Saturday, Apr. 20, 2024

Na Sjevernom polu temperatura porasla iznad 0°C, u Rusiji do -40°C

Autor:

|

17.11.2016

|

Kategorije:

Na Sjevernom polu temperatura porasla  iznad 0°C, u Rusiji do -40°C

Bizarni temperaturni podaci se bilježe sredinom studenog. U neposrednoj okolici Sjevernog pola sredinom ovog mjeseca temperature su porasle iznad 0°C, dok se istovremeno veliki dijelovi Rusije i Kazahstana smrzavaju na temperaturama i ispod -40°C.

Temperatura zraka, izmjerena na najmanje 5 plutača u neposrednoj okolici Sjevernog pola je 15. studenog iznosila od 0°C do 1.2°C. Topli zrak je nad Arktik stigao i s pacifičke i atlantske strane zahvaljujući prostranoj cikloni nad sjevernim dijelom Tihog oceana te grebenu nad Euroazijskim kopnom, prenosi portal wundergorund.com.  Temperaturni podaci s plutače kod Sjevernog pola pokazuju da od sredine listopada temperatura nije padala, štoviše, sredinom studenog je u porastu. Prosječna dnevna temperatura u ljetnim mjesecima je oko 0°C (prosječna maksimalna za srpanj je 2°C, a za kolovoz 1°C). Za studeni je prosječna maksimlan atemperatura na Sjevernom polu -25°C, a  srednja mjesečna je -27°C. Krajem prošle godine na Sjevernom polu je također izmjerena pozitivna temperatura. Na službenoj plutači Svjetske meteorološke organizacije (87.45°C N)  je 30.12.2015. godine izmjerena temperatura od 0.7°C. Tada je to područje zahvatila duboka ciklona.

Arktičko područje pod ledom je rekordno nisko za sredinu studenog (podaci se vode zadnjih 37 godina). Trenutno je zaleđeno područje čak za 2 milijuma kvadratnih kilometara manje od prosjeka iz razdoblje 1981.-2010. godine.

 

Temperatura zraka (crvena boja) izmjerena na plutači kod sjevernog pola (88.29° ) od sredine rujna do sredine studenog 2016. Temperature iznad 0°C koje su izmjerene 15. studenog 2016. su označene narančastom strelicom.  (izvor: wundergorind.com)

Istovremeno, oko 1500 kilometara južnije, veliki dijelovi središnje Azije se smrzavaju na temperaturama i ispod -40°C.  Ovako niske temperature nisu neuobičajene na istoku Sibira,  ali  za središnju  Rusiju  i Kazakhstan ipak predstavljaju rijetko viđen ekstrem u ovo doba godine.

U Astani, glavnom gradu Kazakhstana, temperatura se od 14. studenog 2016. nije popela iznad -18°C. Prosječna maksimalna temperatura za studeni iznosi oko -2°C.  Ohlađivanju spomenutih krajeva pridonosi i najveća površina pod snježnim pokrivačem na Sibiru u zadnjih 18 godina.

 

Ekstremna toplina na Sjevernom polu i ekstremna hladnoća nad središnjom  Azijom 15.11.2016.

Komentari

Share This Article

Related News

Atlantik: Uragan Lorenzo (kategorija 5) postavlja nove rekorde; potonuo brod
Uragan Dorian devastirao sjever Bahama
Uragan Dorian pogodio Bahame s vjetrovima od 295 km/h: Izjednačen rekord iz 1935. godine

O Autoru

Ned