Izražena fronta na početku kolovoza
Početak kolovoza obilježio je brzi prolaz izražene hladne fronte. Fronta se preko napih krajeva premještala krajem petka i u noći na subotu 3. kolovoza donijevši mnogim krajevima jače nevrijeme. Prije prolaska fronte, izražene pred frontalne nestabilnosti zahvatile su kopnene krajeve tijekom petka. Uz grmljavinu bilo i tuče, a lokalno je pala i vrlo obilna kiša. Tako je poslijepodnevno nevrijeme u Varaždinu donijelo 66 litara kiše na kvadratni metar. Za usporedbu mjesečni prosjek za kolovoz je 90.5 litara kiše na kvadratni metar.
Vatrogasci su u Zagrebu imali 11 intervencija zbog srušenih stabala na cestama. U Kampu spačeka u Samoboru troje je ljudi iz Njemačke ozlijeđeno nakon udara groma u plinsku bocu. Dvije osobe su lakše, a jedna je teže ozlijeđena. Samoborska hitna pomoć prevezla ih je u Vinogradsku bolnicu gdje su zbrinuti i izvan su životne opasnosti.
U večernjim satima petka fronta je zahvatila Istru i sjeverni Jadran te se tijekom večeri i noći brzo premještala prema jugu i istoku. Uz obilnu kišu prolazak fronte je pratili i olujni i orkanski udari zapadnog i sjeverozapadnog vjetra koji su na dijelovima Jadrana počinili dosta štete. U Istri je najviše štete bilo na području Vrsara gdje je vjetar čupao stabla.
U posljednjim satima petka 2. kolovoza fronta je zahvatila i Dalmaciju, a osobito je jako pogodila područje između Šibenika i Splita. Bila je praćena olujnim udarima vjetra, a mjerne postaje Crometeo udruge lokalno su zabilježile olujne udare sjeverozapadnog vjetra, odnosno tramontane do 100 km/h. Za vrijeme nevremena najjači udar vjetra na Zvjezdanom selu Mosor iznosio je 148 km/h. Na splitskom i solinskom području vjetar je lomio i čupao stabla koja su padala po prometnicama, a na više mjesta su stabla padala na parkirana vozila i oštetila ih. Na više mjesta od siline vjetra padali su na tlo i električni stupovi, a na trogirskom je području bilo privremeno nestajalo i struje.
Duž Jadrana je bilo i plavljena obalnog područja zbog podizanja razine mora.
Službenici Nacionalne središnjice za usklađivanje traganja i spašavanja na moru (MRCC Rijeka) izvijestili su resorno Ministarstvo mora, prometa i infrastrukture o nizu pomorskih nesreća i nezgoda, koje su se dogodile tijekom nevremena na moru, od obale Istre do Brača, u MRCC Rijeka zaprimljeno je u relativno kratkom vremenu preko 140 poziva, od nautičara koji su zatražili neki oblik pomoći. Srećom, stradalih osoba nije bilo.
Podaci DHMZ-a o količini oborine ( za zadnja 24 sata, do 8 sati ujutro 3. kolovoza) govore da je tijekom petka i u noći na subotu lokalno pala i vrlo velika količina kiše. Uz spomenutih 66.2 litara kiše u Varaždinu, najviše je kiše palo na istoku Slavonije. U Belom Manastiru 68 litara na kvadratni metar, a u Brestovcu 56 litara. U Osijeku Čepin je palo 51.8 litra kiše na kvadratni metar (glavnina tj. oko 40 litara već do petka navečer). To je tek za 7 litara manje od mjesečnog prosjeka za kolovoz koji iznosi 58.8 litara kiše. Više od 50 litara kiše, točnije 50.3 litre je fronta donijela i na aerodromu Pula. Još neke veće količine kiše su bile: Karlovac 41.2, Vukovar 37, Poreč 37.5, Osijek aerodrom 36.6, Lipik 36, Slunj 33, Parg Čabar 32.7, Pula 32, Kutina i Vinkovci 28, Zavižan 27.9, Begovo Razdolje 27, Gospić 23.5, Đakovo i Hrvatska Kostajnica 23, Senj 22.4, Plitvička jezera i Požega 21…
Subota je donijela postupno smirivanje vremena, ali i dalje uz lokalne pljuskove. Metetrološke postaje su zabilježile tek manje količine kiše, osim Koprivnice gdje je večernji pljusak donio 10 mm.
Zagreb, 2.8.2019. – foto: Zvonimir Katančić
Split, 2.8.2019. – foto: Karlo Repac
Cres, 2.8.2019. – Dolazak preuranjene noći nad otok Cres koju je predvodio nevjerojatan Shelf cloud uz udare vjetra iznad 100kmh. – foto: Vilson Berisha photographer
Dolazak shelf (arcus) clouda na Lun, najsjevernije mjesto na otoku Pagu
2.8.2019, Foto: Danijel Palčić Photography
Independence day, Pula. 02.8.2019., Foto: Sendi Smoljo Photography
2.8.2019. Srem / Cres , foto – Sandro Puncet Photos
Koprivnica, 3.8.2019. – foto: Marko Posavec