Friday, Apr. 19, 2024

Rekordne kiše, vrućine, hladnoća…

Autor:

|

30.07.2013

|

Kategorije:

Rekordne kiše, vrućine, hladnoća…

Proteklih dana je u raznim krajevima svijeta zabilježeno niz zanimljivih meteoroloških rekorda.  Bilo je rekordnih količina kiše, rekordno visokih, ali i niskih temperatura za doba godine.  Philadelphia (SAD) je imala najkišovitiji dan u znanoj povijesti,  a novi kišni rekord je proteklog tjedna postavljen i u Tajlandu. Šangaj i  Salzburg su pak zabilježili  najtopliji dan u  znanoj povijesti.

Kad se  obore meteorološki rekordi u nekom gradu za koji se  službeni podaci vode već 142 godina onda je to vrijedno spomena. Meteorološki podaci u američkom gradu Philadelphija vode se još od 1872. godine. U zadnja dva mjeseca  zabilježeni su novi dnevni i mjesečni  kišni rekordi.

Tijekom nedjelje 28. srpnja,  u tom je gradu pala rekordna jednodnevna količina kiše u povijesti mjerenja, tj. u zadnje 142 godine. Na službenoj gradskoj aerodromskoj postaji izmjereno je 203,7 litara kiše. Od toga su  čak 164 litre pale su samo tri i pol sata. Dosadašnji rekord za jednodnevnu količinu kiše držao je 16. rujan 1999. godine kada je tropska oluja Floyd donijela 168,4 litara kiše. Ta je kiša pala u razdoblju od 20 sati padanja.  Zanimljivo je da je aktualna kišna epizoda u Philadelphiji bila izrazito lokalnog karaktera.  Ostale meteorološke postaje na tom području zabilježile su vrlo malo ili nimalo kiše.

Ukupno je dosad u  Philadelphiji u srpnju palo 336  litara kiše, što je novi rekord za sedmi mjesec u godini. Dosad je najkišovitiji srpanj zabilježen 1994. godine kada je ukupno palo 264,7 litara kiše.  Ovogodišnji srpanj je  i drugi  najkišovitiji od svih mjeseci  u protekle 142 godine. Najkišovitiji mjesec i dalje ostaje kolovoz iz 2011. godine kada je palo 490,5  litara kiše.  Na drugom mjestu je spomenuti rujan iz 1999. godine  sa 332 litre kiše.

I ovogodišnji lipanj je u Philadelphiji bio najkišovitiji lipanj u povijesti mjerenja.  Ukupno je palo 268 litara kiše, što je gotovo tri puta više od mjesečnog prosjeka za lipanj koj iznosi 87 litara kiše. Dosad je najkišovitiji lipanj  zabilježen  1938. godine kada je palo 256 litara.

Ekstremne kiše pale su proteklog tjedna i na jugoistoku Tajlanda. U gradu Chantaburi je 23. srpnja 2013. palo 445.7 litara kiše. Od toga je u 12 sati palo 385 litara, a čak 297 litara je palo u samo šest sati. Vrlo je vjerojatno da je tih 445.7 litara nova jednodnevna rekordna količina kiše za Tajland. Raspoloživi podaci govore da je stari rekord iznosio 414.8 litara u mjestu Ko Samui, od 28. ožujka 2011. godine.

Iz  dijela SAD-a su proteklih dana  stizale i vijesti o vrlo  niskim temperaturama za doba godine.  Na području  Srednjeg Zapada, od gornjeg dijela doline Mississppija do  Velikih jezera, su  izjednačeni ili postavljeni brojni temperaturni rekordi za najnižu dnevnu kao i za najnižu maksimalnu dnevnu temperaturu.  Mjerene su temperature kakve se mogu očekivati sredinom listopada, a ne krajem srpnja. U mjestu  Concordia u Kansasu je najviša dnevna temperatura dosegnula tek 16.7 °C, što je novi rekord  te vrste za srpanj. U Minnesoti su se temperature spustile do 1.6 °C, pa su bila izdana i, za srpanj rijetka upozorenja na pojavu mraza.  U Wiscnosinu do 3.3 °C, a u Iowi do 6 °C.

U Aziji pak rekordne vrućine.  U najvećem kineskom gradu, Šangaju (22 milijuna stanovnika) 25. srpnja je mjerena najviša temperatura u znanoj povijesti., 40.6 °C. Temperaturni podaci postoje od 1873. godine. Stari rekord je  iznosio 40.2 °C iz 1934. godine.  Ovogodišnji je srpanj u Šangaju i najtopliji srpanj u povijesti mjerenja. U prvih 28 dana, u čak njih 23 temperatura je prešla vrlo vrućih 35 °C. U najvećem broju dana je i vlažnost zraka veća od 50%.  I najniže noćne temperature su bile vrlo visoke,  čak do 31 °C.  Vrlo vruće je bilo i u provincijama  Zhejiang i  Hunan.  Changsja, glavni grad pokrajine Huna je dosad svakog dana u srpnju  mjerio najvišu dnevnu temperaturu iznad 35 °C.

Ekstremne vrućine zahvatile su i dijelove Japana. U gradu Katsunama temperatura se popela do 39.3 °C, što nije daleko od apsolutnog temperaturnog maksimuma za Japan koji iznosi 40.9 °C, postavljenog  16. kolovoza 2007. godine u mjestima Tajima i Kumagava.

I u  Europi su se mjerile temperature koje su bile gotovo blizu rekordnih. U Austriji  je u  Waidhofenu  i  Bad Goisernu  mjereno 39.2 °C, što je vrlo blizu apsolutnog temperaturnog rekorda za Austriju. On iznosi 39.7 °C, a postavljen je 27, srpnja 1983. u Dellachu. U nedjelju, 28. srpnja u Salzburgu je mjeren novi temperaturni rekord za taj grad, a on iznosi 38.6 °C.

U Liechtensteinu je najviša temperatura proteklog vikenda bila samo za par desetinki stupnja Celzija manja od apsolutnog temperaturnog rekorda koji iznosi 37.4 °C, a postavljen je u kolovozu 2003. godine.  U Njemačkoj se proteklih dana mjerilo do 38.1 °C, u Švicarskoj do 38 °C, a u Češkoj do 38.7 °C.

Val vrućina u Europi je završio, kao što smo javljali brojnim  olujnim nevremenima.

Meteorološke podatke sa raznih strana svijeta prikupio je i na svom blogu objavio američki meteorolog Christopher Burt.

Naslovna fotografija: Superćelija u regiji Loiret u Francuskoj, foto:  Xavier Delorme

Komentari

Share This Article

Related News

Atlantik: Uragan Lorenzo (kategorija 5) postavlja nove rekorde; potonuo brod
Uragan Dorian devastirao sjever Bahama
Uragan Dorian pogodio Bahame s vjetrovima od 295 km/h: Izjednačen rekord iz 1935. godine

O Autoru

Ned