Friday, Mar. 29, 2024

Doznajte gdje bi se na Jadranu trebali postaviti meteorološki radari

Autor:

|

01.04.2013

|

Kategorije:

Doznajte gdje bi se na Jadranu trebali postaviti meteorološki radari

Na veliku žalost svih koji su se ponadali, vijest koju smo rano jutros objavili o postavljanju meteorološkog radara u Dalmaciji, prvotravanjska je šala. Bolna istina je će meteo radari na Jadranu i dalje ostati nedosanjani san mnogih.

U zadnje vrijeme ipak su se dogodili ili se događaju manji pomaci po tom pitanju.

Nedavno je u Rijeci postavljen manji meteorološki radar dometa 60 kilometara.  Postavio ga je Građevinski fakultet u Rijeci u suradnji s DHMZ-om, institutom Ruđer Bošković i tamošnjom Kontrolom leta. Doznajemo da bi se prikaz spomenutog radara trebao javni naći na web stranici DHMZ-a ubrzo, tijekom proljeća.

8 meteoroloških radara u unutrašnjosti

Meteorološki radar sličnog dometa trebao bi se postaviti i u Dubrovniku, no realno je očekivati da će isti biti pušten u rad tek 2015. godine.

Crometeo tim upoznat je s činjenicom da se unutar DHMZ-a radi na modernizaciji radarske mreže u Hrvatskoj. Kao glavni problem ovog nastojanja javljaju se financije. Svi meteorološki radari u Hrvatskoj postavljeni su u kontinentalnom dijelu zemlje. Postoje 3 velika radara (DWSR 88S i WSR 74S radari) i 5 manjih (MER 93 radari). Hvale je vrijedna akcija puštanja u javnost radarskih mjerenja u Osijeku i izrada kompozitne radarske snimke (Radari Bilogora + Osijek) koja je u javnost puštena tijekom 2012. godine.

Radarski centar Bilogora

http://imageshack.us/a/img845/2598/rbilogora.jpg

Radarski centar Osijek

http://imageshack.us/a/img560/3109/rosijek.jpg

 

Uskoro modernizacija radara na Sljemenu

Radar je u Osijeku pušten u rad još 1982. godine, kada je kupljen sredstvima lokalne zajednice. Prošle godine instaliraj je isti software kao na bilogorskom radaru. Modernizacija i instalacija novog softwarea slijedi i za radar na Sljemenu!

Doznajemo i da bi se do početka 2014. godine u rad mogao pustiti (obnovljeni) radar velikog dometa na Sljemenu, a osobito je dobra vijest da isti dosegom pokriva i područje cijelog  sjevernog Jadrana.

Nažalost, meteoroloških radara na Jadranu, izuzmemo li manji riječki, nema! Jedino pravo rješenje za taj gorući i porazni problem bilo bi otvaranje 2 do 3 velika radarska centra, u kojima bi bili instalirani radari velikog dosega, kakvi su trenutno u unutrašnjosti zemlje.

Država ne prepoznaje zaštitu stanovništva kao važnu?

Više puta o ovoj tematici pisali smo na našem portalu, no velikih pomaka za sada nema! Očito da država zaštitu vlastitog stanovništva i praćenje barem osnovnih, ako već ne suvremenih standarda meteorologije, ne shvaća kao bitno ili prioritet.  Meteorološki radar ne služi samo preciznom pozicioniraju oborine, kategorizaciji njene vrste i intenziteta, unaprijeđenu sustava kratkoročnog prognoziranja i upozorenja, već i vrijednom informiranju javnosti koje u konačnici može dovesti do spašavanja ljudskih života ili olakšavaju planiranja aktivnosti raznih vrsta na otvorenom. Sjetimo se samo akcije potrage za nesretno stradalim alpinistom na Kamešnici prošle veljače. Upravo za vrijeme intenzivne i iznimno opasne noćne akcije potrage i spašavanja, Kamešnicu je zahvatilo silovito grmljavinsko nevrijeme koje je prekinulo akciju spašavanja.  Nepostojanje meteorološkog radara “osudilo” je spašavatelje na “milost i nemilost”  prirode, a da je isti postojalo, akcija se mogla efikasnije isplanirati.

Ulaskom Hrvatske u Europsku Uniju, našoj se državi otvaraju nove mogućnosti financiranja ozbiljnih projekata, poput kupnje meteoroloških radara, kad su već domaće blagajne “presušile”.  Iskreno se nadamo da u Lijepoj našoj postoje ljudi koji imaju znanja i htijenja da nađu način da se  spomenuti problem riješi na dobrobit domaće meteorologije ali i cjelokupne zajednice. Usprkos nastojanjima od strane DHMZ-a financije za sada ostaju ključan problem! Fondovi EU jedan su od mogućih načina financiranja planiranih radara na Jadranu. Projekt postavljanja 3 nova meteorološka radara mogao bi se također financirati u programu modernizacije samog Zavoda, ili/i preko lokalnih zajednica.

Gdje bi bili postavljeni radari na Jadranu?

Prema do sada dostupnim informacijama, tri buduća radara na Jadranu trebala bi se postaviti na sljedećim lokacijama: Pula (Monte Kope), Bibinje (Križ) i jedan od srednjodalmatinskih otoka, vjerojatno Vis (Vela Glava). Vrijeme realizacije ovog projekta za sada se ne može niti približno odrediti.

Ipak, dok ne dođe povijesni trenutak postavljanja radara na Jadran, nameće se jedno drugo pitanje.

Premještanje radara kao privremeno rješenje?

Kao što je poznato, trenutno se 3 velika i 5 manjih radara nalazi u unutrašnjosti zemlje, dok na Jadranu ne postoji ni jedan. Istina je da su svi spomenuti radari kupljeni i postavljani još u prošlom sistemu, a istina je također da veći broj radara na nekom području u kombinaciji povećava pouzdanost i kvalitetu konačnog produkta (prikaza odraza).

No radar na Bilogori ne samo da hvata cijelu unutrašnjost naše zemlje već i dobar dio Slovenije, BiH, Vojvodine i Mađarske.  Smatramo da bi bilo dobro i poželjno, ukoliko je to tehnički izvedivo, da se jedan od postojećih radara većeg dometa (primjerice onaj u Osijeku), premjesti u Dalmaciju. Na taj način bi Dalmacija prvi put u svojoj povijesti dobila radarska mjerenja, a unutrašnjost zemlje ne bi mnogo izgubila iz već objašnjenih razloga. Naravno, trajno rješenje je postavljanje sasvim novih radara, no kako financijski problemi koče ovaj projekt u nedogled, premještanjem jednog radara iz unutrašnjosti na Jadran, uz minimalne troškove, postigli bi se veliki rezultati!

Animacija radarske snimke radara s Bilogore 30.3.2013.

slika

Komentari

Share This Article

Related News

Izbor za naj meteo događaj 2020. godine
U Rabu palo 112 litara kiše
Kišni rekordi na početku kalendarske jeseni

O Autoru

Rade Popadić