Thursday, Apr. 18, 2024

Navjeći meteorološki događaji u svijetu u 2012. godini

Autor:

|

04.01.2013

|

Kategorije:

Navjeći meteorološki događaji u svijetu u 2012. godini

Protekla godina donijela je brojne zanimljive meteorološke događaje širom svijeta. U našem redovitom godišnjem izboru, izdvojiti ćemo 11 događaja koji su obilježili 2012. godinu.

Početak godine je obilježila jaka zima u Europi, a njen kraj je donio ekstremnu hladnoću na velikom prostoru Euroazije. Godinu je u SAD-u obilježila velika toplina (ljeto u ožujku, srpanj je bio najtopliji mjesec u povijesti mjerenja temperatura), a nju je pratila i najgora suša još od tridesetih godina 20. stoljeća te treća najgora sezona požara u znanoj povijesti. Početkom ožujka je snažan nalet tornada uzeo 40 života u jednom danu, ali je potom uslijedila jedna od najmirnijih sezona tornada. U SAD-u, ali i na Karibima godinu će pamtiti po uraganu odnosno „super oluji „ Sandy. Moćnih tajfuna bilo je i na zapadnom Pacifiku. Osobito je teško stradala Sjeverna Koreja, te jug Filipina koje je u prosincu pogodio supertajfun Bopha, najjači u znanoj povijesti. Udar najjačeg tropskog ciklona u znanoj povijesti pretrpjelo je krajem prosinca i južnopacifičko otočje Fiji. Velike poplave su od lipnja do listopada uzele mnogo života i širom zapadne i središnje Afrike.
Udarne klimatološke vijesti u prošloj godini su bile one iz Arktika. U rujnu je zabilježen rekordni minimum zaleđene površine, a i na Grenlandu je u srpnju zabilježeno rekordno topljenje površinskog leda.

 

Filipini: Supertajfun Bopha – najsmrtonosnija oluja na Zemlji u 2012. godini

POLARNA ZIMA U EUROPI U SIJEČNJU I VELJAČI 2012.

Krajem siječnja i tijekom veljače veći dio Europe zahvatio je val hladnoće praćen vrlo niskim temperaturama i obilnim snijegom. Život je uslijed velikih hladnoća izgubilo najmanje 1040 osoba, najviše u Ukrajini i Rusiji. U mnogim su zemljama mjerene temperature koje su bile blizu rekordnih minimalnih temperatura. Ipak, na samo je jednoj lokaciji zabilježena nova najniža temperatura u povijesti mjerenja. Riječ je o Astrakhanu u Rusiji (na sjevernoj obali Kaspijskog mora), gdje je 9. veljače 2012. mjereno -33.8 °C (stari je rekord iznosio -33.0 °C iz veljače 1954. godine). Najniža službena temperatura mjerena u Europi u tom razdoblju je iznosila -42.8 °C mjerena u Švedskoj. Postoji i neslužbeni podatak od -45.4 °C sa automatske postaje u nenaseljenoj švicarskoj dolini.


Najniže temperature u Europi u razdoblju od 1.-15. veljače 2012.

SAD: OŽUJSKI NALET TORNADA, REKORDNO MALI GODIŠNJI BROJ TORNADA?

Prva tri mjeseca 2012. godine donijela su u SAD-u iznadprosječni broj tornada. U tom je razdoblju najgori dan je bio 2. ožujak, kada je u provali tornada na jugu SAD-a i na području doline Ohio poginulo 40 ljudi. Tog je dana bilo 132 dojave o tornadima. Kasnije analize su potvrdile da se u ta dva dana na tlo spustilo 40 tornada, od kojih su neki bili vrlo veliki i opasni. Dva su tornada bila kategorije EF4, a devet kategorije EF3. Bio je to drugi najsmrtonosniji nalet tornada u ranom ožujku u znanoj povijesti SAD-a.
Nagore je bilo u državi Kentucky sa 22 poginule osobe, te u Indiani sa 13 mrtvih. Veliko razaranje je pretrpio grad Henryville u državi Indiana. Snažan tornado kategorije EF4 je na svom putu dugom 79 kilometara usmrtio 11 osoba i razorio stotine domova.
Ukupno su u prva tri mjeseca godine tornada u SAD-u uzela 58 života. Nastavak godine je pak donio manji broj tornada od uobičajenog. Travanj je donio 206 tornada (trogodišnji prosjek je 371), i 6 žrtava. Još su četiri osobe poginule u lipnju. U 2011. godini koja je bila jedna od najgorih „tornado godina“ ukupno su poginule 553 osobe u čak 1691 potvrđenih tornada.

Iako konačni podaci još nisu sređeni, 2012. godina će biti zabilježena kao jedna od godina s najmanjim, a moguće i rekordno malim brojem tornada. Dosad je, preliminarni broj tornada u SAD-u u 2012. godini 1060, što je znatno manje od prosjeka od oko 1300 tornada godišnje.


Satelitska snimka 2.3.2012. za vrijeme naleta tornada

SRPANJ: REKORDNO TOPLJENJE GRENLANDSKOG LEDA

97 % površine leda na Grenlandu se topilo 12. srpnja 2012. godine. Takav događaj još nije zabilježen u proteklih 30 godina satelitskih mjerenja. Znanstvenici NASA-e su u prvi mah pomislili da je riječ o nekoj greški prilikom očitavanja podataka. Mjerenja sa tri satelita su pokazala da je 8. srpnja 2012. godine došlo do otapanja na oko 40 % površinskog leda na Grenlandu. U slijedećih nekoliko dana, topljenje leda se dramatično ubrzalo i dosegnulo procijenjenih 97 % površine 12. srpnja. Otapanje leda, inače uobičajeno tijekom ljetnih mjeseci, u 2012. godini nije zaobišlo ni najhladnije i najviše predjele arktičkog otoka. Prosječno se tijekom ljeta topi oko 50 % ledene površine na Grenlandu. Najčešće se otopljeni led, osobito na višim predjelima brzo opet zaledi.

Temperature na vrhu grenlandskog ledenjaka (Summit, 3216 metara) koji se nalazi 670 kilometara sjevernije od arktičkog kruga su u razdoblju od 2000. do 2011. godine samo četiri puta porasle iznad 0 °C. Ali u srpnju 2012. godine, temperatura je porasla iznad 0 °C u pet dana, od čega u četiri zaredom (11.-14. srpnja 2012).


Satelitska snimka svjedoči o ubrzanom topljenju. Lijeva je nastala je 8. srpnja, a desna pokazuje otopljenu površinu samo četiri dana kasnije, 12. srpnja 2012. Mjerenja sa tri satelita, od 8. srpnja su pokazala da je 8. srpnja 2012. godine nestalo oko 40% površinskog leda na Grenlandu. U slijedećih nekoliko dana topljenje leda se dramatično ubrzalo i dosegnulo procijenjenih 97% površine 12. srpnja.

SAD:- GODINA TOPLINE, SUŠA I POŽARA

Ovogodišnji srpanj je najtopliji mjesec u povijesti mjerenja temperatura u SAD-u, tj. od 1895. godine, prema podacima koje je početkom kolovoza objavila Nacionalna uprava za oceane i atmosferu (NOAA). Prosječna srpanjska temperatura u SAD-u (područje 48 saveznih država bez Aljaske i Havaja) u srpnju je iznosila 25.3 °C, što je za 1.8 °C više od srpanjskog prosjeka koji za 20. stoljeće iznosi 23.5 °C.

I čitava 2012. godina je bila rekordno topla za SAD, iako konačni podaci još nisu objavljeni. Prvih 11 mjeseci je u SAD-u bilo rekordno toplo. Ožujak 2012. je bio najtopliji ožujak u SAD-u u povijesti mjerenja temperatura. Prosječna ožujska temperatura u SAD-u je iznosila 10.5 °C, što je za 4.7 °C više od prosjeka za ožujak. U ožujku je širom SAD-a oboreno 15 272 dnevnih temperaturnih rekorda. Među njima je i 21 slučaj kada je najniža dnevna temperatura za tekući dan bila viša od prethodne rekordne najviše dnevne temperature. Najekstremniji takav slučaj se dogodio u gradu Maple City (Michigan) gdje je 21. ožujka mjerena najniža dnevna temperatura od 17.2 °C, dok je stari rekord za najvišu dnevnu temperaturu iznosio 12.8 °C.

Rekordna toplina je praćena i najgorom sušom, još od 1939. godine. Uprava je ta suša, najgora prirodna katastrofa u SAD-u ove godine. Za vrijeme vrhunca suše, u srpnju je na čak 61.8% teritorija SAD-a bila proglašena suša kategorije „umjerena“ ili viša. Vruća i sušna godina je dovela i do treće najgore sezone šumskih požara. Izgorjelo je 3,64 milijuna hektara šumskih površine. U posljednje 53 godine, koliko se vode podaci samo su 2006. i 2007. donijele goru sezonu šumskih požara


Objašnjenje karte:
Karta pokazuje temperaturnu ocjenu srpnja u 48 saveznih američkih država: Oznaka 118 označava najtopliji srpanj u proteklih 118 godina mjerenja temperatura, oznaka 117 označava drugi najtopliji srpanj
Legenda redom značI: rekordno hladno (tamnoplava boja), znatno ispod prosjeka, ispod prosjeka, oko prosjeka, iznad prosjeka, znatno iznad prosjeka, rekordno toplo (tamnocrvena boja)

ARKTIK: REKORDNO NISKA ZALEĐENOST U RUJNU

Prema podacima američkog Nacionalnog centra za podatke o snijegu i ledu (NSIDC) površina arktičkog leda dosegnula je sezonski minimum 16. rujna 2012. Tog dana je površina leda iznosila 3.41 milijun kvadratnih kilometara. To je ujedno bio i novi rekordni minimum u povijesti satelitskih mjerenja koja se vrše od 1979. godine. Dosadašnji rekord iz 2007. godine (kada je 18. rujna površina arktičkog leda iznosila 4.17 milijuna kvadratnih kilometara) bio je oboren još 26. kolovoza 2012. godine. Ovogodišnja minimalna površina arktičkog leda je čak za 18% manja od one iz 2007. godine. U odnosu na prosjek minimalnih površina od 1970. do 2000. godine, ovogodišnja površina leda je gotovo za polovicu (49%) manja. Za usporedbu, riječ je veličini koja odgovara 43% površine SAD-a.

Već je petu godinu zaredom, ujedno i peti puta u znanoj povijesti bilo moguće slobodno ploviti Arktikom uz obalu Kanade (Sjeverozapadni prolaz) i duž arktičke obale Rusije (Sjeveroistočni prolaz).
Površina arktičkog leda dostiže svoj godišnji maksimum u ožujku. U 2012. godini je on zabilježen 20. ožujka. Od tada, pa do 16. rujna otopilo se 11.83 milijuna kvadratnih kilometara, što je najveći ljetni gubitak zaleđene površine u 33. godine dugoj povijesti satelitskih mjerenja.

Nakon dosegnutog minimuma u drugoj je polovici rujna počeo sezonski oporavak arktičkog leda.


Crvenom linijom je označena srednja vrijednost površine leda na Arktiku za dan 16. rujna u razdoblju do 1979.-2000.

„SUPER OLUJA“ SANDY

Sandy je uragan koji je krajem listopada 2012. devastirao dijelove Kariba i sjeveroistoka SAD-a. Taj je uragan na svom putu preko 7 država usmrtio najmanje 253 osobe. Najviše žrtava bilo je u SAD-u (131), zatim na Haitiju (104 poginula uz 15 osoba koje se smatraju nestalima). Na Kubi je poginulo 11 osoba. Po dvije osobe su izgubile život u Dominikanskoj Republici, Bahamima i Kanadi, a na Jamajci je poginula jedna osoba.
Sandy je postavila i neke rekorde, zbog kojih je nazvana i „super olujom“. Promjer područja u kojem su za vrijeme ulaska na kopno SAD-a puhali vjetrovi prosječne jačine tropske oluje (najmanje 63 km/h) bio je 1520 kilometara, što je najveći za bilo koji tropsku oluju/uragan na Atlantiku od 1988. godine (od kada se vode takvi podaci). U SAD-u je bez električne energije ostalo 8.5 milijuna ljudi , što je drugi najveći broj uzrokovan prirodnom nepogodom.

Oluja je zahvatila vrlo veliko područje, a njen utjecaj je u SAD-u osjetilo je oko 100 milijuna ljudi, u 24 savezne države. Na udaru je bila čitava istočna obala SAD-.a od Floride do Mainea, te zapadno preko Appalachian gorja sve do Michigana i Wisconsina.
Sandy se nad sjeveroistokom SAD-a spojila s hladnom frontom koja je nosila hladni arktički zrak, što je dovelo od obilnog snijega u unutrašnjosti . Najveća visina snijega je bila 91.4 cm, Richwood, West Virginia.

U trenutku ulaska na obale New Jerseya stalna brzina vjetrova iznosila je 130 km/h, uz tlak od 946 mb. Time je izjednačen rekord za najniži tlak u središtu oluje koja je pogodila sjeveroistok SAD-a u znanoj povijesti (područje sjevernije od obala Sjeverne Karoline). Tako nizak tlak bio je u središtu uragana koji je 1938. godine pogodio Long Island.

Sandy je najgori uragan koji je pogodio područje grada New Yorka od njegovog osnivanja. Visoka razina mora (olujni uspor) u kombinaciji sa visokom plimom zbog punog Mjeseca bila je rekordna u Battery Parku, na jugu Manhattana. Razina mora se podigla za 4.23 metra, dok je dosadašnji rekord iznosio 3.41 metar, postavljen za vrijeme uragana 1821. godine. Brojna su područja bila poplavljena, uključujući i dio tunela podzemne željeznice u New Yorku. Mnoge trafostanice u gradu su eksplodirale. U Queensu je izgorjelo pedesetak kuća. Škole i mnoge institucije nisu radile , uključujući i Burzu u New Yorku. Zbog uragana Sandy je otkazan i maraton u New Yorku koji se trebao trčati prve nedjelje u studenom.

Ukupna šteta koju je u SAD-u prouzročio uragan Sandy se procjenjuje na najmanje 65.6 milijardi dolara , što ga čini drugim najskupljim atlantskim uraganom (odmah iza Katrine iz 2005. godine sa 108 milijardi dolara štete).

KOREJSKI POLUOTOK NA UDARU SERIJE TAJFUNA

Tijekom ljetnih mjeseci korejski poluotok je pogodila serija tropskih sistema. Bilo je riječ o jednoj tropskoj oluji i tri tajfuna . Osobito je teško stradala Sjeverna Koreja. Ukupno je u toj državi od sredine lipnja u čestim olujama uništeno 87 tisuća domova, a ukupno je poginulo 300 ljudi. Velika je šteta počinjena i na željezničkoj i prometnoj infrastrukturi.
U kolovozu je Korejski poluotok poharao tajfun Bolaven. Ukupno je poginulo 88 osoba, uz 56 nestalih. Najviše žrtava je opet bilo u Sjevernoj Koreji (59). Na svom vrhuncu Bolaven je bio tajfun četvrte kategorije s vjetrovima od 185 km/h i tlakom od 910 mbara.
Krajem kolovoza (30. kolovoza) je Južnu Koreju pogodio i tajfun Tembin. Uzeo je još dva života i donio nove obilne kiše i poplave
Četvrti tajfun koji je u 2012. godini direktno pogodio Južnu Koreju bio je super tajfun Sanba (10.-19. 9.2012.). To je i najjači tropski sistem u 2012. godini. Na svom vrhuncu (13. rujna) Sanba je bio super tajfun pete kategorije s vjetrovima od 280 km/h i tlakom od 900 mb. Tada se nalazio nad Filipinskim morem.

Super tajfun Sanba 13.9.2012.

VELIKE POPLAVE U ZAPADNOJ I SREDIŠNJOJ AFRICI (LIPANJ-LISTOPAD)

Od početka lipnja, pa slijedećih nekoliko mjeseci obilne kiše su prouzročile velike poplave koje su pogodile više od tri milijuna ljudi u zapadnoj i središnjoj Africi. Posebno je teško stanje bilo u Nigeriji, Nigeru, Čadu i Senegalu.
Najgore je pogođena Nigerija. Do sredine listopada poplave su odnijele najmanje 430 života. Uništeno je oko 550 tisuća domova, a više od 1,4 milijuna stanovnika je raseljeno. Poplave su zahvatile 30 od 37 nigerijskih pokrajina. U pokrajini Kogi, ovogodišnje poplave su opisane kao najgore u posljednjih najmanje 50 godina.
U Republici Niger poplave su uzele 88 života, uništeno je 24 tisuće domova. Tijekom rujna je poplavama pogođeno oko 526 tisuća ljudi.
U Čadu su poplave pogodile 520 tisuća ljudi, uništeno je 94 tisuće domova, te velike površine pod poljoprivrednim kulturama.
Na sjeveru Kameruna je nakon puknuća jedne brane na rijeci Benue poginulo 40 osoba, a njih 3 tisuće je ozlijeđeno.
U Senegalu su obilne kiše krajem kolovoza dovele do poplava u kojima je uništeno više od 11400 domova, a raseljeno je oko 287 tisuća stanovnika.
U Sudanu su od sredine lipnja do početka kolovoza u poplavama poginule 32 osobe.
Krajem rujna i početkom listopada obilne kiše i poplave zahvatile su i Demokratsku Republiku Kongo. Tri su osobe poginule, a uništeno je 300 kuća.

Nabujale rijeke u Nigeriji (13.10.2012.) – foto: NASA

SUPER TAJFUN BOPHA POHARAO JUG FILIPINA

U 2012. godini na zapadnom Pacifiku je formirano 25 tropskih oluja, od kojih je njih 14 postalo tajfunima. Još je formirano i deset tropskih depresija. Četiri su tajfuna dosegnula status supertajfuna, a tri su imala i najveću petu kategoriju. Ukupno su tropske oluje i tajfuni na zapadnom Pacifiku u 2012. godini usmrtili 1601 osobu, a za 67% žrtava je kriv supertajfun Bopha.
Supertajfun Bopha (25.11.-9.12.2012.) je najsmrtonosniji tropski sistem u 2012. godini na Zemlji. Ujedno je i najjači tajfun koji je u znanoj povijesti pogodio južni filipinski otok Mindanao. Na njegove istočne obale Bopha je ušao 3. prosinca 2012. godine. U tom je trenutku bio supertajfun pete kategorije s vjetrovima stalne brzine od 260 km/h. Bopha je na Filipinima usmrtio najmanje 1067 osoba. Još se njih 834 smatra nestalima.

Bopha je na jugu Filipina počinio štetu koja se procjenjuje na 900 milijuna američkih dolara.


Ulazak tajfuna na obale Filipina

PROSINAC: „SIBIRSKA“ ZIMA U EUROAZIJI

Od kraja studenog te tijekom većeg dijela prosinca, veliki dio Euroazije, od sjevernih dijelova istočne Azije, pa do zapada Rusije zahvatio je val velikih hladnoća. Temperature su bile više od 6 °C ispod prosjeka na velikom području od centralnog Sibira, pa do sjeveroistoka Kine. Velike hladnoće su se proširile sve do središnje Azije. Na istoku Sibira temperature su se spuštale i ispod -50 °C, sve do -59 °C. Iz dana u dan stizale su vijesti o ljudskim žrtvama. 26. prosinca je objavljen podatak o 88 žrtava hladnoće u Rusiji. Zbog pothlađivanja je hospitalizirano gotovo 600 ljudi. U Ukrajini su u valu hladnoće smrtno stradale 83 osobe, a u Poljskoj 49. BBC je 26. prosinca objavio vijest da je u mjesec dana na području istočne Europe od hladnoće je preminulo najmanje 220 osoba.


„Sibirske temperature“ – 5.12.2012.

JUŽNI PACIFIK: TROPSKA CIKLONA EVAN

Na udaru ciklona Evana prvo je bio Fiji od 10.og prosinca pod utjecajem jakih kiša koje su uzrokovale poplave, no pravi direktni udar otočje je pogodio između 15.-og i 18.-og prosinca. Na vrhuncu svoje snage Evan je bio ciklon kategorije 4 te je za sobom ostavio poplavljena područja, uništene kuće, polomljena stabla, uništenu energetsku i vodoopskrbnu infrastrukturu te preko 8000 ljudi u skloništima. Evan je najsnažniji tropski ciklon koji je pogodio Fiji u znanoj povijesti (podaci se vode od 1941. godine)

Satelitska animacija na vrhuncu (kategorija 4)

Komentari

Share This Article

Related News

Atlantik: Uragan Lorenzo (kategorija 5) postavlja nove rekorde; potonuo brod
Uragan Dorian devastirao sjever Bahama
Uragan Dorian pogodio Bahame s vjetrovima od 295 km/h: Izjednačen rekord iz 1935. godine

O Autoru

Joško Markov