Tuesday, Apr. 23, 2024

Globalni meteorološki ekstremi u lipnju 2013.

Autor:

|

18.07.2013

|

Kategorije:

Globalni meteorološki ekstremi u lipnju 2013.

Najveća temperatura mjerena na Zemlji  u ovogodišnjem lipnju je 53.9 °C, a najniža -78.4 °C.  Bio je to mjesec rekordnih poplava (Europa, Kanada, Indija), ali i  rekordnih  vrućina i tragičnih požara (Jugozapad SAD-a).  „Val vrućina“ zahvatio je i Južni pol. Jedan grad-država je u lipnju doživio prvu tuču u znanoj povijesti

Američki meteorolog, Christopher Burt je na svom  blogu  sistematizirao  najznačajnije meteorološke  događaje po kontinentima za ovogodišnji lipanj

Europa

Najgore poplave u zadnjih 500 godina zahvatile su početkom lipnja dijelove juga Njemačke, Austrije, Češke, Slovačke i Mađarske. Poplave su uzrokovale vrlo obilne kiše koje su te krajeve zahvatile krajem svibnja i početkom lipnja. Mnoge rijeke, uključujući i Elbu i Dunav su se na nekim područjima izlile iz korita. Procijenjena šteta  premašuje iznos od 3 milijarde eura.

Nakon poplava je uslijedio kratkotrajni, ali vrlo intenzivan val vrućina. Temperature u Njemačkoj, Češkoj i Mađarskoj su se penjale i do 37 °C. U Austriji je zabilježen novi temperaturni rekord za lipanj On  iznosi 38.6 °C, a toliko je mjereno 20. lipnja 2013. u Waidhofenu.

Poplava Dunava u gradu Passau (Njemačka) – 5. lipnja 2013.  Foto: Armin Weigel/EPA.

Sjeverna Amerika

Glavna meteorološka lipanjska priča u SAD-u je bio val ekstremnih vrućina na jugozapadu zemlje te dva devastirajuća požara.  U požaru  u Arizoni, kod mjesta Yarnell  poginulo je 19 vatrogasaca, što je najveća takva tragedija u SAD-u u zadnjih 80 godina. Potpuno je izgorjelo i preko 120 kuća. U Koloradu je najgori požar u povijesti te savezne države uzeo dva života, a izgorjelo je oko 500 domova.

Oba su požara  nastala za vrijeme rekordnih vrućina na tom području.  Las Vegas u Nevadi je 30. lipnja 2013. mjerio 47.2 °C, čime  je izjednačio apsolutni temperaturni rekord za sve mjesece. U Dolini Smrti (Kalifornija) temperatura se posljednjeg dana lipnja popela do 53.9 °C(129 °F), što je najveća temperatura mjerena na Zemlji u lipnju.

U požaru  u Arizoni  je poginulo 19 vatrogasaca – Foto Tom Story, The Arizona Republic newspaper

 

Fotografija službenog termometra za mjerenje najviše dnevne temperature  u Dolini  smrti – snimku je objavio američki Državni meteorološki ured Las Vegas – Nacionalni park Dolina Smrti.

U Salt Lake Cityu  (Utah) u lipnju nije bilo oborina, što se desilo tek treći puta u znanoj povijesti. U Utahu je lipanj bio najsušniji u proteklih 119 godina mjerenja oborina.  Aljaska je također bila zahvaćena valom ekstremnih vrućina.  U McGrathu (34.4 °C) i Talkeelni (35.6 °C) je 17. lipnja mjerena apsolutno najviša temperatura  u povijesti mjerenja.  Na sjeveru Kande je u Cape Perryu također mjerena rekordno visoka temperatura u povijesti mjerenja (24.1 °C).

Nasuprot suhom i vrućem jugozapadu SAD-a, na sjeveroistoku je lipanj bio ekstremno kišovit. Države New Jersey i Delaware su imale najkišovitiji lipanj u povijesti mjerenja tj. u zadnjih 119 godina.

U Kanadi su Calgary od 18-21. lipnja 2013. zahvatile najgore poplave u povijesti. U Quebecu, u mjestu Matagami je 4. lipnja 2013. mjereno pak 2 do 5 cm snijega, što je za lipanj vrlo rijetka pojava.

Najniža temperatura mjerena na Sjevernoj polutki u lipnju  je -29.8 °C, od 2. lipnja 2013. na Grenlandu (Summit).

Južna i Srednja Amerika

Najviša temperatura mjerena na Južnoj polutki u lipnju je 38.4 °C u Brazilu (Porto Nacional), 30. lipnja 2013.

 Afrika

Izuzetno vruće je tijekom lipnja bilo na sjeveru Afrike. U Sudanu (Dongalia) je 3. lipnja 2013. mjereno 49.2 °C, što je bilo samo za 0.5 °C manje od apsolutnog temperaturnog rekorda za sve mjesece. U Egiptu (Baharia) je 2. lipnja 2013. mjereno 48.7 °C, što je novi temperaturni rekord za lipanj. U Chadu se   u mjestu Faya Largeau 4. lipnja 2013. temperatura  za nekoliko desetinki stupnja Celzija približila apsolutnom temperaturnom rekordu od 47.6 °C (22. lipnja 2010.). Meteorološka postaja nije registrirala temperature nakon 13 sati poslijepodne.

Azija

Glavna meteorološka priča u lipnju, ne samo u Aziji bile su katastrofalne poplave koje su indijskoj himalajskoj državi Uttarkhand sredinom lipnja uzele 5748 života. Od 14.-16. lipnja je u 45 sati palo i do 568 litara kiše. Bujice i odroni su zbrisali čitava sela.

 

Hinduski kip Shive u gradu Rishikeshu u Indiji (AP foto)

 

Singapur i Malezijski poluotok su se u lipnju gušili u dimu i smogu zbog šumskih požara u Indoneziji, koji su namjerno izazvani da bi se proširilo poljoprivredno zemljište.

Singapur je 25. lipnja 2013. godine pogodila oluja s tučom. Komadi leda su bili promjera do 2 cm. Bila je to prva tuča u znanoj povijesti tog grada-države.

U središnjoj Kini je u pokrajini Henan magla bila uzrok lančanog sudara 56 vozila, a devet ljudi je izgubilo život.

 Australija

U Zapadnoj Australiji je u mjestu Roebourne 25. lipnja 2013. palo 223.6 litara kiše, što je drugi najkišovitiji dan u znanoj povijesti. Tek malo više kiše (233.7 litara) je palo 7. ožujka 1945. godine.

U Novom Zelandu je Južni otok 20. lipnja 2013. zahvatila snažna zimska oluja. Na planini Kaukau udari vjetra su dostizali 202 km/h. Između Sjevernog i Južnog otoka valovi su dostizali visinu od 15 metara.

Antarktika

Najniža temperatura mjerena na Južnoj polutki, i na čitavoj Zemlji tijekom lipnja je  iznosila -78.4 °C, koliko je mjereno na postaji Nico, 7. lipnja 2013. Neobičan „val vrućine“ je zahvatio Južni pol tijekom lipnja. Izmjerena je temperatura od -28.8 °C, što je najviša  temperatura ikad mjerena u lipnju (dosad je rekord za lipanj iznosio -30.9 °C). Zanimljivo je da je novi lipanjski rekord  veći od rekorda za svibanj (-30.8 °C), a tek je malo niži od rekorda za travanj (-28.1 °C).  Podsjetimo, da na južnoj polutki u lipnju počinje zima.

 

Komentari

Share This Article

Related News

Atlantik: Uragan Lorenzo (kategorija 5) postavlja nove rekorde; potonuo brod
Uragan Dorian devastirao sjever Bahama
Uragan Dorian pogodio Bahame s vjetrovima od 295 km/h: Izjednačen rekord iz 1935. godine

O Autoru

Ned