Friday, Apr. 19, 2024

Stop hladnoći: Znanstvenici uspjeli “ugasiti” osjećaj hladnoće

Autor:

|

25.02.2013

|

Kategorije:

Stop hladnoći: Znanstvenici uspjeli “ugasiti” osjećaj hladnoće

Neuroznanstvenici sa Sveučilišta South California uspjeli su uspješno kontrolirati osjećaj hladnoće identificirajući osjetilnu mrežu neurona u koži zbog kojih osjećamo hladnoću.

Koliko god to dobro zvučilo,  osjet za hladnoću, kao i onaj za toplinu i bol, je tu da nas zaštiti. Ako jednog dana izmisle lijekove koji bi djelovali tako da umanje osjet hladnoće to ne znači da možete popiti tabletu i otići bez jakne van na -20 stupnjeva, piše Znanost.geek.hr.

David McKemy, asistent neurobiologije na USC-u, je sa svojim timom došao do zanimljivog otkrića. Naime, uspjeli su na miševima selektivno „ugasiti“ sposobnost da osjete hladnoću. Iako su postigli da ne osjećaju hladnoću, osjet topline i dodira je i dalje bio prisutan.

U prethodnom radu, McKemy je otkrio poveznicu osjeta hladnoće i proteina TRPM8, senzora za nisku temperaturu u neuronima u koži.
U posljednjem istraživanju uspjeli su izolirati neurone koji vrše istiskivanje TRPM8 proteina, što im je omogućilo da testiraju način na koji te stanice obavljaju svoju funkciju.

Koristeći se posebnim software-om za praćenje reakcija kod miševa testirali su dvije skupine, normalne miševe i one kojima su izolirali ciljane neurone. Testiranje su proveli na površini koja se sastojala od zona s različitim temperaturama od 0 do 50 Celzijevih stupnjeva. Miševi su se mogli slobodno kretati po površini.
Znanstvenici su uočili da miševi koji imaju izolirane TRPM8 neurone ne osjećaju hladnoću, no i dalje reagiraju na toplinu. Kontrolna skupina miševa se većinom zadržavala na dijelu koji je imao oko 30 Celzijevih stupnjeva i izbjegavali su hladnija i toplija područja. Miševi bez osjeta za hladno su izbjegavali vruće dijelove dok im hladni dijelovi nisu smetali iako bi bili bolni i potencijalno opasni za njih.

U testiranju snage hvata, osjeta dodira i koordinacije kao što je održavanje ravnoteže na štapu dok se on rotira, nije uočena razlika između kontrolne skupine miševa i one skupine koja nema neurone koji vrše istiskivanje TRPM8 proteina.

Znanstvenici se nadaju da će boljim razumijevanjem načina na koji osjećamo hladnoću, toplinu i bol, uspjeti razviti tretmane koji bi bili bezbolni i pomogli pacijentu da što lakše podnese liječenje.

„Problem s ublaživačima boli jest taj da oni samo smanjuju upalu, koja može biti samo jedan od razloga zbog kojih osjećamo bol. Ponekad nam u potpunosti oduzmu osjet, što često nije poželjno. Jedan od naših ciljeva je napraviti put lijekovima koji će moći utjecati na točno određeni osjet boli, bez da čine pacijente potpuno utrnulima“, zaključio je McKemy.

Naslovna fotografija: Vedran Karl / CROMETEO

Komentari

Share This Article

Related News

Ljetni suncostaj
SAD: Prognostičar Phil najavio nastavak zime
Meteo Wimbledon

O Autoru

Rade Popadić