Wednesday, Apr. 24, 2024

Klimatska ocjena ljeta/zime 2013. na globalnoj razini

Autor:

|

22.09.2013

|

Kategorije:

Klimatska ocjena ljeta/zime 2013. na globalnoj razini

Danas se na Zemlji dešava i astronomska smjena godišnjih doba. Na Sjevernoj polutci počinje jesen, a na Južnoj proljeće. Klimatološki su jesen  i proljeće počeli prvog dana rujna.  A kakva je bila protekla klimatološka sezona na globalnoj razini?

Klimatsku  ocjenu  ovogodišnjeg klimatološkog ljeta tj.  zime (lipanj, srpanj, kolovoz)  objavila je prije nekoliko dana američka Državna uprava za oceane i atmosferu.

Razdoblje lipanj-srpanj-kolovoz 2013. je na globalnoj razini bilo peto najtoplije (izjednačeno sa 2009. godinom)  takvo razdoblje u povijesti mjerenja temperatura (od 1880. godine). Prosječna  kombinirana  temperatura kopna i oceana je bila za 0.62 °C veća od prosjeka za 20. stoljeće koji iznosi 15.6 °C.  Na području tropa (od 20 °C južne do 20 ° sjeverne geografske širine) to je razdoblje bilo 11. najtoplije. Na Sjevernoj je polutki područje od  20 °sjeverne geografske širine   sjevernije  bilo treće najtoplije, dok je na Južnoj polutki, područje južnije od 20 ° južne geografske  širine bilo rekordno toplo (izjednačeno sa 2005. godinom).

Klimatološko ljeto je na Sjevernoj polutki bilo peto najtoplije ljeto, s temperaturnim odstupanjem od +0.69 °C. Najtoplije klimatološko ljeto je na Sjevernoj polutki  bilo 2010. godine, a najhladnije 1913. godine.

Klimatološka zima je na Južnoj polutki bila peta najtoplija zime, s s temperaturnim odstupanjem od +0.54  °C. Najtoplija  klimatološka zima  je na Južnoj polutki  bila 1998. godine, a najhladnija  1911. godine.

Rekordna toplina je protekle  klimatološke sezone zabilježena u dijelovima sjeverozapadne Rusije, na jugu Japana, u dijelovima južne Kine, na jugoistoku Australije te u središnjoj Kanadi. Na kopnenim površinama Zemlje nije bilo rekordno  hladnih područja, kao ni područja znatno  hladnijih od prosjeka.

Svjetski su oceani u  protekloj sezoni bili peti najtopliji u povijesti, s temperaturnim odstupanjem od +0.63 °C.   Površinska temperatura oceana je bila niža od prosjeka u istočnom dijelu ekvatorijalnog Pacifika te u dijelovima Atlantika oko Grenlanda.   Na većem dijelu svjetskih oceana je ipak bilo toplije od prosjeka. Rekordna toplina je zabilježena u  dijelovima  istočnog Atlantika, južne i jugoistočne dijelove Indijskog oceana, te zapadni dio ekvatorijalnog Pacifika kao i sjeverozapadni Pacifik.

Najzanimljiviji  podaci iz pojedinih država su:

–          Austrija je zabilježila šesto najtoplije ljeto u znanoj povijesti (od 1767. godine).  Prvi puta je u Austriji mjerena temperatura iznad 40 °C (40.5 °C, 8. kolovoza 2013. godine)

–          U Južnoj Koreji je ljeto bilo najtoplije u povijesti mjerenja temperatura. (od 1973. godine). Prosječna i minimalna temperatura su bile rekordno visoke.

–          Na Novom Zelandu je zima bila najtoplija u znanoj povijesti (od 1909. godine)

Karta temperaturnih odstupanja (u odnosu na prosjek 1981.-2010.)  za razdoblje lipanj-srpanj-kolovoz  2013.

 

Komentari

Share This Article

Related News

Europa: Rekordno topli lipanj
Lipanj 2019 : Najtopliji lipanj na globalnoj razini
WMO: Potvrđen  novi temperaturni rekord za Aziju  54.0°C

O Autoru

Ned