Nemo za povijest
Zimska oluja Nemo napustila je sjeveroistok SAD-a i Kanadu. Posljednje vijesti govore da je devet osoba izgubilo život tijekom oluje, 7 u SAD-u, a dvije u Kanadi. I dok je oluja otišla, milijuni stanovnika na tom području se polako vraćaju normalnom životu. Već u ponedjeljak stiže im nova ciklona koja donosi topliji zrak i kišu, a u početku može biti i ledene kiše. Sve to će dovesti do novih problema i poplava zbog brzog topljenja snijega.
Oluja Nemo će biti zapamćena kao jedna od najvećih snježnih oluja na području Nove Engleske.
Prenosimo dio analize američkog meteorologa i klimatologa Christophera Burta, koji posebno proučava ekstremne meteorološke događaje. On je usporedio oluju Nemo sa dvije slične oluje iz 1888. i 1978. godine, za koje postoje detaljni podaci.
Po njemu se sa velikom sigurnošću može reći da je Nemo druga najintenzivnija zimska oluja za Long Island, Connecticut, istočni Massachuttes i možda Rhode Island, gledajući ta područja kao cjelinu. Najintenzivnija zimska oluja u znanoj povijesti je Long Island i Connecticut pogodila još daleke 1888. godine. Tada je na jednoj meteo postaji mjereno 140 cm snijega. Za Rhode Island i istočni Massachuttes najjača zimska oluja ostaje ona iz veljače 1978. godine.
Prve analize pak govore da je za jug države Maine Nemo najgora zimska oluja u znanoj povijesti. Stanovnici Portlanda pamtiti će je po rekordnoj količini snijega. Palo ga je 81 cm. Stari rekord je držala oluja iz siječnja 1979 godine sa 69 cm snijega.
U četiri od pet saveznih država na području Nove Engleske Nemo je donio najmanje 75 cm snijega. Rekordna visina snijega od 101 cm je mjerena u mjestu Hamden, u državi Connecticut.
U Bostonu je Nemo zauzeo peto mjesto na popisu najsnježnijih oluja sa 63.2 cm snijega.
Burt podsjeća da je sjeveroistočni dio SAD-a prije par mjeseci pogodila snažna oluja (uragan) Sandy. U proteklih oko 300 godina, nije zabilježen slučaj da dvije snažne i intenzivne oluje pogode isto područje u razmaku od samo nekoliko mjeseci.
Satelitska snimka oluje Nemo snimljena 8. veljače 2013. godine (NOAA)