Thursday, Apr. 25, 2024

Temperature Jadranskog mora do 3°C više od klimatološkog prosjeka

Autor:

|

26.02.2014

|

Kategorije:

Temperature Jadranskog mora do 3°C više od klimatološkog prosjeka

Kraj veljače i početak ožujka dio je godine kada je površinska temperatura Jadrana u prosjeku najniža. More se sporije i grije i hladi od kopna, stoga za razliku od prizemne temperature zraka, površinska temperatura mora “kasni” s prosječno najhladnijim i najtoplijim razdobljem u godini oko mjesec dana za temperaturom zraka.

Osim temperature zraka, na temperaturu mora utječu i drugi čimbenici, među kojima je sigurno značajan vjetar. Tako bura, zbog oblika valova koje formira na površini, značajno ohladi površinski sloj vode, čak i ljetnim mjesecima.

Prisjetimo se, iako je ljeto 2013. godine bilo još jedno natprosječno toplo ljeto u nizu, na dijelovima Jadrana more je bilo relativno hladno duboko u ljeto, primjerice na šibenskom području čak i usred ljeta temperatura mora padala je do prohladnih 18°c. Na to je dominantno utjecala česta pojava bure proteklog ljeta.

U srijedu je temperatura mora u Šibeniku bila 14°C, a uz obale srednjodalmatinskih otoka 15 Celzijevih stupnjeva. More je na hrvatskom dijelu Jadrana najhladnije na Kvarneru i Istri gdje je izmjereno 11°C.

Prema podacima projekta Adriatic Forecasting System, aktualne površinske temperature Jadrana na cijelom su području više od klimatološkog prosjeka za razdoblje od 2003. do 2012. Odstupanja su ponegdje veća od 3 Celzijeva stupnja. Pri tome je temperaturno odstupanje najizraženije uz talijansku obalu Jadrana, osobito sjevernog dijela, a na otvorenom moru odstupanja su znatno blaža.

Zanimljivo je prisjetiti se kakve su temperature mora bile nakon jakog zimskog prodora u prvoj polovici veljače 2012. godine. 15. veljače 2012. temperature mora su bile od 6°C na sjevernom Jadranu do 13°C ponegdje u Dalmaciji. 1. ožujka 2012. temperature su bile od 9°C na sjevernom Jadranu do najtoplijih 14°C u Komiži.

Izostane li veća hladnoća i bura u ožujku, možda ove godine budemo svjedočili rekordno ranom početku sezone kupanja!

Naslovna fotografija: Tea Cimaš / CROPIX, AFS

Površinska temperatura Jadranskog mora, 26.2.2014. (Adriatic Forecasting System)

Odstupanje od prosjeka (2003.-2012.)

Temperature mora, Europa, 1.3.2012. (Wetterzentrale)

Temperature mora, Europa, 26.2.2014. (Wetterzentrale)

Komentari

Share This Article

Related News

Izbor za naj meteo događaj 2020. godine
U Rabu palo 112 litara kiše
Kišni rekordi na početku kalendarske jeseni

O Autoru

Rade Popadić