Thursday, Mar. 28, 2024

Meteorološki praznik u SAD-u

Autor:

|

05.02.2013

|

Kategorije:

Meteorološki praznik u SAD-u

U Sjedinjenim Američkim Državama, 5. veljače se svake godine obilježava kao „National Weatherperson’s day“, odnosno  dan meteorologa, klimatologa, meteoroloških motritelja  i svih drugih koji svojim svakodnevnim  i profesionalnim i amaterskim  radom pridonose razvoju meteorologije i osiguravaju da se stanovništvu „isporuči“ što preciznija i točnija prognoza uz pravovremena upozorenja na opasne meteorološke pojave. .

Naime, 5. veljače 1744. godine je u Bostonu rođen John Jeffries, koji je jedan od prvih poznatih meteoroloških motritelja. On je 1774. godine počeo svaki dan bilježiti meteorološke podatke, a deset godina kasnije, 1784. godine je za meteorološka mjerenja koristio i meteorološki balon. Podatke je bilježio sve do 1816. godine

Američki Državni meteorološki zavod (NSW, National Weather Service) podsjeća da je današnji dan prilika da se podsjeti i na  veliki napredak u razvoju meteorologije, od prvih mjerenja  prije gotovo 240. godina, do danas, kada se koriste kompjuterski modeli, sateliti i radari.

O postignutom napretku govori i nekoliko zanimljivih statističkih podataka.  Sve točnija upozorenja i ranije vrijeme njihovih izdavanja spašava mnoge živote i smanjuje nastalu štetu.

U SAD-u je vrijeme izdavanja upozorenja na nadolazeće bujice i s njima povezane poplave  povećano sa 22 minute prije događaja u 1993. godini na čak 78 minuta u 2008. godini.  Točnost takvih upozorenja je u istom razdoblju porasla od 71% na čak 91%.

Upozorenje na nadolazeći tornado se danas izdaje prosječno 14 minuta prije tornada, a 1993. godine je to vrijeme iznosilo samo 6 minuta. Istovremeno je točnost upozorenja porasla od 43% na današnjih 72%, odnosno u gotovo tri četvrtine slučajeva se tornado zaista i spusti na upozoreno područje.

Upozorenje na dolazak zimske oluje se u 2010. godini daje 21 sat unaprijed, sa točnošću od 90%.

Od 1990. godine je greška u prognoziranju putanja kretanja tropskih oluja za razdoblje od 1 do 3 dana smanjena za čak 50%.

U SAD-u više od 11 tisuća dobrovoljaca tj. volontera svakodnevno vrši meteorološka mjerenja (temperature, oborina) , a te podatke koriste prognostičari i klimatolozi.  Oko 300 tisuća  ljudi, uvježbanih od strane NSW-a, dostavljaju podatke za vrijeme tzv. opasnog vremena i meteorolozima i lokalnim vlastima. Osobito je važna uloga radio operatora koji pomažu održavati komunikacije za vrijeme jakih oluja.

NSW se na današnji dan  zahvaljuje i  brojnim komercijalnim meteorološkim kompanijama na suradnji,   kao i svima koji u medijima, posebno na TV kanalima prezentiraju i prenose njihove podatke i prognoze.

Komentari

Share This Article

Related News

Ljetni suncostaj
SAD: Prognostičar Phil najavio nastavak zime
Meteo Wimbledon

O Autoru

Ned