Bivši supertajfun Nuri postao najintenzivnija oluja nad sjevernim Pacifikom
Bivši supertajfun Nuri je u noći od petka na subotu nad sjevernim Pacifikom (između Kamčatke i Aljaske) u procesu tranzicije u izvantropsku ciklonu postao najintenzivnija oluja nad sjevernim Pacifikom u znanoj povijesti.
Prema podacima američke Državne uprave za oceane i atmosferu, u 6 sati (UTC vrijeme) u subotu 8. studenog 2014. tlak u središtu spomenute ciklone je iznosio 924 mb. U procesu tranzicije bivšeg tajfuna u izvantropsku oluju tlak se u 24 sata snizio za 57 mb, a u samo 12 sati tlak je pao za 37 mb. Posljednji podaci govore da je tlak u središtu ove snažne oluje 928 mb. Do sada je najniži tlak na području Beringovog mora iznosio 925 mb, a izmjeren je 25 listopada 1977. godine na Aleutskim otočjem.
Procjenjuje se da je maksimalna visina valova i do 13 metara. Najjači vjetrovi nad Beringovim morem dosežu i uragansku razinu (119 km/h).
Aleutsko otočje nad kojim se razvila ova snažna oluja je slabo naseljeno, i prve vijesti govore tek o manjoj šteti zbog vjetrova. Udar ove ciklone će osjetiti i zapadni dijelovi Aljaske, ali će do tada ciklona ipak oslabiti, tako da se ne očekuju veći problemi.
Rekord za najniži tlak izmjeren na Zemlji (a da nije riječ o tropskom sistemu ili tornadu)ipak drži sjeverni Atlantik. Tlak u središtu ciklone koja se razvila 11. siječnja 1993. godine je iznosio 913 mb. Prema podacima američkog meteorologa Christophera Burta (stručnjaka za ekstremne meteorološke pojave) samo su u još dvije izvantropske oluje nad sjevernim Atlantikom u znanoj povijesti izmjereni niži tlakovi od aktualnih 924 mb. Bile su to oluje od 15. prosinca 1986. (920.2 mb , izmjerio brod južno od Grenlanda) te oluja od 5. veljače 1870. godine (921.1 mb).
Satelitska snimka izvantropske oluje nad Beringovim morem
Sinoptička karta 8.11.2014. (06 UTC) – izvor : NOAA