Wednesday, Apr. 24, 2024

Zaštiti se pogledom kroz tamna stakla

Autor:

|

19.06.2013

|

Kategorije:

Zaštiti se pogledom kroz tamna stakla

Ako zaobiđemo mozak, naš drugi najsloženiji organ su oči. Oko se sastoji od očnog živca, mrežnice, žilnice, rožnice, mišića, leće i još, vjerovali ili ne, nekih dva milijuna dijelova. Te dvije naše vrijedne kamere ili fotići bilježe sve i svašta, neprekidno radu danju i noću, a dugujemo im gotovo sve jer mnogo doprinose našem znanju. Svojim najbitnijim osjetilom, bile one smeđe, plave, zelene ili neke druge boje, promatramo svijet oko sebe, diveći mu se katkad više, nekad i manje. Kaže se da su oči ogledalo duše. Svaka istinitost ove tvrdnje prestaje onog momenta kada na svoj nos zataknemo tamne naočale. Bez obzira skrivamo li u tom slučaju dušu ili samo želimo kvalitetnu zaštitu očiju, ova stvarčica je pronašla put do našeg srca i pronašla svoje bitno mjesto pod suncem. Dakako, ovome su pripomogli i uvjeti urbanog modernog života koji postaju nažalost sve lošiji miješajući se sa smogom, prašinom, velikom vrućinom, te ovdje najbitnijim segmentom sve veće radijacije ultraljubičastog sunčevog zračenja izazvanom rupama na ozonskom omotaču. O bolestima ne volim pisati, stoga ću ovdje očne bolesti zaobići, kao i mozak na samom početku.

Neosporna činjenica je da sunčane naočale imaju pregršt svojih prednosti, a mana skoro da nemaju, pogotovo ako ste kupili kvalitetu i one koje odgovaraju upravo Vama. Prednosti su UV-A i UV-B filteri za zaštitu od UVA i UVB zračenja, privlačan modni dodatak za svaku modnu kombinaciju, kao i ukras svakog lica. Ukoliko čujemo upozorenja meteorologa : Stavite sunčane naočale! – nema razloga da ih ne poslušamo jer to baš i volimo. Konkretno ja niti ne moram ćuti takva upozorenja jer ih nosim uokolo i po oblačnom vremenu. S aspekta mode skoro pa sve je dozvoljeno. Retro je sveprisutan i dalje, neobični oblici, raznolike boje i nijansiranost u svim bojama, naočale sa printom na točkice, kvadratiće, trokutiće, crtice, cvijetiće, životinjice. Jednom rječju da skratim: sve. Tržište se postaralo da ponudi ludilo od kombinacija kvalitete, cijena, estetike i funkcionalnosti. Materijali od kojih su izrađene moderne naočale su plastika i kovine, a leće su od stakla ili visoko tehnološki razvijene plastike.

No, kako je sve počelo? Nekad davno živio je rimski car Neron i da ste kojim slučajem bili u njegovom društvu sigurno bi imali čast gledati gladijatorske igre kroz njegova stakla jer je on baš to i radio. Sudačka profesija ih je koristila u Kini kako bi sakrila upravo dušu, odnosno učinila emocije nevidljivima na izrazu svoga lica pri ispitivanju svjedoka. U staro doba štetnost sunčevog zračenja još se nije imala s čim izmjeriti niti se znalo kako je izmjeriti, pa je osnovna funkcija tamnih naočala bila samo smanjenje bliještenja. Povijesni podaci potvrđuju da su prvi okviri rađeni od kože, metala, keramike i kostiju. Prve naočale, nalik ovim danas izradio je 1284. g. Salvino D”Armate u Italiji, ali one nisu imale zaštitu za sunce.  Daljna otkrića kroz 18. stoljeće tumače da plave i zelene boje mogu znatno popraviti loš vid.

Preko bare, odnosno u SAD-u se odigrala prava pobjeda sunčanih naočala i njihov ulazak na velika vrata u masovnu potrošnju. Ekonomska kriza 1929 godine nije spriječila tvorca Sam Foster-a da  lansira prodaju prvih naočala sa zaštitom od sunca na plaže grada Antlantic City. Tada već sveprihvaćena i vrlo zgodna ova stvarčica nakon šetnji po plažama gdje se uspješno prodavala i rado nosila, doživljava pravi bum i postaje kulturni fenomen. Već uvelike omiljene i neizbježne sunčane naočale stavljaju na svoja lica svi oni koji su željni osobnog cool izgleda. Mnogim glumcima i glazbenicima one postaju zaštitni znak, a katkada je i obrnuto ili s njima nastoje biti neprepoznatljivi i skriti svoj identitet. Uvaženo pravilo ovih naočala jest što tamnije to bolje. Nije zaboravljeno niti zdravlje, pa korištenje UV zaštite u ovoj industriji postaje standard, a proizvode se i naočale za razne sportove.

Malo ću o trendovima u ovom svijetu sunčanih naočala. Poznati model pilotskih i avijatičarskih naočala Ray Ban nastaje nakon što ih glavni zapovjednik imenom Douglas MacArthur prošeta po filipinskoj plaži i nakon njihovog besplatnog dijeljenja vojnicima. Talijanskom modelu ovih naočala tzv. persolkama slavu donosi tajni agent James Bond, dok okrugli oblik lenonki zahvaljuje svoju slavu, a kome drugom nego John Lenonnu. Od 80tih godina pridružuju se Lacoste, Police, Chanel, Armani, Prada, Vogue i ostale dizajnerske tvrtke čineći nam svojom bogatom ponudom vrtoglavice u glavi. Domaće je za mene uvijek domaće, pa je red da spomenem i domaću proizvodnju Ghetaldusovih naočala čiji modeli su ručno izrađeni i ručno bojani, te sasvim prihvatljivi po cijeni za domaći džep.

Zatamnjenost sunčanih naočala je stupnjevana u kategorije za grad i plažu (75% do 85%) i za planinsko sunce ili šetnju pustinjom (iznad 85%).  To možemo zahvaliti brojnim istraživanjima, nekako najviše japanskim i američkim,  čiji rezultati kazuju da su ultraljubičaste zrake barem 2,5 puta opasnije na snijegu, odnosno da ćemo lakše vid izgubiti dok skijamo nego dok se izležavamo na plaži. Najbolje i najugodnije  boje naočala za nošenje su siva, smeđa i zelena. Barem meni jer od njih me ne boli glava.Staklo ili plastika? Tvrde da je svejedno.

I dok ovo pišem moje sunčane naočale mi stoje na glavi, a oči mi bježe na brojne web kataloge i banere gdje me gledaju lijepi ljudi sa još ljepšim sunčanim naočalama na licu i razmišljam o tome kako ću se uskoro obradovati još jednim novim sunčanim naočalama.

Danijela Grbelja

 

Komentari

Share This Article

Related News

ANALIZA: Superćelijski oblak pred Splitom (FOTO, VIDEO)
Snažna pijavica pogodila Supetar i načinila veliku materijalnu štetu (FOTO, ANALIZA)
Tople ljetne noći: Fenski učinak bure

O Autoru

Šibenik Meteo