Thursday, Mar. 28, 2024

Ako se pomoliš za kišu nemoj se iznenaditi kada te udari žaba!

Autor:

|

16.05.2013

|

Kategorije:

Ako se pomoliš za kišu nemoj se iznenaditi kada te udari žaba!

Kada žaba krekeće i skriva se pod lišćem, bit će kiše. Nemam doduše nikakvo znanje o žabama niti o njihovom ponašanju, ali ako je vjerovati ovoj pučkoj meteorološkoj poslovici, rečeno se odnosi na tekuću padalinu u obliku vodenih kapi za koju su već odavno znanstveno dokazani razlozi njezinog nastajanja. Tako postoje orografske, konvektivne i ciklonske kiše. Međutim, u nastavku ovog teksta nije riječ o sasvim običnoj kiši.

Amerikanac Charles Fort je cijeli svoj život posvetio prikupljanju izvještaja o bizarnim događajima u kojima se učestalo spominju nesvakidašnje i čudnovate kiše. Javna knjižnica u New York-u posjeduje više od 60 000  sačuvanih njegovih bilješki, među kojima nemali broj na ovu temu. O čemu je zapravo riječ?

Dovoljno je samo zamisliti da umjesto vodenih kapi padaju s neba žabe, ribe, razni insekti, patke, zmije, puževi, biljni plodovi i još svašta drugo. Mnogi ljudi nisu samo trebali zamišljati navedeno. Dapače, oni svjedoče ovim doživljajima, odnosno bili su na mjestu događanja, vidjeli i doživjeli padanje neobične kiše. Znanost tješi da nisu u pitanju nikakve nadnaravne sile, već rijetke i nepredvidljive prirodne pojave, točnije meteorološke pojave za koje je katkad teško pronaći fizičke dokaze njihovog nastanka.

Premda je teško, ipak nije nemoguće. Za glavni razlog uzimaju se vjetrovi poput tornada koji je prepoznatljiv po pijavici što se iz niskih i mračnih oblaka spušta do zemlje i usisava sve pred sobom jer strujanje zraka može dostići brzinu veću od 200 m/s. Ovim strašnim zračnim vrtlogom mogu se zahvatiti i vinuti do samih oblaka, te pasti skupa sa kišom krovovi, stabla, domaće životinje, jata ptica i insekata, povrće, voće. gmazovi, pa i čovjek koji rijetko da uopće može preživjeti ovu avanturu.

Zabilježen je let željezničkog vagona sa 117 putnika koji su u nesreći imali sreće zahvaljujući kratkom letu od 25 m pa do velike tragedije nije došlo. Letjela je jednom 700m u visine jedna krava, a preplašena životinja je preživjela zahvaljujući padu u neki glib. Za vrijeme uraganskih oluja u Floridi nanesena je 1933 ogromna materijalna šteta, a rijetki koji se nisu htjeli evakuirati pred naletom pogibeljnog vjetra s užasom su tumačili da su s neba padali mačke i psi. Kasnije se ustanovilo da je tornado usisao u predgrađu Catler Ridgeao hotel u kojem je bilo smješteno stotinu nesretnih kućnih ljubimaca.

Sudeći prema broju zabilježenih pljuskova nesvakidašnjih kiša, ribe i žabe su često padale s neba. Kiša riba najčešća je u Aziji i Australiji. Zbog većeg broja ove rijetke pojave rijetko se uopće i registrira, a u uglednom australskom mjesečniku iz 1972 godine objavljena je brojka od čak pedeset kiša na ovom kontinentu.

Životinje obično padaju mrtve, premda mogu biti žive, zalađene ili padaju u rastrganim komadima. S neba u Italiji je padala ptičja krv. Meteorolozi su ustanovili kako je jato ptica razneseno u oluji, no kasnije su ustanovili da tog dana nije uopće bilo vjetra i nitko nije znao odgovor na pitanje kamo su nestala trupla ptica. Bez obzira na neka neznanja i manja znanja utvrđeno je da jata ptica padaju s neba jer ih snažni vjetrovi i oluje nadvladaju tijekom migracije.

Neke od ovih užasnih kiša potrajale bi po cijeli dan što je izazivalo šok i nevjericu kod ljudi, kao i probleme u prometu jer se dešavalo da napada ovakve kiše u velikim količinama. Eto, jedno je sigurno da kišomjer ovdje ne bi mogao pomoći. Dokumentiran je pad s neba, na svu sreću samo jednog krokodila i jedne zaleđene kornjače.

Ovakve oborine će uvijek izazvati paniku i strah među svima nama. Strah možemo staviti po strani jer na našem području nema vjetrova kao što je tornado, ali oluja je bilo i bit će. Možda bude tu i tamo neka neobična kiša, jer to se nikada ne zna.

U svijetu su zabilježene kiše koje unose čuđenje, radost, nevjericu i smijeh na licu. Tako je stanovnike West Palm Becha u Floridi 1997 godine prijatno iznenadila kiša novčanica u apoenima od jedan dolar koju je odnekud donio olujni vjetar. Svjedoci da su s neba padali posve čisti srebrenjaci  1940 godine bili su stanovnici grada Gorkog u Rusiji.

Poput charlesa Forta, tako je urednik američkog meteorološkog magazina Weatherwise David Ludlum također bilježio čudne padaline, ali njega su ponajprije interesirale one koje padaju iz vedra neba. Ludlumova zbirka kurioziteta danas zabavlja mnoge čitatelje na ovu temu diljem svijeta. Zabavljam se i ja u nadi da jedino od čega ću pokisnuti bit će obična voda.

Danijela Grbelja

 

Komentari

Share This Article

Related News

ANALIZA: Superćelijski oblak pred Splitom (FOTO, VIDEO)
Snažna pijavica pogodila Supetar i načinila veliku materijalnu štetu (FOTO, ANALIZA)
Tople ljetne noći: Fenski učinak bure

O Autoru

Šibenik Meteo