeniku nakon tri dana polarne hladnoće.
Na području Sibira znaju padati pahulje snijega veličine tanjura ili šubare. Bilo bi zanimljivo promatrati ljude koji kada pada snijeg nose kišobran kako bi se borili sa takvim pahuljama...

JUGO

PostPostao/la mecava » 22 sij 2019, 10:07

Ja ne znam je li u tom članku išta točno? Evo samo temperature po visini za taj dan, a ni kasnije nije nešto toplo, prevladava N/NW strujanje.

slika

Izgleda da im je prije toga bila takva ledara da im se valjda i tih 5-10°C činilo pretoplo. :mrgreen:

Još ovi navodi da je Šibenik često najtopliji, a nikad najhladniji. Može li veća glupost i greška, katastrofalan članak. :tup:

JUGO

PostPostao/la Mate 89 » 01 vel 2019, 11:39

Na danasnji dan te legendarne zime prije 7 godina poceo je padati legendarni i povijesni snijeg kod mene..slusao sam to jutro radio i kazu Makarska 8 stupnjeva uz grmljavinu...priznajem malo me to bilo i zacudilo ali pogled u nebo koje je bilo snjezno bijelo ali sa vrlo debelom naoblakom dalo se naslutiti da ce ipak to dobro zavrsiti...poceo je padati negdje oko podne i padale guste krupne pahulje negdje do prije ponoci i nakupilo se 15-20cm...zatim se razvedrilo i iduce jutro osvanilo vedro i suncano...nitko nije ni slutio da je to tek pocetak jedne velike snjezne price...a dalje sve znate kako je bilo :ljub: :ljub:
Vrgoračka jagoda :)
Gabor u Vrgorcu 112cm

PrethodnaSljedeća

Natrag na VREMEPLOV

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.

Vremenska zona: UTC + 01:00 [LJV]