Thursday, Apr. 18, 2024

Bosna i Hercegovina – zemlja u kojoj (ne) stanuje snijeg

Autor:

|

16.01.2014

|

Kategorije:

Bosna i Hercegovina – zemlja u kojoj (ne) stanuje snijeg

Zima 2013./2014. još uvijek nije pokazala svoje zube a s obzirom na stanje prognostičkih modela vrlo je lako moguće da tako i ostane. Obilje sunca i temperature iznad nule vremenski su uslovi koji uglavnom karakterišu šire područje Balkana pa tako i u BiH.  Da se po jutru dan i ne poznaje najbolje će nam potvrditi kraj 2013.godine. Naime, iako je sa sjeverozapada ojačala anticiklona u višim sferama atmosfere se zadržavala jezgra hladnog zraka tako da je krajem 11.mjeseca tačnije 25. širom države padao snijeg čiji se intenzitet u sljedeća dva dana značajno pojačao. 27. studenog skoro sve mjerne stanice su imale 10 i više centimetara snijega osim onim na krajnjem jugu. Od nižih mjesta vrijedi istaći Srebrenicu sa 46 cm, Bihać sa 38, Doboj sa 37, Sarajevo 34, Banja Luka i Gradačac 30 cm itd. Visine snijega kojih se ne bi postidio ni prosinac ni siječanj. U planinskim predjelima je palo i preko pola metra snijega, a izdvajala se Bjelašnica sa 67 cm.

Nakon te snježne epizode uslijedio je period anticiklone koji je donio temperaturne inverzije. U višim predjelima je bilo sunčano i toplije, dok je u nizinama bilo hladno i maglovito. Većina mjesta u nizinama su imala neprekidan niz snježnih dana u rasponu od 10-20, tako da je klimatološki početak zime bio sa stilom. Ipak, kako je vrijeme odmicalo nastavilo se anticiklonalno vrijeme tako da se snijeg u nizinama ipak lagano topio a planine su i dalje uživale u suncu. Vrlo česta pojava a posebno u većim gradovima je bila magla, dok su okolna brda bila okupana suncem. Padavina u tome periodu nije bilo, temperature su i na visokim planinama bile nekarakteristične za to doba godine tako da se snijeg i tamo topio. Kako je to izgledalo u periodu od 15.studenog do 18.prosinca najbolje će pokazati grafikon stanja na Bjelašnici.

Maksimalna visina snijega za ovu sezonu trenutno je 67 cm izmjerena 27.11.2013.godine. Od tada visina je sve manja i manja, a danas ona iznosi 24 cm. Usporedbe radi, maksimalna visina snijega na Bjelašnici je 345 cm izmjerena 24.03.2006.godine.

Danas masiv Bjelašnice izgleda ovako, snježna granica je na cca 1300 metara nadmorske visine. Snijega u Sarajevu nema, a poznato je da je Sarajevo olimpijski grad i sinonim za snijeg i zimu. (FOTO: Jim Marshall)

Dodatna ilustracija koliko je malo snježna ova zima su i sljedeće slike, snimljene u razmaku od jedne sedmice.

Bjelašnica 10.siječanj, snijeg u zoni iznad 1700 mnv.

Sarajevo i Bjelašnica 4.siječanj.

Masiv Bjelašnice i Sarajevo pod niskim oblacima, 29.12.2013.godine

Kako je već navedeno gore ni danas stanje nije puno bolje. Sinoćnja fronta donijela je snijeg iznad 1000 mnv. Zabijelile su Bjelašnica, Jahorina, Blidinje i Čvrsnica. S obzirom na datum reklo bi se ništa posebno. Posebno to vrijedi za Čvrsnicu koja sa svojih 2226 metara najvećim vrhom i dosta drugih vrhova iznad 2000 metara cini masiv koji se smatra jednim od najsnjegovitijih u regionu. Na našem portalu smo pisali o čuvenim Čvrsničkim snjegovima, visemetarski snjegovi i duplo veći nanosi. Danas to sve izgleda prilično jalovo i golo.(Foto:Osoje)

slika

slika

slika

Druga olimpijska ljepotica Jahorina također dugo ne pamtim topliju zimu. Snijega nema, topovi nisu adekvatni uz visoke temperature tako da od skijanja ove godine skoro da nije bilo ništa. Turisti dolaze, ali ne uzivaju u čarima skijanja i sankanja. Najgore je onima koji žive od turizma. Oni kažu da od 15.decembra skijanja nije bilo i da visoke temperature ne dozvoljavaju proizvodnju vještačkog snijega. Hoće li se situacija popraviti u sljedećem periodu ostaje da vidimo. IZ ZOI-a 84′ kažu da je bi ova sezona mogla biti jedna od najlošijih u posljednjih 10 godina.

Jahorina nakon ciklone Edip, 16.1.2014.godine

slika

I na kraju, da ne zaboravimo i one niže predjele ali ipak dovoljno visoke da u ovo doba godine budu krcate snijegom. Na Kupresu se ove godine skijalo samo par dana. Zašto? Razlog je jednostavan i očit a najbolje ce posvjedočiti slika ispod uslikana početkom nove godine.

U Romanijskoj regiji poznatoj po mrazištima, gustim šumama, problemima u saobraćaju zbog ledenih uslovima i naseljenim mjestima iznad 1000 mnv ovih je dana snijega samo u tragovima, a sunce sija kao sredinom četvrtog mjeseca. Han Pijesak koji je u zadnje vrijeme postao poznat po svojim metarskim snjegovima danas mjeri samo broj sunčanih sati.

Hoće li nam treća dekada siječnja donijeti zimu ostaje da vidimo. Ili cemo se uzdati u veljaču koja je tradicionalno najzimskiji mjesec u posljednjih par godina..

Komentari

Share This Article

Related News

Kredarica:  20.8°C – Novi lipanjski temperaturni rekord i druga najviša temperatura u povijesti mjerenja
Svibanjski snježni rekordi na Triglavu
Saharski pijesak došao do Islanda

O Autoru

Mirza Bajrić