Friday, Mar. 29, 2024

Što nam slijedi nakon toplog tjedna: GFS nastavak topline ili ECMWF dolazak zime

Autor:

|

05.01.2014

|

Kategorije:

Što nam slijedi nakon toplog tjedna:  GFS nastavak topline ili ECMWF dolazak zime

Polako se primičemo središnjem dijelu klimatološke zime. Zime nema niti u najvišem gorju, u nedjelju je na Zavižanu izmjereno rekordno visoka datumska temperatura zraka.

Natprosječna toplina traje već tjednima. Temperaturno odstupanje za višegodišnjim prosjekom ovih dana doseglo je svoj vrhunac, pa su ponegdje temperature zraka više od 10°C više od normale.

Pozitivno temperaturno odstupanje ne bilježi se samo u Hrvatskoj, već gotovo u čitavoj Europi. Razlog je u vrlo izraženoj ciklonalnoj aktivnosti nad sjevernim Atlantikom. Izražene ciklona nad europsko kopno donose velike količine relativno toplog oceanskog zraka, a hladna kontinentalna anticiklona još svoj utjecaj nije uspjela uspostaviti nad starim kontinentom, čak niti nad područjem koje u ovo doba godina obično ima dominantni utjecaj anticiklone, a to je istok Europe.

U novom tjednu – bez promjene! Posvuda će ostati znatno toplije od prosjeka za dio godine, a ponegdje na Jadranu najviše dnevne temperature će se sasvim približiti 20°C, što znači da je ponegdje moguće postavljanje novih apsolutnih temperaturnih rekorda za mjesec siječanj.

Već u ponedjeljak Veliku Britaniju će zahvatiti vrlo snažna ciklona s Atlantika. Britanska meteorološka služba Met Office već je izdala najveći stupanj upozorenja na plimu, valove i snažan vjetar za velik dio obalnog područja.

Naše područje ostat će pošteđeno utjecaja spomenute ciklona, a ciklona koja već dva dana djeluje na vrijeme u Hrvatskoj postupno će oslabiti i odmaknuti na jugoistok. Bit će to početak novog stabilnog razdoblja koje bi moglo potrajati sve do kraja tjedna.

Novi val natprosječne topline, praćen pretežno sunčanim vremenom, zasigurno će doprinijeti preuranjenim buđenjem vegetacije, osobito u Dalmaciji. Pojedine voćke već su počele cvasti diljem zemlje, a potpuni izostanak zime u novom tjednu taj će proces samo intenzivirati.

Svi relevantni prognostički modeli predviđaju našem dijelu Europe stabilan i topao tjedan, no prema sredini mjeseca dolazi do znatno sraza modela! Dva najpopularnija prognostička modela ECMWF i GFS do 11. siječnja imaju slične scenarije nad Europom, no upravo 11. siječnja dolazi do početka bitnog sraza u prognoziranju i pozicioniranju sustava nad Europom. Dok američki GFS do daljnjeg predviđa zonalno visinsko strujanje nad Europom, što bi značilo nastavak toplog vremena u nas duboko u siječanj, europski ECMWF na spomenuti datum predviđa nastanak polja visokog tlaka zraka s centrom iznad Skandinavije.

ECMWF 12z za 11.1.2014.
http://imageshack.us/a/img834/3949/9kdt.gif

Po ovom modelu, ta bi anticiklona odigrala ključnu ulogu u konačnom zaustavljanju snažnog ciklonalnog utjecaja s područja Atlantika prema Europi i tu ciklonalnu aktivnost bi “gurnula” zapadnije, prema Atlantiku. Takav scenarij, po ovom modelu, omogućio bi brzo hlađenje istočne Europe, a dio te hladne zračna mase stigao bi do sredine siječnja i do našeg područja.

Naglašavamo da je pouzdanog prognostičkih modela iza sedmog dana prognoziranja znatno manja nego za bliže dane, no s obzirom na velik interes javnosti za daljnjim razvojem vremena ove zime, ovakav je sraz modela za sredinu mjeseca zaslužio našu pažnju. ZA daljnje analize i praćenje novih prognostičkih karata preporučamo priključenje Crometeo forumu u ovoj TEMI.

http://imageshack.us/a/img607/1148/dya.gif

http://imageshack.us/a/img541/6642/saz.gif

GFS za 15.1.2014.
http://imageshack.us/a/img839/9392/w96v.png

http://imageshack.us/a/img855/4673/tzmm.png

Komentari

Share This Article

Related News

Izbor za naj meteo događaj 2020. godine
U Rabu palo 112 litara kiše
Kišni rekordi na početku kalendarske jeseni

O Autoru

Rade Popadić