Friday, Mar. 29, 2024

KOLUMNA Nisu samo munje i gromovi: Kumulonimbusi proizvode vatrenjake i vilenjake

Autor:

|

14.07.2013

|

Kategorije:

KOLUMNA Nisu samo munje i gromovi: Kumulonimbusi proizvode vatrenjake i vilenjake

Jeste li znali da grmljavinski oblaci (kumulonimbusi), osim uobičajenih svjetlosno-zvučnih efekata, mogu proizvoditi i pojedine fantastične svjetlosne efekte koje zapravo nisu ni munje, a ni gromovi?

t

Da, upravo je tako. Neke od tih pojava, prevedene na naš jezik, imaju vrlo čudna i neobična imena. Ove zanimljive pojave se, vjerovali ili ne, nazivaju vatrenjacima i vilenjacima – što sam naziv pokazuje da se radi o nečemu rijetkom, a možda i tajanstvenom. Bez obzira koliko su te pojave čudne po samom nazivu, još su više čudne i zanimljive po svojoj manifestaciji i procesu nastanka. Ove svjetlosne pojave, koje se mogu susresti kod snažno razvijenih grmljavinskih oblaka, svakako izazivaju divljenje, ali ih je i vrlo teško zapaziti, zabiležiti ili snimiti. Razlog tome je njihova pojava koja izuzetno kratko traje i može se jedino dokumentirati osjetljivim fotoaparatima.

i

Vatrenjak (sprite) nastaje na visini od oko 70 km (mezosfera) kao kratkotrajna svjetlosna pojava u obliku vatrenih plamenova usmjerenih prema dolje. Pojava može dosezati 90-100 km, dakle sve do ionosfere. To je pojava prvenstveno crvene boje iz čijeg gornjeg dijela se izdvajaju ogranci poput plamenova spuštajući se u niže slojeve čak do 25-30 km u stratosferu, i pri tom postaju plavkasto obojeni. Vatrenjake proizvodi grmljavinski oblak izuzetno jakih električnih pražnjenja prema tlu i obično se javljaju zajedno.Vatrenjaci su većinom udruženi sa snažnim pozitivnim električnim pražnjenjima između oblaka i tla, što naglo jača električno polje u srednjoj atmosferi nad oblakom, iznad granične vrijednosti dielektričnog praga za atmosferu. Drugim riječima, iznad grmljavinskog oblaka nastane ogromna električna iskra (na visini oko 70 km), čiji se ionizirani kanali, poput snopa niti, šire u više i niže slojeve. Vatrennjaci nisu popraćeni čujnom grmljavinom, ali mogu proizvesti zvučne valove vrlo niskih frekvencija (oko 1 Hz) na koje ljudsko uho nije osjetljivo. Međutim, ti infrazvučni signali se mogu detektirati posebnim prijamnicima čak na stotine pa i tisuće kilometara daleko od izvora.

i

i

Vilenjak (elve), nastaje kao svjetlosna pojava crvene boje, prstenastog oblika na visini 90–100 km i koja se, dok traje, može širiti tako da poprima širinu od čak nekoliko stotina kilometara. Vilenjaci su proizvod izuzetno jakog elektromagnetnog impulsa sa snažnim električnim pražnjenjem u grmljavinskom oblaku. Snažan impuls napreduje prema većim visinama i pri tom izaziva svetlucanje molekula u okolnoj atmosferi. Pojava traje još kraće od vatrenjaka, svega nekoliko tisućinki sekunde, pa je pojavu nemoguće vidjeti ljudskim okom. Iz satelita je utvrđeno gama zračenje u atmosferi iznad grmljavinskih oblaka, koje je vjerojatno izazvano međudjelovanjem impulsa elektromagnetnog polja s kozmičkim zračenjem.

Najnovija istraživanja govore o tome da ova zračanja iz kumulonimbusa često pogađaju putničke avione koji se nađu za vrijeme oluje iznad nevremena, a da je zračenje nekoliko put jače od prosječnog rendgenskog zračenja u svrhe liječenja!

o

Komentari

Share This Article

Related News

ANALIZA: Superćelijski oblak pred Splitom (FOTO, VIDEO)
Snažna pijavica pogodila Supetar i načinila veliku materijalnu štetu (FOTO, ANALIZA)
Tople ljetne noći: Fenski učinak bure

O Autoru

Andreja Marković