Friday, Apr. 19, 2024

Večer MeteoDinare u Splitu: Predavanje Stipe Božića, aukcija fotografija, pjevaju Jole, Stavros, Nižetić…

Autor:

|

19.04.2016

|

Kategorije:

Večer MeteoDinare u Splitu: Predavanje Stipe Božića, aukcija fotografija, pjevaju Jole, Stavros, Nižetić…

Važnost meteorologije u svakodnevnom životu stalno raste. Znati trenutno vrijeme i prognozu vremena za sljedeće dane često znači donijeti ispravnu odluku o planiranim aktivnostima. Meteorološke postaje počele su se osnivati prije više od 150 godina i od tada im se broj stalno povećava. Jedna od prvih u Hrvatskoj osnovana je daleke 1858. na otoku Hvaru. Mjerenja u urbanim sredinama dobro su zastupljena diljem zemlje, no tek posljednjih nekoliko desetljeća krenula su mjerenja i na planinskim područjima. DHMZ već godinama ima automatsku meteo postaju na Svetom Juri na Biokovu, a Crometeo već godinama mjeri meteorološke parametre na Zvjezdanom selu Mosor. U Hrvatskoj se najsustavnija planinska mjerenja već više od 50 godina vrše na Zavižanu, na Velebitu. Sve spomenute lokacije imaju sve uvjete kvalitetnog meteorološkog mjerenja – od infrastrukture (struja, internet, oprema…) do ljudstva.

Cilj projekta MeteoDinara je postavljanje automatske meteorološke postaje na najviši planinarski objekt u Hrvatskoj. Radi se o planinarskoj kući Pume (1630 mnv) na Dinari. Ovo moderno planinarsko izdanje izgrađeno je nedaleko od spomen obilježja 31 poginulom i jednom nestalom pripadniku 7 GBR “Pume” u vrijeme Domovinskog rata.

Također, postavilo bi se nekoliko panoramskih i nadzornih kamera sa sjajnim pogledom na Zagori, dio obale i otoka, a u nekim situacijama moguće je vidjeti i vrhove dalekih Apenina.

Projekt “MeteoDinara” pokrenulo je šest partnera: HGSS Stanica Split, Crometeo, Javna ustanova za upravljanje zaštićenim prirodnim vrijednostima Splitsko- dalmatinske županije, splitski FESB, Planinarska udruga “Dinaridi” i Chain Technology.

Legendarni hrvatski Alpinist Stipe Božić, jedan je od nositelja ovog nekomercijalnog projekta od općeg značaja za društvo:

– Ovako visoka nadmorska visina predstavlja pravi izazov kada je u pitanju dovođenje tehnologije. Struju ćemo riješiti solarnim panelima, a internet satelitskim putem. Za instaliranje meteorološke postaje koristit ćemo znanje udruge Crometeo koja već nekoliko stotina postaja ima u mreži www.pljusak.com. Nakon puštanja meteorološke postaje i kamera u rad, svi podaci bit će besplatno dostupni korisnicima putem interneta u realnom vremenu. Moći ćemo u svakom trenutku znati kakvo je vrijeme na Dinari, a time povećati sigurnosti izletnika i planinara, turistički valorizirati ovaj dio Zagore, ali i bolje procijeniti opasnost od požara i lavina – rekao je Stipe Božić.

Brojne zvijezde pjevaju na večeri MeteoDinare

U svrhu prikupljanja novčanih sredstava za projekt, bez kojih njegova realizacija neće biti moguća, 26. travnja 2016. godine (utorak) u Splitu se organizira donatorska večer MeteoDinare. Donatorska večer dogodit će se u bivšem trgovačkom centru Kerum u Lori s početkom u 19,30 sati.

Večer će početi predavanjem “7 vrhova” Stipe Božića. Uslijedit će prezentacija projekta, a predviđen je bogat glazbeno-zabavni program u kojem će sudjelovati Jole, Jasmin Stavros i bend Barabe, Alen Nižetić, bend Festivo, klape Besida i Sveti Florijan, a svoj dolazak najavilo je i nekoliko gostiju iznenađenja. Program vode Edita Lučić Jelić i Damir Mihanović – Ćubi.

Organizator najavljuje domjenak za sve goste, bogatu lutriju, a oni najsretniji moći će dobiti zipline avanturu nad kanjonom Cetine, nakit, fotografije velikog formata objavljene u National Geographicu i brojne druge nagrade. U večeri sudjeluju i brojni hrvatski fotografi (Stephen Lupino, Božidar Vukičević, Feđa Klarić…) koji su svoje atraktivne fotografije donirali za aukciju.

Zbog velikog interesa građana, na večer MeteoDinare moći će se ući ISKLJUČIVO putem pozivnice koju besplatno možete rezervirati na e-mail: meteo.dinara2016@gmail.com

Komentari

Share This Article

Related News

Izbor za naj meteo događaj 2020. godine
U Rabu palo 112 litara kiše
Kišni rekordi na početku kalendarske jeseni

O Autoru

Rade Popadić