Friday, Apr. 19, 2024

S nedjeljom počinje klimatološka zima, a sljedeći vikend moguć jak zimski prodor

Autor:

|

30.11.2013

|

Kategorije:

S nedjeljom počinje klimatološka zima, a sljedeći vikend moguć jak zimski prodor

Ovogodišnji studeni ostat će upamćen po tome da smo u njemu imali gotovo sva godišnja doba. U prvom dijelu mjeseca temperature zraka ponegdje su prelazile vrlo toplih 25°C, a sezona kupanja u Dalmaciji s temperaturom mora oko 20°C mogla je potrajati do zadnje dekade mjeseca! Zatim su uslijedile obilne kiše, osobito na Jadranu, da bi gotovo zimske ciklone krajem mjeseca donijele buru, snijeg, pahulja je bilo čak i uz obalu i na otocima. U nedjelju se opraštamo od klimatološke jeseni i počinje klimatološka zima. Na kalendarski početak zime morat ćemo pričekati 21. prosinac u 18 sati i 11 minuta.

U nedjelju u unutrašnjosti zemlje će biti dosta oblaka. Ponegdje su moguće slabe oborine, uglavnom u Lici i Gorskom kotaru te na Kordunu, a navečer nisu isključene ni u Posavini. U noći i ujutro postoji opasnost od poledice. Moguća su i sunčana razdoblja, osobito u sjeverozapadnim predjelima i Slavoniji. Vjetar slab, povremeno umjeren, u gorju mjestimice i jak sjeveroistočni. Temperatura zraka neće se bitno mijenjati u odnosu na subotu – ujutro od -7 do 0°C, a danju između 1 i 6 Celzijevih stupnjeva.

U nedjelju na sjevernom Jadranu djelomično sunčano i u većini krajeva suho. Podno Velebita može biti slabog snijega nošenog burom, uglavnom navečer. U Dalmaciji umjereno do znatno oblačno, povremeno uz slabu kišu, u višem gorju i snijeg. Puhat će umjerena, ponegdje i jaka bura, podno Velebita olujna s orkanskim udarima. Minimalne jutarnje temperature zraka u zaobalju od 0 do 6°C, uz obalu i na otocima od 7 do 13°C. Najviše dnevne temperature od 9 do 16°C, ponegdje u zaobalju malo niže.

U ponedjeljak u središnjoj Hrvatskoj i Slavoniji suho i djelomično sunčano. Ujutro mjestimice magla. U Lici i Gorskom kotaru povremeno su moguće slabe oborine na granici kiše i snijega, u višim predjelima snijeg. Vjetar slab do umjeren, u gorju i jak sjeveroistočni, u Slavoniji sjeverozapadni. Jutarnja temperatura zraka od -7 do -1°C, a najviša dnevna temperatura uglavnom između 1 i 7 Celzijevih stupnjeva.

U ponedjeljak će na Jadranu biti djelomično sunčano i u većini predjela suho, još je samo u početku ponegdje moguće malo kiše. Puhat će umjerena do jaka bura, podno Velebita olujna s orkanskim udarima. Minimalne jutarnje temperature zraka u zaobalju od 2 do 5°C, uz obalu i na otocima od 7 do 14°C. Najviše dnevne temperature od 9 do 16°C, ponegdje u zaobalju malo niže.

Stabilno će na kopnu biti tijekom utorka. Nakon maglovitog jutra uslijedit će djelomično sunčan i suh dan. Vjetar će biti slab, a i jutarnje i najviše dnevne temperature zraka bit će u manjem padu.

Utorak na Jadranu donosi pretežno sunčani i suho vrijeme. Puhat će slaba do umjerena bura, još podno Velebita jaka s olujnim udarima. Popodne u Dalmaciji ponegdje slab sjeverozapadnjak. Minimalne jutarnje temperature zraka u zaobalju od -1 do 4°C, uz obalu i na otocima od 5 do 13°C. Najviše dnevne temperature većinom od 11 do 16°C.

Srijeda, četvrtak i prvi dio petka proći će u cijeloj zemlji u znaku stabilnog ranozimskog vremena s obiljem sunca, osobito na Jadranu. U Unutrašnjosti zemlje magla i niski oblaci će s ponegdje duže zadržavati.

Prema današnjim prognostičkim materijalima, tijekom petka snažna ciklona zahvaćat će velik dio Skandinavije i istočne Europe, a njena će hladna fronta napredovati prema srednjoj Europi i Alpama. Prognostički modeli UKMO i ECMWF predviđaju u drugom dijelu petka stvaranje sekundarnog ciklonalnog centra nad sjevernom Italijom i sjevernim Jadranom što bi bio početak nove jake promjene vremena. Ova bi se ciklona tijekom subote vrlo brzo premjestila preko našeg područja na istok, a u njenoj pozadini došlo bi do pritjecanja vrlo hladnog zraka direktno sa sjevera Europe, pa bi u cijeloj zemlji došlo do jakog zahlađenja i još jednog zimskog udara. Bez obzira na izražen pad temperature zraka, ipak značajnije oborine nisu na vidiku i brzo bi prestale. Da prognostički modeli nisu dovoljno pozadini za dane nadolazećeg vikenda najbolje svjedoči da američki model GFS trenutno ne vidi stvaranje spomenutog sekundarnog ciklonalnog centra, pa do nas ne bi stiglo značajnije zahlađenje kakvog predviđaju europski prognostički modeli.

O razvoju situacije čitajte sljedećih dana na našem portalu!

Komentari

Share This Article

Related News

Izbor za naj meteo događaj 2020. godine
U Rabu palo 112 litara kiše
Kišni rekordi na početku kalendarske jeseni

O Autoru

Rade Popadić