Friday, Apr. 19, 2024

Klimatska ocjena travnja 2013. na globalnoj razini: Trinaesti najtopliji travanj

Autor:

|

22.05.2013

|

Kategorije:

Klimatska ocjena travnja  2013. na globalnoj razini: Trinaesti  najtopliji travanj

Američki Nacionalni centar za klimatske podatke koji djeluje u sklopu Nacionalne uprave za oceane i atmosferu (NOAA) je objavio klimatske podatke za travanj  2013. godine  na globalnoj razini.

Travanj  2013. godine je   prosječnoj globalnoj temperaturi kopna i oceana od 14.22 °C ( za 0.52 °C veća od temperaturnog prosjeka  za 20. stoljeće koji iznosi 13.70 °C)   bio trinaesti   najtopliji   travanj  (izjednačio se sa ožujkom 2006. godine).  Najtopliji  travanj   je bio  u 2010. godini kada je temperaturno odstupanje iznosilo +0.77°C. Temperaturni podaci na globalnoj razini postoje od 1880. godine. Ovogodišnji je travanj   37. zaredom koji je topliji od prosjeka, te 338. uzastopni mjesec topliji od prosjeka. Zadnji puta je travanj hladniji od prosjeka bio   1976. godine, a  zadnji mjesec koji je na globalnoj razini bio hladniji od prosjeka bila je veljača 1985. godine.

Temperatura kopnenih površina je u travnju  bila  za  0.71  °C veća od prosjeka, što ga  čini  17.   najtoplijim  travnjem.  Prosječna  temperatura svjetskih oceana u travnju   je bila za 0.44 °C viša od prosjeka   (sedmi  najtopliji   travanj).

Na Sjevernoj polutci ožujak   je sa temperaturnim odstupanjem od  +0.54 °C bio    15.  najtopliji  ožujak.  N Južnoj polutci je  sa temperaturnim odstupanjem od  +0.50 °C bio   deseti    najtopliji  travanj.

Travanj je znatno topliji od prosjeka bio u većem dijelu Meksika, u obalnim područjima Južne Amerike,  većem dijelu Argentine, na jugu Europe, u obalnim dijelovima Afrike, na istoku Europe i zapadu Australije. Rekordno visoke temperature su mjerene na krajnjem jugu Južne Amerike, na zapadu Brazila, jugu Filipina te na nekoliko lokacija na istoku Rusije.

A analizi travnja istaknuta je i Hrvatska kao zemlja u kojoj je u većem dijelu travanj bio znatno topliji od prosjeka, a na dijelu juga Jadrana i ekstremno topliji.

Znatno hladnije od prosjeka je bilo u većem dijelu Sjeverne Amerike, u središnjem Paragvaju, dijelovima sjeverozapadne Kanade i većem dijelu Aljaske. Na jugoistoku Aljaske travanj je bio rekordno hladan, s temperaturama i do 5 °C nižim od prosjeka.

Zanimljiv podatak stiže iz Austrije. U Beču je prošao rekordno kratki broj dana između posljednjeg studenog dana (najviša dnevna temperatura je manja od 0°C) i prvog ljetnog dana (najviša dnevna temperatura je dosegnula ili prešla 25°C). Ove godine je za takav skok trebalo samo 25 dana, od 24. ožujka do 18. travnja. Temperaturni podaci za Beč postoje od 1872. godine. Travanj je u Austriji bio za 1.3 °C topliji od prosjeka.

Raspodjela količine oborina u travnju   je, kao što je to uobičajeno, u raznim dijelovima svijeta bila vrlo  raznolika.  Rekordno kišovit travanj je zabilježen  na sjeveru središnjeg dijela SAD-a, na istoku Burkine Faso i dijelovima istočne Rusije.  U Novom Zelandu, je nakon službeno proglašene suše u ožujku, u nekim dijelovima zemlje palo dvostruko više kiše od travanjskog prosjeka.

Rekordna suša je zabilježena na nekoliko lokacija širom planete, uključujući sjever Čilea, središnje dio Kolumbije, jugoistok Egipta te dijelove sjevera Sudana.

Prilažemo karte temperaturnih i oborinskih anomalija  (NOAA) za travanj   na globalnoj razini.

Karta temperaturnih odstupanja kopna i oceana  (°C) u travnju  2013. godine (u odnosu na prosjek za razdoblje 1981.-2010.)

Postotak oborina u travnju   2013. godine (u odnosu na prosjek 1961.-1990.)

Komentari

Share This Article

Related News

Europa: Rekordno topli lipanj
Lipanj 2019 : Najtopliji lipanj na globalnoj razini
WMO: Potvrđen  novi temperaturni rekord za Aziju  54.0°C

O Autoru

Ned