Saturday, Apr. 20, 2024

Klimatska ocjena studenog 2013. na globalnoj razini: Rekordno topli studeni

Autor:

|

17.12.2013

|

Kategorije:

Klimatska ocjena studenog 2013. na globalnoj razini: Rekordno topli studeni

Prosječna globalna temperatura kopna i oceana na Zemlji je u studenom 2013. godine bila rekordno visoka. Taj je podatak danas u svom redovitom mjesečnom izvješću objavila američka Državna uprava za oceane i atmosferu (NOAA). I po podacima američke agenacije NASA studeni je bio rekordno topao 11. mjesec na globalnoj razini. Temperaturni podaci na globalnoj razini postoje od 1880. godine.

Prosječna  globalna  temperatura  kopna i oceana u studenom 2013. je iznosila  13.68 °C, što je  za 0.78 °C više  od temperaturnog prosjeka  za 20. stoljeće  za mjesec studeni.  Rijeć je o šestom najvećem mjesečnom temperaturnom odstupanju od prosjeka za bilo koji mjesec.

Ovogodišnji je studeni   trideset i sedmi uzastopni studeni  koji je topliji od prosjeka (zadnji puta je studeni  bio hladniji od prosjeka 1976. godine). Posljednji mjesec koji je na globalnoj razini bio hladniji od prosjeka je veljača 1985. godine.

Temperatura kopnenih površina je u studenom    bila  za 1.43  °C veća od prosjeka za 20. stoljeće koji iznosi 5.9 °C , što  je druga najveća vrijednost za studeni, odmah nakon studenog iz 2010. godine.

Prosječna  temperatura svjetskih oceana u studenom  2013.   je bila treća  najveća (zajedno sa 2009. godinom) u povijesti mjerenja, za 0.54 °C viša od prosjeka  za 20. stoljeće koji iznosi 15.8 °C.

Na Sjevernoj polutci studeni   je sa temperaturnim odstupanjem od  +1.00 °C   bio    drugi   najtopliji  studeni .  Na Južnoj polutci je  sa temperaturnim odstupanjem od  +0.52 °C bio   četvrti   najtopliji  studeni.

Na većem dijelu svjetskih kopnenih površina studeni   je bio topliji od prosjeka, što uključuje veći dio Euroazije, obalne Afrike, Srednje Amerike i središnjeg dijela Južne Amerike.  Rekordna toplina za studeni   je zabilježena u većem dijelu juga Rusije, na sjeverozapadu Kazahstana, juga  Indije i juga Madagaskara.

Hladniji studeni   je zabilježen na sjeveru Australije, u dijelovima Sjeverne Amerike, na jugozapadu Grenlanda te na dijelovima Južnog oceana u blizini Južne Amerike.  Na Zemlji nije bilo kopnenih površina na kojima je studeni  bio rekordno hladan.

U Rusiji je mjesec studeni  2013. bio rekordno topao studeni u povijesti mjerenja temperatura, tj od 1891. godine.  U dijelovima Urala, Sibira i na arktičkim otocima u Karskom moru studeni je bio i više od 8 °C topliji od prosjeka-

 

Raspodjela količine oborina u studenom  je, kao što je to uobičajeno, u raznim dijelovima svijeta bila vrlo  raznolika. Rekordna količina oborina je pala  u obalnom području Čilea, u središnjem Japanu, na sjeveru središnje Australije i Meksika. Rekordno sušno je bilo u manjim područjima Južne Amerike, dijelu sjeverozapadne Afrike, nekim krajevima središnje i južne Azije te u dijelovima zapadne i južne Australije.

 

Prilažemo karte temperaturnih i oborinskih anomalija  (NOAA) za studeni   2013. na globalnoj razini.

Karta temperaturnih odstupanja kopna i oceana  (°C) u studenom  2013. godine (u odnosu na prosjek za razdoblje 1981.-2010.)

 

 

Postotak oborina u studenom  2013. godine (u odnosu na prosjek 1961.-1990.)

Komentari

Share This Article

Related News

Europa: Rekordno topli lipanj
Lipanj 2019 : Najtopliji lipanj na globalnoj razini
WMO: Potvrđen  novi temperaturni rekord za Aziju  54.0°C

O Autoru

Ned