Saturday, Apr. 20, 2024

STRATWARMING I NJEGOV UTJECAJ NA VRIJEME KOD NAS

Autor:

|

15.01.2013

|

Kategorije:

STRATWARMING I NJEGOV UTJECAJ NA VRIJEME KOD NAS

U proteklih desetak dana, Hrvatskim je “internetima” odjeknula senzacionalna najava dolaska strašne zime, odnosno ponavljanja udara zime iz veljače prošle godine.

Bilo je tu svega, od najava obilnog snijega na Dalmatinskoj obali, do spominjanja stratwarminga, kao zastrašujućeg pojma koji ce donijeti zimski udar.

Pojava stratwarminga, posebno je aktualna zadnjih nekoliko tjedana na Crometeo forumu, zahvaljujuci dvojici vrijednih članova koji su upozorili na tu pojavu svojim izvrsnim analizama. Kako to na internetu obično i biva, novinari, te ostale internet persone željne senzacije i samoisticanja, površno su interpretirali sadržaj sa našeg foruma i preoblikovali ga u bombastičnu vijest.

Hoće li se stvarno ponoviti zimski udar iz prošle zime? Odgovor na to pitanje je kompliciran.

Stratwarming, ili punim nazivom sudden stratwarming (SSW) je naglo zagrijavanje stratosfere na oko 30 kilometara visine (20-45 km). No zašto je ono značajno za nas koji smo daleko od tih burnih zbivanja u stratosferi? Pojednostavljeni odgovor je zato što zagrijavanje stratosfere može oslabiti polarnu ciklonu.
Polarna ciklona ili polarni vortex je stalna ciklona koja se nalazi iznad Arktika u srednjim i višim slojevima atmosfere, te u stratosferi. Jača polarna ciklona pogoduje i jačim zapadnim visinskim vjetrovima, koji našim krajevima zimi donose topao zrak sa Atlantskog oceana. Slabljenjem polarne ciklone se smanjuje šansa za dotok topline sa oceana.

stratx.jpgPogledajte pojašnjenje Stratwarminga od strane meteorologa BBC-a, klikom na sliku

Sljedeća bitna posljedica stratwarminga je mogućnost dislokacije ili pomicanja polarne ciklone izvan uobičajenog položaja. Dobar primjer je prošla zima, kad smo nakon pojave SSW-a, krajem siječnja i u veljači imali pomak oslabljene polarne ciklone nad Kanadu, što je istovremeno ostavilo prostor jačanju sibirske anticiklone i dotok vrlo hladnog zraka sa sjeveroistoka, koji je u reakciji sa toplim sredozemljem očekivano burno reagirao i donio kvartet ciklona, Floru, Gabora, Heru i Ismeta, pri čemu je pao povijesni snijeg diljem Dalmacije.

Osim dislokacije, oslabljena polarna ciklona se može podjeliti na 2 ili ponekad više manjih središta. Tada se nad Arktikom razvije anticiklona, razdvojene hladne jezgre polarne ciklone pomiču se južnije, pri čemu dolazi do prodora hladnog zraka u niže zemljopisne širine. Kad se takav hladan zrak razlije nad Europu i dođe do sredozemlja, često nastaju ciklone, pa i više njih u nizu. Takve situacija su bile česte u zimi 2009./2010. i tu se krije primjer zašto Stratwarming i cjepanje polarnog vortexa, ne smijemo povezivati samo sa hladnoćom i snijegom.

Divlji promet ciklona po Sredozemlju i njegovoj blizini, našim krajevima donosi zahlađenja, ali i zatopljenja. To polazi od jednostavne činjenice – cikone nastaju na području susreta hladnog i toplog zraka.
I tu nam je zima 2009/2010. jako dobar primjer. Vjerujem da se mnogi sjećaju snježne sredine prosinca 2009., kad smo imali ciklonu Filomenu koja je donijela obilan snijeg dobrom djelu unutrašnjosti i sjevernom Jadranu, nakon čega su uslijedile i vrlo niske temperature.

84374976.jpg

No nakon 2-3 dana došlo je do naglog zatopljenja, temperature su u unutrašnjosti sa -20 porasle na +20°C i skoro sav snijeg je nestao kao krpom obrisan. Do toga je došlo jer je ojačala ciklona nad zapadnom Europom, kao posljedica prodora hladnog Arktičkog zraka zapadnije od Europskog kopna, u Atlantski ocean. Na njenoj prednjoj strani je u naše krajeve počeo prodirati osjetno topliji zrak sa jugozapada, iz sredozemlja i sjeverne Afrike.

62832185.jpg
Dakle, ne smije se donositi površan zaključak da će stratwarming sigurno uzrokovati hladnoću i snijeg u našim krajevima, jer to jako ovisi o mjestu kamo će bi usmjeren hladan arktički zrak. Ako ide nad Europsko kopno, možemo dobiti snježne sredozemne ciklone, ali ako procuri u Atlantik, ciklone nastaju zapadnije, vrlo su snažne i velike jer je Atlantik velik izvor energije, te na svojoj prednjoj strani donose zatopljenja, katkad i znatna. Jedno takvo smo imali i ove zime, vjerujem da se mnogi još sjećaju južine na Božić.

Na kraju, što ovogodišnji stratwarming znači za vrijeme kod nas tek treba vidjeti. U ovom trenutku imamo ciklonu Ceres, koja je na sjeverozapadu zemlje donijela nezabilježene snježne oborine. Prognostički modeli za dalji razvoj situacije jako variraju između dotoka hladnoće nad europu, ali i jačanja ciklone na Atlantiku.

Kao i obično, sa velikim zanimanjem ćemo pratiti razvoj situacije u nadolazećim tjednima, izvještavati o njoj na portalu i pisati na forumu.

Komentari

Share This Article

Related News

ANALIZA: Superćelijski oblak pred Splitom (FOTO, VIDEO)
Snažna pijavica pogodila Supetar i načinila veliku materijalnu štetu (FOTO, ANALIZA)
Tople ljetne noći: Fenski učinak bure

O Autoru

Roland Bilobrk