Saturday, Apr. 20, 2024

Prije šest godina zimski prodor u Hrvatskoj i regiji: 4cm snijega na Biokovu (FOTO, VIDEO)

Autor:

|

06.09.2013

|

Kategorije:

Prije šest godina zimski prodor u Hrvatskoj i regiji: 4cm snijega na Biokovu (FOTO, VIDEO)

Za razliku od početka ovogodišnjeg rujna, koji u Hrvatskoj protječe u znaku sunčano i vrlo toplog kasnoljetnog vremena, na današnji dan prije šest godina bilo je sasvim drugačije!

Prodor polarnog zraka tada je donio neobično niske temperature zraka u čitavoj Hrvatskoj, ali i široj okolici. U Alpama se snježna granica spuštala vrlo nisko, i do 1000 metara nadmorske visine. Planinski snijeg nije zaobišao ni Hrvatsku, pa ni Dalmaciju!

Visinska ciklona s hladnim zrakom kružila je nad našim područjem po visini. Izoterma od 0°C nalazila se na granici od 850hPa, odnosno oko 1500 metara. Već je tijekom utorka (4.9.) navečer snijega bilo na Velebitu iznad 1300m, a na vrhovima ga je napadalo nekoliko centimetara. Srijeda je osvanula hladna, a Crometeo članovi su snimili bijele vrhove Kamešnice, Dinare i Biokova.

U četvrtak (6.9.) se visinska ciklona intenzivirala pa je u Dalmaciji stigao još hladniji i vlažniji zrak. Čak su se uz obalu sredinom dana mjerile temperature zraka od 12°C, što je dan učinilo jednom od najhladnijih rujanskih dana uopće. Nekoliko članova Crometeo tima uputilo se u jutarnjim satima prema Biokovu sa mjernim instrumentima i foto aparatima. U podnožju planine (Makarska) kao i na samo planini prevladavalo je oblačno uz slab vjetar sa jugozapada. Uskoro su oborine sa šibenskog i splitskog područja zahvatile i Biokovo, a zabilježene su i dvije grmljavine. Na vrhu Biokova, svetom Juri je oko 12h počeo padati snijeg koji je stalno jačao uz pad temperature koja se u 15h spustila na samo -2°C. Zanimljivo je napomenuti da snijeg nije spriječio desetke stranih turista da se dive zanimljivostima dalmatinske klime. Do 16h napadalo je oko 4cm snijega na vrhu, a mjerenjem je utvrđeno da se snijeg uz 0°C zadržavao do 1500m, a susnježice je bilo i do 1300m. Čak je 800m temperatura zraka bila samo 5°C, a u gradu Makarskoj kasnojesenskih 12°C.

Zanimljivo je napomenuti da se snijeg u rujnu povremeno ipak dogodi, ali prava je rijetkost da snijeg tu pada u dva dana za redom stvarajući snježni pokrivač kao što se dogodilo ovoga puta! Ovaj snijeg pri kraju kalendarskog ljeta ostat će upamćen kao jedan od najvećih iznenađenja nakon dugotrajne suše i vrućine.

Na našem portalu pisali smo tada i o neobično hladnom prodoru u susjednoj BiH:

Ranije najavljeno zahlađenje i kišovito vrijeme zahvatilo je susjednu Bosnu i Hercegovinu, a preksinoć i jučer na planinama je padao i snijeg. To u rujnu i nije neobična pojava, ali u ovom slučaju je veliko iznenađenje jer su temperature prošlog tjedna prelazile 30 stupnjeva, a prije desetak dana zabilježene su i rekordne vrućine. O kakvim promjenama vremena se radi, govori i to da su u prošlu srijedu u Sarajevu bila 34 stupnja, a jučer tek osam. U Tuzli 31, a jučer 11, Zenici 35, a sedam dana kasnije 14 stupnjeva …

Klimatolog Željko Majstorović iz Federalnog meteorološkog zavoda kaže da su oscilacije, s obzirom na to da su krajem kolovoza bilježene rekordne vrućine, “zaista nevjerojatne”.

– Zanimljivo je da smo u lipnju, srpnju i kolovozu krajem mjeseca imali toplotne udare i svaki put bilježene su rekordne temperature. Između smo imali hladnije periode i sada je došlo do zahladnjenja te su oscilacije jako izražene – kaže Majstorović. Jučer ujutro pod bijelim pokrivačem osvanuli su Bjelašnica, Jahorina, Vlašić, vrhovi iznad Fojnice, Glamoča, planina kod Bugojna, planine iznad 1.500 metara u Livanjskom kantonu…

Snijeg je na Vlašiću počeo padati u utorak oko 21 sat te padao do ranog jutra, kada se s porastom temperature počeo topiti. Međutim, ponovo je počeo padati pa je na pojedinim mjestima dostigao i visinu od 20 centimetara. Majstorović kaže da se još danas može očekivati ovako “intenzivno hladno i loše vrijeme” te da bi u petak trebalo doći do laganog poboljšanja. Vrijeme će se postepeno poboljšavati iz dana u dana i bit će nešto toplije, ali će i dalje uglavnom biti oblačno i kišovito.

Foto: Ante Rapić / CROMETEO

Sinoptička situacija 6.9.2007. (Wetterzentrale)
http://imageshack.us/a/img841/5290/bqj.gif

http://imageshack.us/a/img855/1861/jdb.gif

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

slika

Komentari

Share This Article

Related News

Izbor za naj meteo događaj 2020. godine
U Rabu palo 112 litara kiše
Kišni rekordi na početku kalendarske jeseni

O Autoru

Rade Popadić