Friday, Apr. 19, 2024

Kada Sibir dotakne Jadran (3. dio)

Autor:

|

01.03.2013

|

Kategorije:

Kada Sibir dotakne Jadran (3. dio)

Odličan primjer izrazitog utjecaja ogranka sibirske anticiklone dogodio se sredinom veljače 1994. godine. Tlak zraka u centru te anticiklone dosegnuo je 1050 hPa. Istovremeno, iznad Sredozemlja produbljivala se ciklona. Bilo je sve hladnije, a puhala je povremeno i vrlo jaka bura. 14 veljače ciklona se približila južnoj Italiji, a anticiklona još ojačala prema Jadranu. Zbog toga se naoblačilo, a uz hladno i vjetrovito vrijeme snijega je bilo i u Dalmaciji, osobito južnoj gdje je uz olujnu buru bila prava snježna mećava.

Sinoptička situacija u Europi 14.2.1994.
http://img507.imageshack.us/img507/2652/1994.gif

U cijeloj Hrvatskoj vrlo hladni prosinac 2001. godine također je dobar primjer izraženog utjecaja sibirske anticiklone na naše krajeve, osobito u prvoj dekadi mjeseca.

Tada je duž Jadrana bilo većinom suho, sunčano, hladno i vjetrovito vrijeme s burom. Zatim se razvila jaka anticiklona i nad Skandinavijom koja je u nastavku mjeseca podržavala i dalje izuzetno hladno vrijeme.

Sinoptička situacija u Europi 10.2.2001.
http://img854.imageshack.us/img854/7757/2001.gif

Sibirska anticiklona povezana sa anticiklonom iznad Skandinavije i zapadne Europe u sprezi sa ciklonom iznad Grčke, uzrokovala je u razdoblju oko Božića 2003. godine vrlo izražen barički gradijent iznad Jadrana. Zbog toga je od 23. do 25. prosinca te godine na Jadranu zabilježena olujna i orkanska bura, mjestimice žestine kakva se rijetko javlja. Bilo je dovoljno hladno za pokoju snježnu pahuljicu i na otocima južne Dalmacije.

Sinoptička situacija u Europi 15.12.2003.
http://img27.imageshack.us/img27/7740/2003ku.gif

Jak utjecaj sibirske anticiklone osjetili smo u obliku olujne bure i hladnoće i u zadnjoj dekadi siječnja 2005. godine. Kako to nerijetko biva, i ovaj put je prodor hladnog zraka aktivirao ciklogenezu iznad Sredozemlja. Ciklona se premještala preko Jadrana pa je dobar dio obale u razdoblju od 25. do 27. siječnja vidio snijeg, mjestimice i obilniji.

Sibirska anticiklona jako je utjecala na vrijeme u Hrvatskoj i u prvoj dekadi siječnja 2006. godine. Isprva je pod utjecajem ciklone iznad Jadrana bilo dosta promjenjivo sa povremenim snijegom u unutrašnjosti, a zatim suho i razmjerno hladno s jakom burom na Jadranu.

Dakle, iz spomenutog može se vidjeti da od položaja i intenziteta sibirske anticiklone ovisi kakvo će vrijeme prevladavati na Jadranu. Ukoliko se zadovolje uvjeti, nastat će izrazita ciklogeneza iznad Sredozemlja i Jadrana pa će vrijeme biti oblačno i oborinsko, uz jake vjetrove i hladnoću. Ukoliko ciklogeneza izostane, vrijeme će biti vrlo suho, sunčano, hladno i vjetrovito.

Ranije objavljeno:

Kada Sibir dotakne Jadran (1. dio)

 

Kada Sibir dotakne Jadran (2. dio)

 

Naslovna fotografija: Nino Rašić / CROMETEO

Komentari

Share This Article

Related News

Izbor za naj meteo događaj 2020. godine
U Rabu palo 112 litara kiše
Kišni rekordi na početku kalendarske jeseni

O Autoru

Rade Popadić